Skip to Content

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event! The date of the event has passed. We automatically archive events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived events, log trackables, and share their experiences.

More

Event Cache

Mezinarodni den trpasliku

A cache by G+K Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Wednesday, June 21, 2017
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

A nejhorší ze všeho jsou trpaslíci. Ty potvory vám vlezou všude. A strašně rychle se množí…


Trpaslík je člověku podobná bytost malého vzrůstu, objevující se v mýtech, pověstech, pohádkách a z nich odvozených uměleckých dílech. V evropské kultuře jsou trpaslíci často spojováni s podzemními prostory, hornictvím a kovářstvím pod vlivem germánských tradic, jejichž nejznámějším příkladem jsou severští dvergar. V germánsky mluvících zemích jsou také představy o trpaslících mnohem více rozšířené než ve zbytku Evropy.

Všichni jistě znáte pohádkové společníky Sněhurky - Prófu, Kejchala, Rejpala, Šmudlu, Stydlína, Štístka a Dřimala. Někteří jsou obeznámeni se slavnými trpaslíky děl Tolkiena – nejznámější jsou Thorin Pavéza, Balin, Dvalin, Dori, Ori, Nori, Glóin, Óin, Fíli, Kíli, Bombur, Bofur, Bifur a v neposlední řadě Gimli.

V našich končinách se trpaslíci proslavili také jako výkonní pomocníci ve filmu Ať žijí duchové. Jsou však jen fiktivními postavami? Pojďme se na ně podívat z vědecké stránky…

Stručná trpaslikologie

Jak naznačují mýty, Trpaslíci jsou na Zemi odnepaměti – snad ještě dříve než lidé. Máme ale důkaz jejich existence? Geolog Radek Mikuláš popsal v rámci svého referátu na konferenci Trpaslík v evropské kultuře hojný výskyt stop trpaslíků v českých uhelných slojích. V roce 1994 interpretoval jako trpaslíky postavy na nástěnných malbách v jeskyni Gabillou švýcarský badatel Le Tensorer (jejich vznik je datován asi před 17 000 lety). Obdobně tvrdí, že známá Věstonická Venuše může být nejstarší podobiznou trpaslice.

Významný historik Čeněk Zíbrt ve své studii Skřítek v lidovém podání staročeském z roku 1891 upozorňuje na skutečnost, že v Kosmově kronice je psáno, že Praotec Čech přinesl do Čech domácí bůžky (totéž zmiňuje i kronika Dalimilova), kterým se říkalo „děd“. 

Jednoznačný důkaz existence trpaslíků přinesl rok 2003 – na indonéském ostrově Flores byly nalezeny ostatky neznámého lidského druhu (homo florensiensis).

Pokud se o trpaslíky zajímáte blíž, jistě by vám neměl uniknout dokumentární seriál o působení krále trpaslíků v jednom českém městě odvysílaný Českou televizí v tomto roce.

Trpaslíci v sochařství

Od 16. století se sošky trpaslíků vyskytují na zámcích a v parcích a často je vytvářeli i významní sochaři. Dvacet osm mramorových sošek trpaslíků z let 1690–1695 v zahradě zámku Mirabell v Salzburgu vytvořil Johann Bernhard Fischer z Erlachu a sošky trpaslíků před zámkem v Novém Městě nad Metují vytvořil kolem roku 1720 Matyáš Bernard Braun. Pitoreskní postavy trpaslíků vytesal do skal v okolí Liběchova romantický sochař Václav Levý.

Po roce 1800 pod vlivem osvícenství obliba trpaslíků ve šlechtickém prostředí opadla a začali se naopak pokládat za nevkus. V pozdním romantismu a v biedermaieru v Anglii, v Německu a dalších středoevropských zemích se však od poloviny 19. století sošky trpaslíků začaly šířit v městských a předměstských zahrádkách a roku 1878 vznikla v Gräfenrodě v Durynsku první továrna na výrobu hliněných a později i sádrových trpaslíků. I když je vzdělané vrstvy ostře kritizovaly jako kýč už po první světové válce, jejich obliba se dále šířila. Zpravidla má podobu malého muže s bílými vousy, červenou frýgickou čapkou, často s lucernou, s koženou hornickou zástěrou, s lopatou nebo rýčem. Sádroví i plastoví zahradní trpaslíci se vyrábějí ve velkém množství, často se zahradním nářadím a někdy i v ironické podobě, například s podobami významných politiků.

Event

Mezinárodní den trpaslíků se slaví 21. června už od roku 2002. Vyhlásila ho Fronta za osvobození zahradních trpaslíků (Front de libération des nains de jardin, Garden Gnome Liberation Front). Toto společenství bylo založeno v roce 1981 nanologem (nanologie = věda o trpaslících) Fritzem Friedmannem. Den má učit tolerantnosti v zahradní architektuře. Pojďme tento významný den oslavit společně.


Kdy: ve středu 21. června v 17:30 (oficiální konec eventu v 18:00)
Kde: u obelisku na Denisových sadech
CWG: budou za obvyklou cenu, jejich počet prosím hlaste v logu 
S sebou: trpaslíka v jakékoli formě – živého, sádrového, kresleného či ve formě převleku 

Program: skupinové foto trpaslíků všech druhů (jsme multi-kulti, nebudeme diskriminovat trpaslíky kvůli jejich velikosti ani druhu) a rozprava v rámci podpůrné skupiny na téma těžkostí života trpaslíků či s trpaslíky, vliv trpaslictví na praktikování geocachingu případně zařazení nového atributu „nevhodné pro trpaslíky“ případně „trpaslíci nechť loví ve skupině“

PS: v listingu je všechno pravda,tady je zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/porady/11263972409-trpaslik/10161-trpaslikologie/ a samozřejmě taky wikipedie

Additional Hints (Decrypt)

Irypv gecnfyvpv gb zbubh qbgnuabhg nm an znyr boel (Wvev Mnprx)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

131 Logged Visits

Write note 5     Archive 1     Will Attend 63     Attended 58     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Announcement 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 43 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated: on 9/13/2017 2:26:23 AM Pacific Daylight Time (9:26 AM GMT)
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page