Skip to Content

This cache has been archived.

Geodib: Tož jediný účastník zalogoval, doplňuji pár fotek a vhodné zarchivovat. Díky Jirko, ráda jsem opět pořádně pošpacírovala, bo o tom to je:)
Stran ownerství jsem poučena, že hlasování o termínu je blbost - nemuselo to vyjít na nejteplejší víkend v měsíci:) Přesto nám bylo dopřáno sněhu aspoň ráno a druhý den jsem doschla... Doufejme, že příště využijeme i ten stan a sněžnice. Na viděnou v lednu v Polsku!

More
<

Šimizu - edice PCR (UT 14)

A cache by UT pozitkari Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Sunday, December 9, 2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

Drazí kopcomilci,

rok se pomalu chýlí ke svému konci, nejvyšší hřebeny našich hor již byly několikrát oblaženy sněhovými vločkami a sezóna je v plném proudu. Dovolte mi proto pozvat vás na další event z volné série ULTRATISÍCOVKY, dnes na vrchol JEŘÁB v dosud nenavštíveném pohoří Hanušovická vrchovina. Na setkáních předešlé sezóny (UT 10UT 11) a nebo zrovna včera jste prokázali svou výdrž, avšak je potřeba se také trochu vyspat a proto tentokrát zalezeme "do peřin" dříve, abychom si mohli již krátce po rozbřesku popřát dobrého rána a dle možností třebas i s hrnkem čaje z lahodného pramene opodál.

Výstup jako vždy individuálně po vlastní ose a sraz nahoře na kopci. Setkání bylo časově uzpůsobeno Pro Celou Rodinu.

                                                                                                                              foto: ultratisicovky.cz   

Jeřáb (1003 m.n.m.) je nejen vůbec nejnižší ultratisícovkou ČR, ale i jediným tisícimetrovým vrcholem celého pohoří (obdobně jako Vysoká, Ještěd a Čerchov). Leží v Hanušovické vrchovině a protíná jej hranice Pardubického a Olomouckého kraje, z historického hlediska zemská hranice Čech a Moravy. Pyšní se prominencí 398 m a izolací 8 km. Vrcholové partie jsou zčásti zalesněny smrkem, paseka v okolí kóty umožňuje jen minimální výhledy, jihozápadní svah je součástí stejnojmenného přírodního parku. Nedaleko se nachází kaple Svaté Trojice s chutným pramenem Rudolf, v opačném směru od vrcholu nalezneme pramen Tiché Orlice. Právě do jejího povodí spadá západní svah Jeřábu, ostatní pak do povodí Moravy.  

Přístup na vrchol orientačně nenáročný, prochází tudy modrá turistická značka.

Sejdeme se v neděli 9/12/2018 v čase 8:00-8:30 u turistického rozcestníku na vrcholuukončení oficiální části je v 8:30 tradiční (ne)povinnou skupinovou fotografií. Ovšem jak už jsme z UT setkání zvyklí, gró celé akce bývá neoficiální část (můžeme si třeba uvařit chutný čaj z horského pramene - tímto neoficiálně vyhlašujeme konkurz na obsazení pozice vrchního čajomistra, podmínkou vlastní vařič s příslušenstvím:-)) aneb nejdeme přeci na kopec jen pro tuctový bod a povinných 30 min (podrobnosti na vyžádání). Namísto dřeva nabízíme účastníkům limitovanou edici tradičního UTP - v případě zájmu uvádějte do logu, max 3 ks na nick! Po předešlých zkušenostech pokud není uvedeno jinak, obdrží 1 nick 1 ks (platí pro přihlášení do termínu viz níže). Pozor - z provozních důvodů uzávěrka objednávek již 30/11/2018, přebytky pro opozdilce nezaručujeme.

V případě abnormálně nepříznivých meteorologických podmínek může dojít k přesunu termínu - sledujte hlášení UT rozhlasu.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TEO (=Tematické Encyklopedické Okénko)

Pro 14. UT setkání jsem s ohledem na místo konání vybrala název "Šimizu". Nemám však na mysli žádného japonského sportovce ani filmového režiséra. Zaměřme se na divadlo!

Šimizu (Horský pramen) je název pro hru kjógen. Kjógen ("umně vyšperkovaná slova") představuje komickou divadelní formu, jejíž existenci zaznamenáváme v Japonsku již od 12.století. Rozkvětu dosáhlo ve 14.stol., a do dnešních dob je provozováno prakticky v nezměněné podobě. Tradičně bylo vkládáno mezi dvě hry vážného divadlo nó, určeného vyšším společenským vrstám a vyjadřujícího emoce tragického hrdiny, zatímco fraška kjógen (oblíbená vládnoucí vrstvou samurajů v období EDO) osobitým způsobem pranýřuje lidské nedostatky a spočívá v akci. Estetickou úrovní výrazových prostředků a technickou dokonalostí se však mnohem více blíží evropské opeře než komediím známým z naší kulturní tradice. Od roku 2001 je kjógen jako žánr zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. 

Hra Šimizu (Horský pramen) představuje vztah pána (samuraje) a jeho vychytralého sluhy Tarókadži. V časech klidu a míru chce pán pozvat hosty k čajovému obřadu, je však třeba vody nebývalé kvality a proto vyšle líného sluhu. Tarókadža ihned za branou odhodí džber do křoví, začne volat o pomoc a pán jej uklidňuje. Taró barvitě líčí své přepadení démonem a sebeobranu cenným džberem, načež se samuraj rozhodne sám dojít do Šimizu. Zaskočený sluha v přestrojení za démona proto nadbíhá pánovi, ten jej však pozná a rozlítí se...

V ČR působí divadelní seskupení, které se systematicky věnuje žánru kjógen a ve spolupráci s japonskými mistry převádí hry do češtiny, jde o světové unikum. Pokud jste neokusili, vřele vám tento zážitek doporučuji, byť napoprvé budete patrně mírně překvapeni. 

                                                                                    foto: MDK

Na tomto místě bych ráda poděkovala Martinovi alias Maoman, tvůrci projektu ULTRATISÍCOVKY, jež byl inspirací pro naše setkání. Byla navázána spolupráce, aktuální eventy tudíž můžete sledovat i na těchto stránkách. 

------------------------------------------------------------------------------------------------

Additional Hints (Decrypt)

pnwbil qlpunarx? :-)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

12 Logged Visits

Write note 4     Archive 1     Will Attend 4     Attended 1     Publish Listing 1     Announcement 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 15 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.