Skip to Content

This cache has been archived.

Posnanian Reviewer: Już czas.

More
<

Sursum corda!

A cache by bartekbiega Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/23/2017
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Skrzynka została przygotowana dla uczniów gimnazjum, którzy w maju wyruszą na wyprawę w poszukiwaniu warszawskich keszów. Skrzynka w bliskiej odległości od miejsca, do którego nawiązuje nazwa skrzynki. A jak już jesteśmy przy symbolach i znakach, to warto wspomnieć o... herbie Bielan.

Skrzynka została przygotowana dla uczniów gimnazjum, którzy w maju wyruszą na wyprawę w poszukiwaniu warszawskich keszów. Skrzynka w bliskiej odległości od miejsca, do którego nawiązuje nazwa skrzynki. A jak już jesteśmy przy symbolach i znakach, to warto wspomnieć o... herbie Bielan. - został ustanowiony w 1995 r. - blazonowanie: Na tarczy dwudzielnej w słup w polu prawym złotym król stojący w szacie biało - czerwonej w koronie złotej z takimż berłem i jabłkiem królewskim, w polu lewym czerwonym na wzgórzu złotym kościół biały zwieńczony krzyżem i dwoma sterczynami. - Symbolika wybranego herbu nawiązuje do najstarszych tradycji Bielan - czyli do sylwetki króla Władysława IV, który podczas wojny polsko - moskiewskiej (1632-1634) złożył kluczowe dla historii Bielan ślubowanie. W następstwie tego wydarzenia przybyli z podkrakowskich Bielan zakonnicy zamieszkali w ufundowanym w 1659 roku eremie. Stanowił on votum dziękczynne króla za otrzymanie korony i zwycięstwo w kampanii smoleńskiej. - Władca jest przedstawiony w stylizowanej sylwetce, ponieważ w heraldyce nie przedstawia się postaci w sposób naturalistyczny - herb jest znakiem symbolicznym. Postać z herbu ma też nawiązywać do pozostałych dwóch królów ważnych dla historii Bielan: Jana Kazimierza oraz Michała Korybuta - Wiśniowieckiego. - Wizerunek klasztoru oo. Kamedułów pojawia się w herbie, gdyż jest to najstarszy budynek na Bielanach. Co równie ważne, powszechnie przyjęło się, że od nazwy białych habitów kamedułów zamieszkujących klasztor, pochodzi nazwa tego terenu. - W herbie Bielan występują barwy heraldyczne: złoto (żółty) - symbolizujące takie wartości jak szlachetność, życzliwość, otucha, wzniosłość, godność, cnota, inteligencja, szacunek i doskonałość; srebro (biel) - pokora, uczciwość, czystość, wiara, prawda, sprawiedliwość, mądrość; czerwień - odwaga, waleczność, wspaniałomyślność, tryumf, władza, zwycięska moc. - Herb dzielnicy wymienionymi barwami pól: złotym-żółcią oraz czerwienią nawiązuje do barw Warszawy, a bielą do nazwy Bielany - biały kościół i szaty królewskie.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

56 Logged Visits

Found it 47     Didn't find it 5     Archive 1     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 7 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.