Skip to Content

<

Poutni cesta do Hajku aneb od Lorety k Lorete

A cache by Zagloba Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/24/2017
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vydejte se po stopách poutní cesty, dnes již neúplné, která vedla od již neexistující Strahovské brány k loretě ve františkánském klášteře v Hájku. Po této cestě putovali po staletí prosebníci, ale i četná procesí a průvody. Trasa cesty se v průběhu doby měnila, cíl však zůstávál stále stejný - milostná soška Panny Marie, pro kterou nechal v roce 1623 hrabě Florian Jetřich Žďárský na svém panství postavil loretu, která je dnes nejstarší dochovanou stavbou tohoto typu v Čechách.

Cestu tvořilo 20 výklenkových kaplí, které byly vystavěny ke stému výročí založení hájecké lorety. Kaple vznikly v letech 1720 až 1734 z prostředků finanční sbírky, do které přispěli členové šlechtických rodů, duchovní i měšťané. Vzdálenosti mezi kaplemi nebyly pravidelné, rozestupy měřily 700 až 1100 metrů a byly stavěny výklenkem vždy orientovaným na jih. Bohužel v 19. století byly některé kaple rozebrány na stavební materiál. Nyní zůstalo stát pouze 11 kaplí a jedna se rekonstruuje.Protože Strahovská brána již nestojí, započnete cestu u pražské Lorety. Dále se pokusíte sledovat původní cestu, která je ale na mnoha místech přerušena místní zástavbou. navštívíte všech 11 stojících kaplí, ale podíváte se i na místa, kde již kaple nejsou. Na každém místě zjistíte jednu indicii. Svoji pouť skončíte u kláštera v Hájku. Trasa je dlouhá 17 km jedním směrem (pokud nebudete bloudit), vřele doporučuji absolvovat ji na kole. Zpátky se můžete vrátit přes Břve a Sobín na metro na Zličíně (9 km).

Loreta

Až si prohlédnete Loretu, popojděte na schodiště vpravo od vchodu. Na budově za schodištěm uvidíte sochu, která má na podstavci šesticípé hvězdy. Jejich počet vám dá první indicii A.

Kaple I

Nyní stojíte před první kaplí. Tady původní stezku nehledejte, ale podívejte se vlevo od kaple a uvidíte sloup držící tramvajové troleje. Na něm je tročíslí a pod ním dvoučíslí. Spočítejte ciferaci všech pěti číslic a už máte indicii B.

Kaple II

Tato kaple se bohužel nedochovala, pravděpodobně se tu sesuvem půdy vytvořil terénní zlom a cesta si našla trasu výš ve svahu. Na místě, kde asi stála kaple je dnes malý plácek se zdrojem vody. Spočítejte lavičky na plácku a budete mít indicii C.

Kaple III

Další opravenou kapli najdete na zahradě domu v ulici U Ladronky. Spočítejte počet svislých planěk v sekci plotu před kaplí, proveďte ciferaci a získáte indicii D.

Kaple IV

Od kaple III již můžete pokračovat po původní poutní stezce. Kaple IV je nedaleko usedlosti Ladronka. Před kaplí jsou světla v zemi a jejich počet je indicie E.

Kaple V

Kaple V stojí nyní za velmi frekventovanou ulicí. Proto se k ní nevydávejte, bylo by zbytečné a nebezpečné dvakrát se proplétat mezi auty. Kapli si prohlédněte jen přes ulici a pak zjistěte poslední číslici v čísle lampy, u které stojíte, a budete mít indicii F.

Kaple VI

Od lampy se vraťte opět na cyklostezku a silnici překonejte podjezdem / podchodem na waypointu Podjezd a odtud se již přímou cestou dostanete ke kapli VI. Vedle ní je u chodníku zábradlí. Spočítejte počet sloupků zábradlí a zapište si indicii G.

Kaple VII

Tato kaple již neexistuje, patrně však stála naproti dvojdomu č.p. 1313 a 1889. Na domě č.p. 1313 je malá modrá tabulka, kde je na prvním řádku K1. Ciferací čísla na druhém řádku získáte indicii H.

Kaple VIII

Kaple stála původně na Karlovarské ulici v blízkosti odbočky k Bílému Beránku, odtud byla přemístěna v roce 2009 do klidové zóny vedle kostela Panny Marie Vítězné. Podívejte se na modrou tabulku u kaple a najděte poslední číslici (jednotky haléřů) v částce poskytnuté podpory a budete mít indicii I.

Kaple IX

Když na křižovatce přejedete ulici Drnovská, podívejte se přes Karlovarskou ulici směrem na jih. Tam někde stávala kaple, která byla zbořena na začátku 20. století. Pak se podívejte na dům hned za křižovatkou, na něm je červená tabulka s nápisem VODA. Proveďte ciferaci čísla na posledním řádku a hned máte indicii J.

Kaple X

Vedle opravené kaple je infotabule, která popisuje poutní cestu. Vpravo dole je na tabuli několik erbů či znaků. Jejich počet dává indicii K. Proveďte si nyní kontrolní součet indicií A až K. Vyšlo vám 47? Tak pokračujte dál, pokud vyšlo něco jiného, vraťte se, něco máte špatně.

Kaple XI

Další kaple stojí hned za dálničním mostem. Tady není moc bezpečné místo k zastavení, proto popojeďte až tam, kde končí svodidla. Kapli si prohlédněte jen z dálky přes silnici a pak se podívejte nahoru na dálniční most. Na konci mostu je zelená tabule. Spočítejte počet písmen v názvu prvního města na tabuli (CH jsou dvě písmena). Tento údaj si zapište jako indicii L.

Kaple XII

Tato kaple je zatím neopravená, ale naštěstí stále stojí. Podívejte se přes silnici na sloup elektrického vedení. Přímo na konstrukci je malá bílá tabulka a na ní jedna černá číslice. To je další indicii M.

Kaple XIII

V Hostivicích už bohužel nestojí ani jedna kaple. Ta třináctá stála vpravo za železniční tratí před křižovatkou ulic Čsl. armády a Okružní. Rozhlédněte se a najděte dopravní značku ZÓNA a proveďte ciferaci maximální povolené rychlosti a tím získáte indicii N.

Kaple XIV

Konečně se dostáváte zase do klidnější části, rušných silnic už bylo dost. Kaple stála u domu č.p. 669, ale pro indicii musíte na druhou stranu silnice, kde zjistěte poslední číslici v čísle lampy a zapište si indicii P.

Kaple XV

Tato kaple zanikla patrně jako první. Stála blízko křížení ulic Litovická a Sportovců. U parku jsou modré schránky a jejich počet dává indicii Q.

Kaple XVI

Další již neexistující kaple stála v prostoru dnešní křižovatky před železničním přejezdem duchcovské dráhy. Podívejte se po jaké cyklostezce se pohybujete a ciferací jejího čísla získáváte indicii R.

Kaple XVII

Ani tuto kapli již nenajdete. Stála v polích mezi Litovicemi a Hájkem. Na stromě hledejte malý plechový štítek s číslem a to je indicie S.

Kaple XVIII

Z této kaple zbyly základy a na nich byla postavena kaple znovu. Obejděte kapli zezadu a spočítejte kolik kamenů tvoří zadní stěnu jejího podstavce. Liché číslo je další indicie T.

Kaple XIX

Poslední dvě kaple jsou opravené. U této zjistěte, kolik sloupků se před ní nachází a tento údaj je indicie U.

Kaple XX

A jste u poslední kaple poutní cesty. Až si ji prohlédnete, podívejte se do výklenku a spočítejte šikmé kamenné desky na spodní straně výklenku a zapište si indicii V.

Hájek

Konečně jste u cíle své pouti. Stojíte před branou kláštera. Tady zjistěte kolik soch svatých se nachází nad branou a máte poslední indicii W. Nyní můžete spočítat kontrolní součet indicií A až W a jestliže vyšlo 84, pusťte se do výpočtu souřadnic finálky.

Finálka

N 50° 0(E+W).(G+M-T)(D+F-V)(E-J+R)
E 14° 1(N-U).(B-H-J)(C+I+P)(L-P+Q)
Kód: AKS

Additional Hints (Decrypt)

Fgebz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

141 Logged Visits

Found it 127     Write note 4     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 4     Owner Maintenance 3     

View Logbook | View the Image Gallery of 35 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.