Skip to content

Traszki Ratajskie Traditional Geocache

This cache has been archived.

VarsovianReviewer: Skrytka jest zbyt długo nieaktywna, więc jestem zmuszony ją zarchiwizować.

More
Hidden : 07/07/2017
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


PŁAZY W POZNANIU #1

TRASZKI RATAJSKIE

Użytek ekologiczny „Traszki Ratajskie” jest położony na poznańskich Ratajach pomiędzy osiedlami Lecha i Tysiąclecia. Został utworzony w 2011 roku z inicjatywy mieszkańców i przyrodników skupionych w Grupie Traszka. Głównym celem, dla którego powołano użytek jest ochrona lokalnej fauny, w tym płazów. Pierwotnie teren ten był fragmentem doliny rzecznej jeszcze w latach '90 zasiedlonym przez pięć gatunków płazów bezogonowych: ropuchę szarą i zieloną, liczne żaby zielone oraz grzebiuszki ziemne zwane również „huczkami”. Jednak pod wpływem postępującej zabudowy terenu i intensywnej pielęgnacji terenów zieleni różnorodność gatunkowa szybko zanika, dlatego dzisiaj pozostały tu już tylko nieliczne ropuchy szare i żaby trawne. Pomimo negatywnych zmian zachodzących na terenie użytku nadal jego największym skarbem jest mieszkająca tu populacja traszek zwyczajnych, drobnych płazów ogoniastych. Ten niegdyś bardzo pospolity płaz staje się coraz rzadszy w całej Europie – kiedyś traszki widoczne były w każdej większej kałuży – dziś populacja taka jak ta, licząca setki osobników, to prawdziwa rzadkość. Samce tego gatunku mają ciemne ciało pokryte czarnymi kropkami, a wzdłuż ich brzucha biegnie pomarańczowa wstęga. W okresie rozrodczym na grzbiecie wykształca im się grzebień. Samice są nieco jaśniejsze, nie mają grzebienia, a pasek na ich brzuchu jest żółtawy. Rozród trwa zwykle od marca do maja; samice składają wtedy kilkaset jajeczek zawijając każde z osobna w liście roślin wodnych – w takich „kołyskach” z liści jaja są dużo bezpieczniejsze niż w toni wodnej. Młode larwy po wykluciu opuszczają kryjówkę by samodzielnie zdobywać pokarm (drobne bezkręgowce, w tym m.in. larwy komarów). Po kilku miesiącach przeobrażają się, opuszczają zbiornik wodny i rozpoczynają życie lądowe. Pozostają tam przez dwa do trzech lat zanim już jako osobniki dorosłe same przystąpią do rozrodu.


Rozród i przetrwanie płazów w tym miejscu nie byłoby możliwe bez wody. Na tym terenie płazy wykorzystują dwa porośnięte trzcinami okresowe stawy, które leżą w centralnej części użytku. Są one jedną z pozostałości po strumieniu Piaśnica, który jeszcze 40 lat temu płynął w kierunku Cybiny przez sam środek kompleksu – rosnące nieopodal wspaniałe olchy zapewne jeszcze pamiętają te czasy. Dziś przebieg Piaśnicy można odtworzyć na podstawie dawnych planów miasta, a cennej wskazówki udziela nam nazwa biegnącej równolegle do użytku ulicy Piaśnickiej. Również nazwa pobliskiej dzielnicy Chartowo jest nieprzypadkowa i pochodzi od strumienia Chartynia, prawobrzeżnego dopływu Piaśnicy.

Wzdłuż południowej granicy kompleksu ciągnie się linia tramwajowa, tzw. „Trasa Kórnicka”. Tego typu elementy często stanowią dla zwierząt śmiertelną barierę. Gdy wraz z nadejściem wiosny płazy czując miłosny zew masowo wędrują do zbiorników wodnych (najczęściej tych samych, w których same przyszły na świat – to zjawisko nazywamy „filopatrią”, duża ich część ginie na torowisku tratowana przez nadjeżdżające tramwaje. Jednak w przeciwieństwie do żab i ropuch, traszki są na tyle małe, że udaje im się przechodzić pod szynami i tory nie stanowią dla nich takiego zagrożenia. Wręcz przeciwnie – jak odkryli poznańscy naukowcy z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to właśnie torowisko jest dla traszek wspaniałym, wilgotnym siedliskiem pełnym kryjówek pomiędzy kamieniami, w którym mogą raczyć się obfitością pożywienia i nie muszą obawiać się drapieżników. Ponadto tłuczeń jest dla nich doskonałym zimowiskiem; te drobne zwierzęta hibernują w lukach pomiędzy luźnymi kamieniami i dzięki temu mogą w bezpieczny sposób przetrwać zimę, by wiosną w pełni sił ruszyć do boju o przekazanie własnych genów kolejnemu pokoleniu.

Poza płazami, na utworzeniu użytku skorzystały także dzikie pszczoły i bardzo liczne motyle w tym zagrożony czerwończyk nieparek i dostojny paź królowej. Dzięki ograniczeniu koszenia trawników do jednego razu w roku wokół stawów powstały „łąki kwietne” pełne ziół i roślin kwitnących, które stały się lokalną ostoją różnorodności biologicznej. Nie zdziwcie się jeśli w trakcie spaceru po użytku natkniecie się na 24 pozornie chaotycznie rozrzucone pnie topoli – zostały one rozłożone 5 lat temu jako kryjówki dla traszek i licznych gatunków bezkręgowców zamieszkujących ten teren. Pamiętajcie jednak, że traszki bardzo nie lubią, gdy natrętni goście obracają ich domy! Warto również zapoznać się z dwoma tablicami informacyjnymi stojącymi na terenie „Traszek Ratajskich”. Podczas wizyty uważnie patrzcie pod nogi – być może komuś z Was uda się spotkać niepozornych, lecz niezwykłych mieszkańców użytku ekologicznego „Traszki Ratajskie” – szczególnie w ciepłe, pochmurne i deszczowe wieczory.


Więcej informacji dot. „Traszek Ratajskich”:

https://pl.wikipedia.org/wiki/U%C5%BCytek_ekologiczny_%E2%80%9ETraszki_Ratajskie%E2%80%9D

Stare plany Poznania z dawnym przebiegiem strumieni uzyskano ze strony internetowej Cyfrowego Repozytorium Lokalnego.

Informacja o torach jako zimowisku traszek pochodzi z artykułu:

Kaczmarski, M. & Kaczmarek, J.M. (2016) Heavy traffic, low mortality – tram tracks as a terrestrial habitat of newts. Acta Herpetologica 11 (2): 227-231.


Opis skrytki: pojemnik mikro z logbookiem, ołówkiem i niewielką niespodzianką. Ze względu na występujące na tym terenie płazy, proszę nie wchodzić w gęstą roślinność i trzcinowiska - odnalezienie skrytki tego nie wymaga.

Additional Hints (Decrypt)

tebpubqemrj, K

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)