
Úvod
Druhovou a prostorovou rozmanitost živočichů Krkonoš ovlivňuje především uspořádání zdejší krajiny do čtyř výrazných vegetačních stupňů s pestrou mozaikou vegetačního krytu. Vzhledem k významné biogeografické poloze Krkonoš, které jako jediné z okolních středohor výrazně vyčnívají nad horní hranici lesa, zde v minulosti došlo k opakovaným setkáním severských a alpských organismů. To přispělo k dnešnímu relativně bohatému složení fauny, do něhož však významně zasáhl i člověk.
Zdroje dat: www.krnap.cz a vejacv.albums.cz, foto vlastní
Pár čísel
Je evidováno nejméně 15000 druhů bezobratlých (celková inventura není dokončena, pouze u několika skupin existuje publikovaný přehled počtu druhů, např. u plžů 74, u střevlíků 123 a u pavouků 168), přes 320 druhů obratlovců, z čehož je 1 zástupce kruhoústých (mihule potoční), 2 původní druhy ryb, 6 druhů obojživelníků, 6 druhů plazů, 250 druhů hnízdících nebo protahujících ptáků a téměř 60 druhů savců.
Která zvířata v Krkonoších najdete nebo už nenajdete ...
- Velcí savci: jelen evropský, srnec obecný, liška obecná, jezevec lesní, zajíc polní, prase divoké.
- Drobní savci: norník rudý, myšice lesní a křovinná, plšík lískový, rejsek horský, obecný a malý, veverka obecná, hraboš mokřadní a polní, rejsec vodní a černý.
- Ptáci: těch je tolik, že mrkněte sem.
- Obojživelníci a plazi: skokan hnědý, ropucha obecná, čolek horský, obecný a velký, mlok skvrnitý, ještěrka obecná a živorodá, užovka obojková a hladká, slepýš křehký, zmije obecná.
- Původní ryby: pstruh obecný potoční a vranka obecná.
- Význačné druhy brouků: střevlíček obecný, mandelinka havezová, potápník rýhovaný, tesařík dvoupásý a pižmový, lýkožrout smrkový, lesklý a klečový, střevlík nosatý, zlatolesklý, lesní, kozlíček dvojtečný, kovařík horský, klikoroh devětsilový.
- Význačné druhy motýlů: martináč bukový a habrový, babočka kopřivová, paví oko, okáč rudopásný, ohniváček modrolemý, huňatec alpský a žlutopásný.
- Nejohroženější a nejvzácnější druhy živočichů: tetřev hlušec, jeřábek lesní, sokol stěhovavý, pěvuška podhorní, kulík hnědý, slavík modráček tundrový, ledňáček říční.
- Červený seznam krkonošské fauny: je dosud zpracován jen pro některé skupiny. Červený seznam z roku 1987 obsahuje 457 druhů bezobratlých, z nichž je 26 druhů nezvěstných nebo vyhynulých, 1 endemit, 7 kriticky ohrožených, 37 silně ohrožených, 127 zranitelných a 259 vzácných. Tentýž červený seznam obsahuje téměř 110 druhů obratlovců, z nichž je 8 druhů mezi vyhynulými, 9 kriticky ohrožených, 17 silně ohrožených, 40 druhů zranitelných a 35 vzácných.
- Vyhynulé a dlouhodobě nezvěstné druhy: medvěd hnědý (v roce 1726 byl uloven poslední medvěd na české straně Krkonoš, v roce 1736 na slezské straně hor), vlk vymizel v polovině 19. století, ale v roce 2012 byl v Krkonoších znovu pozorován, rys ostrovid vymizel začátkem 19. století, v současnosti se však pravděpodobně do Krkonoš vrátil (viděn v roce 2013), kočka divoká vymizela koncem 19. století, orel skalní přestal v Krkonoších hnízdit v roce 1864. Vyhubeným druhem byla i vydra říční, i ta se však v Krkonoších objevila znovu. K vyhynulým druhům patří motýli jasoň červenooký a dymnivkový a saranče vrzavá. Dlouhodobě nezvěstný je plž vrkoč severní nebo můra Xestia alpicola.
Která zvířata jsem sám v Krkonoších viděl
- Spousty motýlů, především babočky, okáče, bělásky, žluťásky, perleťovce ...
- Zmiji, ještěrku i slepýše.
- Hromady ptáků - sýkory, pěnkavy a třeba i straku.
- Veverku, zajíce, jezevce (jen stopy činnosti) a také srnu (běhá nám po zahradě).
Série
O schránce
Schránka je atypická, doma vyráběná. Není sice úplně malá, ale vejde se do ní pouze logbook a tužka. Při vysoké vrstvě sněhu může být nedostupná. Chovejte se k ní prosím šetrně, je vyráběná na míru. Držte se hintu.