Skip to Content

<

Lokstenes svētnīca (Lokstene sanctuary)

A cache by udajs_16 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/21/2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Latviski

Dievsēta celta latviešu dievturības daudzinājumu, gadskārtu, ģimenes godu svinībām un latviskās kultūras garīgo un tikumisko vērtību kopšanai. Svētnīcas idejas ierosinātājs un realizētājs ir uzņēmējs Dagnis Čākurs no Liepsalām. Unikālā celtne pēc autentiskiem principiem tapa sadarbībā ar Latvijas Dievturu sadraudzes pārstāvjiem. Materiālus ēkas būvniecībai, celiņu un apstādījumu izveidošanai cēla pāri upei ar nelielu baržu. Rīkoja talkas, kurās piedalījās dievturi, folkloras kopu pārstāvji, vietējie liepsalieši, kā arī slēpņa autors. 

Svētnīca atrodas uz salas, līdz ar to uz tās ir iespējams nokļūt, pārceļoties ar laivu, peldus vai ar prāmi, kas tiek darbināts ar roku spēku- tinot trosi. Tiesa gan, pagaidām tas nav atvērts kā tūrisma objekts- ikdienā to var aplūkot no pussalas. Piedāvāju ieskatam nelielu video no atklāšanas:

Lokstenes svētnīcas atklāšana

Nonākot uz salas viesus sagaida bruģēts aplis ar ozola vai akas zīmi. Akas zīme ir simbols pasaules trīsdaļībai abos virzienos- pagātne, tagadne, nākotne kā arī pazeme, virszeme, debesis. Blakus atrodas četri karogu masti, kur pacelt dzimtas, valsts vai kādu citu karogu. 

Nedaudz tālāk ir salas centrālais objekts- palielināts akmens laikmeta kaula plāksnītes zīmējums, kas atrasts Lubānas apkārtnes Zvidzes apmentnē un ir vismaz 6500 gadus vecs. Apkārt tam atrodas 4 mazāki akmeņi. 

Pati dievsēta veidota pēc senču telpiskā un simboliskā principa – lai tā būtu daiļa, jēgpilna un praktiska. Tā ārēji līdzinās seno latvju rijai, klētij un dzīvojamajai mājai. Rija bijusi viena no baltu senākajām sakrālajām celtnēm. Tajā ne tikai dzīvoja un labību žāvēja, rijā iekārtoja arī skolu, veica senos rituālus, piemēram, veļu barošanas rituālus. Iekštelpas vidū sakrālo centru iezīmē dzīvās uguns ziedoklis, bet no tā virzienā uz visām četrām debespusēm ir stikloti atvērumi un durvis, kas veido sasaisti ar apkārtnes ainavu, bet vienlaikus telpa ir pasargāta no vēja, lietus, sniega.  Svētnīcas garenass novietota austrumu un rietumu virzienā. Jumta galos ir Mēness zīmes. Galvenā ieeja orientēta dienvidu virzienā pēc Saules, tās ikdienas kāpuma augstākā punkta. Šo piesaisti un virzienu iezīmē Saules vārti un četrus metrus augsta tēlnieciska akmens smaile, kas vērsta uz debesīm.

Lai atzīmētu slēpni kā atrastu:

1) Kādus simbolus jūs atpazīstat uz centrālās akmens skultpūras salas vidū? Tiem būtu jābūt redzamiem arī no pussalas (var noderēt binoklis). 

2) Nostājieties ar skatu uz salu un ieklausieties. Kādas skaņas jūs dzirdat?

3) Nosūtiet savas atbildes autoram caur saziņas centru vai citā jums pieejamā veidā. Jums nav jāgaida apstiprinājums- es sazināšos, ja kaut kas nebūs pareizi.

3) Uzņemiet attēlu netālu no šīs vietas. Papildu punkti jums, ja nobildēsieties savā tautastērpā!

 

English

Lokstene sanctuary has been built to keep alive Latvian traditions- place to celebrate solistice, weddings, family celebrations. Author of idea and implementer is bussinesman Dagnis Čākurs from Liepsalas who realized that after 25 years in bussiness he have to give something back to others. 

Sanctuary is located on island and all materials for construction were brought by small ferry or boat. Many people have been involved in building this site, including owner of this cache. As it is located on island it is only possible to get there by boat or by swimming but you can still admire it from peninsula nearby.

When you arrive on the island you can see paved circle with Oak tree or well sign. Nearby there are 4 flag poles where you can raise different flags depending what kind of celebration you have. Flag of Latvia is always raised here.

Furthermore there is enlarged drawing from Stone age that was found about in Lubana vicinity and might be about 6500 years old. You can see it clearly in video link above. 

Main building resebmles ancient house or barn used in Latvian territory. It is oriented so that main entrance looks South and totally it has 4 entrances with fireplace in the centre. It's functional, modern but still built according to old traditions. 

Logging task: 

1) What symbols do you recognize on the main stone sculpture that is on the centre of the island. It should be visible from the coast (binocular may be useful). 

2)Stand with your face to the island. What sounds do you hear?

3) Send answers to CO via message centre or any other way. Don't wait for logging permission- I will contact you if something is wrong.

3) Take a picture nearby. Bonus points if you are dressed in your national costume. 

Virtual Reward - 2017/2018

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between August 24, 2017 and August 24, 2018. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.