Skip to content

<

MARTANEK

A cache by chris444 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/24/2017
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato virtuálka byla založena jako vzpomínka na kamaráda Svetého Mikuláše, se kterým jsme zažili ( a nejen my ) spoustu zábavy na společných výpravách za keškami…Dominantou severních Čech a symbolem města Liberce je hora Ještěd, vysoká 1012 m. Lákadlem pro turisty je kromě krásné přírody, zajímavých skalních útvarů, kabinové lanovky a horského hotelu také „Dítě z Marsu“…Dítě z Marsu neboli Marťánek je bronzová socha dítěte z jiné planety – je to chlapeček, který pláče, protože se ztratil. Autorem sochy je akademický sochař Jaroslav Róna, socha byla vystavena nejprve v Liberci a poté slavnostně odhalena dne 16. června 2010 na Ještědu.

Na Ještěd se dostanete buď pěšky, na kole, autem nebo lanovkou - obtížnost výstupu je tedy různá...

Marťánka jistě potěší, když ho navštívíte a vyfotografujete se s ním. Třeba potom přestane plakat…Pro uznání logu musí být splněna tato podmínka:


Ke svému logu přidejte fotografii sebe (případně vašeho CWG) a Marťánka. Fotografie musí být pořízena až po dni publikace kešky - archiválie se nepočítají. Tuto jedinou podmínku musí splnit každý - logy bez fotografie budou smazány.

The dominant feature of Northern Bohemia and the symbol of the town of Liberec is the Ještěd hill, 1012 m high. The "Child from Mars" attracts tourists in addition to beautiful nature, interesting rock formations, cabin lifts and a mountain hotel ...

The Child from Mars or Marťánek is a bronze statue of a child from another planet - it's a baby boy who is crying because he´s lost. The statue was created by academic sculptor Jaroslav Róna, the sculpture was first exhibited in Liberec and then ceremonially unveiled on June 16, 2010 in Ještěd.

Martian will be happy when you´ll visit him, caresshim and take a photo with him. Maybe then he stops crying ...

The following condition must be met to admit the log: To your log, add a photo of yourself and the Martian. This one condition must be met by anyone, logs without photos will be deleted.

Virtual Reward - 2017/2018

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between August 24, 2017 and August 24, 2018. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.