Skip to Content

<

Pamatnik obetem hor

A cache by DaJaVi Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/24/2017
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato virtuálka vás zavede k Památníku obětem hor (Krkonoš) odkud se vám za hezkého počasí naskytne krásný výhled na Sněžku, Studniční horu, Bílou louku a celý hraniční hřbet.


V Modrém sedle mezi Luční a Studniční horou se nachází kamenná kaple, která je svou nadmořskou výškou 1509 m n.m. nejvýše položenou kaplí v České republice a druhou nejvýše položenou kaplí v Krkonoších (po kapli sv. Vavřince na Sněžce). Od roku 1957 slouží památník jako pietní místo k uctění obětí, které zemřely v Krkonoších. Původní kaplička byla postavena na přelomu 18. a 19. století na památku tragické smrti Václava Rennera, který v roce 1798 nedaleko Luční boudy zemřel při svážení dřeva z Lahrových bud.

K památníku se pohodlně dostanete po značené trase buď pěšky nebo na kole a v zimě i na skialpech nebo běžkách.

Pro uznání návštěvy místa připojte ke svému logu fotografii sebe u památníku (případně zde vyfoťte vaše CWG nebo GPS). Pokud připojené foto slouží i k zalogování dalších členů, uveďte to prosím ve svém logu. Pokud není fotografie přiložená ani po týdnu od zalogování, log bude smazán. Fotomontáže, fotografie stažené z internetu nebo fotografie pořízené před založením této virtuálky se pro uznání logu nepočítají.This virtual cache will take you to the saddle between Mt. Studniční hora and Mt. Luční hora with the Memorial to the victims of the Giant Mountains. From there you can get a nice panoramic view of Mount Sněžka and the Meadow Chalet - the largest and oldest mountain hut in the Giant Mountains.
The Memorial to the victims of the Giant Mountains is a stone chapel built in memory of Václav Renner, who died there tragically in 1798. Currently, this memorial is dedicated to all victims of the Giant Mountains. Inside there are boards with information about tragic events and disasters together with the names of victims. The memorial site was built in 1957 replacing a former chapel in the saddle between Mt. Luční hora (Meadow Mt.) and Mt. Studniční hora (Well Mt.).

You can easily get to this place on foot or by bike and (in winter) on touring skis or cross-country skis.

Take a photo of yourself (or your GPS unit) close to the memorial. Add this photo to your log. Logs without a photo will be deleted.Virtual Reward - 2017/2018

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between August 24, 2017 and August 24, 2018. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards on the Geocaching Blog.

Flag Counter

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

650 Logged Visits

Found it 630     Didn't find it 2     Write note 15     Publish Listing 1     Owner Maintenance 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 783 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.