Skip to content

Cumhuriyet Anıtı/Republic Monument-Virtual Reward Virtual Cache

Hidden : 08/24/2017
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

***IMPORTANT!! ONLY TOURISTIC PHOTOS ARE NOT ENOUGH! Logs which not fulfill the log requirements will be deleted.***

Yayınlanan koordinatlarda Taksim Meydanı merkezinde, ülkedeki en önemli anıtlardan biri bulunmaktadır.

 

At the listed coordinates is one of the most important monuments in Turkey, located in the center of the Taksim Square.


TURKISH (For English scroll down)

Taksim Cumhuriyet Anıtı, İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica'ya yaptırılmış ve iki genç Türk; Hadi (Bara) Bey ve Sabiha (Bengütaş) Hanım'ın yardımlarıyla, anıt 1928'de tamamlanmıştır. 8 Ağustos 1928'de açılan anıtın, kaide ve çevre düzeni mimar Giulio Mongeri tarafından yapılmıştır.

1925'te dönemin İstanbul Milletvekili Hakkı Şinasi Paşa'nın başkanlığında oluşturulan bir komisyonca P. Canonica ile bağlantı kurulmuş ve anıt ısmarlanmıştır. 2,5 yıl süren anıtın yapımında taş ve bronz kullanılmış, mali kaynak için halktan bağış toplanmıştır. Ağırlığı 84 tonu bulan anıt Roma'dan İstanbul'a gemi ile getirilmiştir.

Cumhuriyet dönemi anıtları, ilk defa figüratif bir anlatımla Atatürk'ü ve kurulan yeni düzeni topluma tanıtan heykellerdir. Bu döneme ait anıtların yerleşim planlamasında önlerinde tören yapılacağı göz önünde tutularak çevre düzenlemesi yapılmıştır.

Dairesel bir meydanın ortasında yükselen ve bir meydan çeşmesi gibi tasarlanan anıtın iki yüzündeki bronz figürler, geleneksel mimariden esinlenerek oluşturulmuş kemerli taş bir kaide içerisinde yer alırlar. 11 m yüksekliğindeki anıtın kaidesinde pembe Trentino ve yeşil Suza bölgesi mermerleri kullanılmıştır. Anıtın bir yüzü Kurtuluş Savaşı'nı, diğer yüzü ise Cumhuriyet Türkiye'sini simgeler. 1928'de Talimhane Caddesi ve İstiklal Caddesi-Sıraselviler aksı üzerine yerleştirilen anıtın kuzey yüzünde Mustafa Kemal, askerlerinin önünde görülmekte, diğer yüzünde ise sivil giysileri ile Mustafa Kemal Atatürk yanında İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak, askerler ve halkla birlikte betimlenerek genç Türkiye'nin kuruluşu canlandırılmaktadır. Gene anıtın bu yüzünde Atatürk'ün ardında bulunan Sovyet General Mihail Frunze ve Kliment Voroşilov'un heykeli Kurtuluş Savaşı sırasında Türkiye'ye yapılan Sovyet yardımına duyulan minnettarlığı simgeler.

Anıtın yan yüzlerinde birer asker heykeli, üstlerindeki madalyonlarda ise iki kadın portresi yer almaktadır. Anıtın bu dar yüzleri altında birer ayna taşı ve önlerinde mermer yalaklar bulunmaktadır. Sanatçı bu yalakları akacak su ile meydan çeşmelerini anımsatan bir proje oluşturmuş, daha sonra ise su öğesi kullanılmıştır.

1988'de Taksim, Tarlabaşı, Şişhane yıkımları sonrası, anıtın oturduğu dairesel taban İstiklal Caddesi yaya yolunun bir parçası halini almıştır. Ulusal günlerde İstanbul'da yapılan törenlerin merkezidir.

  

Sunay Akın tarafından aktarılan bilgiye göre; Cumhuriyetin yeni gösteri alanı olarak seçilen Taksim Meydanına anıt yapılması için dünya çapında bir yarışma düzenlenir. Heykeltıraşlar yaptıkları maketlerle yarışmaya katılırlar ve yarışmayı Pietro Canonica kazanır. Anıtın yapımı için halktan bağış toplanır ve en yüksek bağışı Berç Keresteciyan verir. Aynı zamanda şimdiki adıyla Mimar Sinan Üniversitesinde bir yarışma düzenlenir ve birinci olan kişi, tüm masrafları devlet tarafından karışlanmak üzere İtalya'ya Canonica'nın atölyesine anıtın yapımında çalışmak üzere gönderilir. Bu yarışmayı kazanan Sabiha Ziya, 21 yaşında bekar bir kadın olmasından dolayı bazı çevreler tarafından yurtdışına gitmesi istenmese de millî eğitim bakanı Mustafa Necati desteği ile İtalya'ya gönderilir. Sunay Akın, anıtın yan yüzlerinde olan kadın portrelerinin, yarışmayı kazanan maket üzerinde olmadığını, Sabiha hanımın Roma'ya gitmesinden sonra Canonica tarafından bu figürlerin eklendiğini söyler. Canonica, Taksim meydanının adının İstanbul'a suların bu meydandan taksim yapılması nedeniyle verildiğini öğrenerek anıtı bir havuz şeklinde tasarlamıştır. Anıtın maketine göre; anıtın iki yanındaki yalaklara akan sular, anıt çevresindeki havuzda toplanacaktır. Ancak anıt bu şekilde yapılamaz. Çünkü Canonica ile yapılan anlaşmaya göre Canonica'ya 6 taksit şeklinde yapılacak ödemenin son taksiti parasızlık yüzünden heykeltıraşa verilemez. Bu nedenle Cumhuriyet anıtı tamamlanmamış şekilde yani havuzsuz olarak kalır.

Kayıt yapabilmek için gereken şartlar:

  • Anıtın önünde kendinizin ve GPS cihazınızın (cihazınız yok ise bir Geocaching sembolü veya baş parmağınızı yukarı tutar şekilde de olabilir) göründüğü, kayıt günü çekilmiş bir fotoğrafı, girdiğiniz kayda ekleyin. Yüzünüzün görünmesi gerekmemektedir.

Kayıt için anıt ziyaret edilmeli ve yukarıda yazılanların yapılması gerekmektedir. Şartları sağlamayan kayıtlar silinecektir.

 

ENGLISH

The Republic Monument (Turkish: Cumhuriyet Anıtı) is a notable monument located at Taksim Square in Istanbul, Turkey to commemorate the formation of the Turkish Republic in 1923. Built in two and half years with financial support from the population and unveiled by Dr. Hakkı Şinasi Pasha on August 8, 1928, it was designed by Italian sculptor Pietro Canonica.

The 11 m (36 ft) high monument portrays the founders of the Turkish Republic, prominent are depictions of Kemal Atatürk, who commissioned the work, his assistant İsmet İnönü, and Fevzi Çakmak. The monument has two faces, the back facing northward depicts Atatürk at an earlier period and the other one facing Istiklal Caddesi has Atatürk and his comrades dressed in modern, western-European clothing, symbolizing him in both his roles, as military commander-in-chief and as statesman.

On the sides of the monument are soldier figures and round medallions with woman reliefs, representing them before and during the republic.

Mikhail Frunze, an important leader of the October Revolution, and Kliment Voroshilov, a Marshal of the Soviet Union, are among the group behind Atatürk. Their presence in the monument, ordered by Atatürk, points out to the military aid given by Vladimir Lenin during the Turkish War of Independence in 1920.

Cumhuriyet Anıtı is an important site, where official ceremonies on national holidays are being held.

To claim this Virtual Cache:

  • Please post a picture of yourself and the monument with your log. The photo MUST include YOU, the monument and your GPSr (if you have no GPSr, a geocaching symbol or Thumb Up is OK). The photo must be taken AFTER THE PUBLICATION DATE OF THIS LISTING. You don't need to show your face if you don't want to.

To log the cache, the coordinates must be visited and log must contain photo from the listed coordinates as described above. Logs not fulfill these requirements may be deleted.

Sample Photos / Örnek Fotoğraflar:

Virtual Reward - 2017/2018 - This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between August 24, 2017 and August 24, 2018. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards on the Geocaching Blog.
Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

Sbgb rxyrzrlv hahgznlva. Fnegynev fntynznlna xnlvgyne fvyvarprxgve.

Qba'g sbetrg gb fraq gur cubgb. Ybtf abg shysvyy gur erdhverzragf znl or qryrgrq.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)