Skip to Content

<

1938 - PRIKLADEM VSEM

A cache by PanzerStepan Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/24/2017
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Pokud pojedete z Lysé nad Labem do středočeských Milovic po silnici 332, určitě minete bez povšimnutí parčík, který se nachází pár desítek metrů za cedulí města. Pokud se ale podíváte pozorněji, zjistíte, že ve středu parčíku se nachází pomník.

Odhalení pomníku pomník okolo roku 1921

Hlavní dominantou pomníku je sousoší legionáře držícího štít se znaky československých zemí a lev. Ti spolu pak stojí na mrtvole dvouhlavé rakousko-uherské orlice. Pomník byl odhalen, jak nám říká nápis na zadní straně pomníku, v roce 1921. Najdeme zde nápis

PADLÝM A ZEMŘELÝM VE SVĚTOVÉ VÁLCE 1914-1918 VĚNUJE OBEC MILOVICE 1921

Na obou bočních stranách podstavce najdeme seznam padlých v První světové válce. Tento seznam byl po skončení Druhé světové války rozšířen o oběti této hrozné události. Na přední straně najdeme nápis, který inspiroval vznik této keše.

PŘÍKLADEM VŠEM

Tyto dvě slova nám řeknou hodně o povaze lidí, jejichž jména najdeme na tomto pomníku. Jsou ale příliš krátká na to, aby mohla jejich příběh vyprávět. Připomínat si příběhy těchto lidí je důležité pro generaci současnou, ale i pro ty budoucí. Až budete stát u tohoto pomníku během odlovu této keše, zpomalte na chvilku a zkuste zapřemýšlet nad hodnotami lidí v době vzniku tohoto pomníku a lidí v dnešní, uspěchané době. Možná vám pomůže příběh muže, který se skrývá pod jedním ze jmen právě na tomto pomníku.

Bohumil Sucharda

Bohumil Sucharda

Narodil se v pátek 31. března roku 1882 v Železnici okres Jičín. Po vystudování reálky začal pracovat v poštovních službách. V roce 1905 se Bohumil Sucharda stěhuje do Milovic, odkud pocházela jeho maminka a začíná pracovat na poštovním úřadě jako poštmistr. V roce 1909 se poprvé oženil s místní občankou Marií Knopovou. Společně mají tři děti. Krátce po svatbě se manželé Suchardovi stěhují do jejich nové vily čp. 156. V patře byl byt a v přízemí bylo upraveno jako poštovní úřad. Pošta v tomto domě sídlí dodnes.
Posta dnes
pošta dnes

Po úmrtí první ženy v roce 1935 se Bohumil Sucharda oženil ještě jednou. Vzal si Marii Heřmanskou. Jejich manželství zůstalo však již bezdětné. Bohumil Sucharda se také velmi silně angažoval ve veřejném životě v Milovicích. Za svůj život působil v obecní knihovně, Sokole nebo například Československé obci legionářské. Pomáhal organizovat letní slavnosti. Velmi se také angažoval při sbírkách na pomníky padlým v První světové válce a budování parku kde dnes stojí pomník, na kterém najdeme jeho jméno. V roce 1931 byl zvolen starostou Milovic. Za jeho působení v této funkci bylo v Milovicích provedeno mnoho věcí. Například došlo v roce 1935 k vydláždění silnice spojující Milovice a Lysou nad Labem za cenu okolo 2,5 milionu korun. Postavena hasičská zbrojnice a nová výzbroj sboru. A spoustu dalších věcí. Bohumil Sucharda byl prostě jedním z těch, který dával přednost veřejnému blahu před blahem jedince. Dne 15. března.1939 vznikl Protektorát Čechy a Morava. Bohumil Sucharda zůstal na místě starosty a snažil se dělat maximum, které mu jeho postavení dovolovalo. V září 1944 byl zatčen pro práci v odboji a deportován do Terezína. Zde v samém závěru války umírá na epidemii tyfu. Přesné datum úmrtí není známé, protože dokumenty o této události uvádějí rozdílná data úmrtí. Od svobody a znovuzrození Československa ho dělilo již jen několik dnů, které by se daly spočítat na prstech na rukou. Na milovickém hřbitově můžeme vzpomínku na Bohuslava Suchardu najít na hrobce rodiny Knopových.

Proto až budete stát u památníku, vzpomeňte si na tento příběh člověka, který věřil v Československo a jeho národní hrdost a sílu. Neopustil svoje ideály ani v těžké době německé okupace. V době odhalení pomníku si asi nikdy nepomyslel, že jednou na něm bude i jeho jméno. Chtěl, aby se nikdy nezapomnělo na lidi, kteří splnili svou povinnost vůči své vlasti.

NEZAPOMENEME

Ke keši:

CZ:

A co je vaším úkolem pro uznání logu?

1. Vyfoťte sebe nebo svou GPS s pomníkem.

2. Nepovinný úkol: Zamyslete se, jaký rok považujete v historii Československa či České republiky za výjimečný a proč. Může se jednat o rok výjimečný jen pro vás nebo pro celý národ. Napište jej na kousek papíru a vyfoťte jej i se svou fotkou u pomníku. Pokud se nechcete vyfotit osobně, připište na papír i svůj nick. Do logu uveďte proč je právě pro vás tento rok výjimečný.

EN:

And what is your purpose for recognizing the finding?

1. Take a photo of you or your GPS witn monument.

2. VOLUNTARY: Whitch year in the history of Czechoslovakia or Czech Republic do you consider as exceptional and why. It can be a special year only for you or for the whole nation. Put it on a piece of paper and take a picture of it in front of the monument. Better will be with your face on the picture too.


Příklad logu


Virtual Reward - 2017/2018

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between August 24, 2017 and August 24, 2018. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.