Skip to Content

<

Zmizelé lázně

A cache by von Bronin Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/30/2017
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:
Tato zeměkeš vás přivede na jedno z tajemných míst Polabí. Najdete zde prameniště, ale ne jen tak ledajaké. Přestože tyto prameny leží vedle sebe, voda v každém vývěru je jiná. Najdeme zde například pramen sirný nebo pramen železitý či pramen "obyčejný", který svým složením připomíná Poděbradku. Toto několikanásobné prameniště je naprosto unikátní, podobné v Polabí nenajdete. Pravděpodobně také jde o poslední přírodní prameny v této části Polabí. Na snímku, kterým "teče voda do listingu" je vývěr jednoho z pramenů, pořízeno mou maličkostí :) .
Léčivé vody zde byly objeveny v první polovině 19.století (r.1833) a poblíž prameniště postupně vyrostl půvabný malý lázeňský areál s parkem a altánem. Lázně byly určeny pro léčbu revmatismu, dny, nervových a kožních chorob. Voda byla dokonce účinnější než ta v pramenech na druhém břehu Labe. Bohužel lázně nepřežily éru socialistického budování. Posledním vlastníkem se stal v 50 letech 20.století podnik ČKD Praha, který zde měl tzv. Noční sanatorium a léčeny zde byly ženské nemoci. O lázeňský areál nebylo pečováno, takže budova po desetiletí chátrala a nakonec byla počátkem 21. století demolována. Asi definitivním hřebíčkem do rakve se pro uvažovanou obnovu lázní stala silnice směr Mladá Boleslav, která přeťala park za prameništěm.
Další významný pramen býval nedaleko i v lázních v Houštce v Brandýse nad Labem. Tento pramen byl údajně jedním z chemicky nejcennějších železitých zřídel v Čechách a využíval se k pití a různým druhům koupelí. V roce 1930 byl nově navrtán i radioaktivní pramen. Ani jeden z brandýských pramenů bohužel už dnes nefunguje, lázně v Houštce rovněž zanikly.

Otázky pro úspěšné zalogování:

1. Kolik vývěrů vody jste zde napočítali?
2. Jak daleko od sebe jsou prameny?
3. Který pramen je železitý a kolikátý z leva je? (stojíme-li čelem k pramenům, zády k tábořišti)
4. Je u některého z pramenů okolí vývěru obarveno? Jakou barvou? Čím je to způsobeno?
5. K jakým léčebným účelům byla voda používána?
6. Přiložte k logu foto sebe u domečku s pramenem. Případně s ním můžete vyfotit svou GPS nebo osobní předmět. (Povinná součást logu)

Své odpovědi mi, prosím, zasílejte přes profil. Log bez zaslání odpovědí může být smazán. Bude-li něco špatně, budu vás kontaktovat. Dobrý lov!Kdo je pozorný, ten loguje :)

Zdroje: Encyklopedie lázní a léčivých pramenů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri 2001 Foto: von Bronin, dobové pohlednice (budova lázní)

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

140 Logged Visits

Found it 137     Write note 1     Publish Listing 1     Owner Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 132 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.