Skip to Content

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.

This cache has been archived.

GeoKolejova.cz: ¨Tak uklízíme do archivu pro letošek

More

Cache In Trash Out Event

Uklidme Jezkovi pod mostem II.

A cache by GeoKolejova.cz Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Saturday, October 14, 2017
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Zveme vás na druhý ročník CITO eventu u Ježkova mostu


Ježkův železniční most je poměrně mladá blanenská kulturní památka, ale historicky velice zajímavá. Most byl vyroben někdy v polovině 19.století, vedou se dohady kde, ale uvádí se, že částečně ve Vádni a částečně v Adamově. Pak sloužil na trati z Prahy do Plzně, nedaleko stanice Dolní Mokropsy. Za zmínku stojí, že je o něm zmínka v knize Pohádky o mašinkách, konkrétně v pohádce O dlouhé lokomotivě.

 „.. strojvedoucí, pan Barák tušil, že před Dolními Mokropsy přijde ještě železný most přes Berounku a ostrá zatáčka. I přistoupil tedy blíže k brzdící páce. Sotva tak učinil, už byla dlouhá mašinka za mostem v zatáčce a začala se kymácet a velice drncat. Jejich třistatřiadvacet párů kol vyskočilo z kolejí...“

Když bylo okolo roku 1910 rozhodnuto o opravě a zdvojkolejnění trati na Plzeň, byl most snesen a odkoupil jej továrník Ježek. Nechal jej dopravit do Blanska, zkrátit a od roku 1912 most spojoval Ježkovu továrnu s hlavní tratí Brno-Česká Třebová. Koncem války měl být zničen, ale zachránil jej člověk, jehož jmébo je úkolem mysterky, co se k mostu vztahuje. Tento člověk zpřetrhal kabely od náloží a most zůstal nepoškozen. Při výstavbě koridoru byl provoz na něm ukončen a most chátral. V roce 2009 jej ořevzal od města náš spolek s tím, že jej opraví a most se stane součástí železničního muzea, které kolem mělo vyrůst. Povedlo se nám jej pouze nechat prohlásit kulturní památkou, zbavit jej novodobých součástí a natřít původním nátěrem. Muzeum nebylo městským zastupitelstvem schváleno. Z mostu je tedy pouze památník opatřený infotabulí. A samozřejmě mystery keší.

Pravidelně o most pečujeme sami a protože se věnujeme i geocachingu, rozhodli jsme se do toho zapojit letos i vás , milí geokolegové. Uklidíme společně okolo této kulturní památky a zvelebíme ji před zimou, i když víme, že je to boj s větrnými mlýny. Ale pobudeme na vzduchu, pobavíme se a ještě uděláme něco nejen pro přírodu, ale i pro tento stařičký unikát.

Sejdeme se na úvodních souřadnicích dne 14.října 2017 (sobota) v 10 hodin dopoledne. Oficiální délka eventu bude asi 60 minut, ale na místě budeme dle potřeby a rychlosti práce.

A co budeme tedy dělat? Uklidíme odpadky okolo mostu i pod ním a odstraníme i traviny zpod mostních polí. 

 

Zajistíme:

 

pytle na odpadky

kontejner na odvoz trávy a odpadků

gumové rukavice (pro manipulaci s odpadky)

vodu na opláchnutí rukou

nějaké pracovní nářadí

Malé občerstvení pro účastníky

CWG za obvyklou cenu

 

Vy si doneste:

 

pracovní rukavice

oděv, kterému nebude vadit trochu té špíny

pracovní, nebo starší obuv

srp, nebo ostřejší nůž (máte-li k dispozici)

Event se bude konat i za zhoršeného počasí (jemný déšť, sychravo), v případě hodně nepříznivých povětrnostních podmínek budete o situaci včas informováni Announcement logem.

Loni se udělalo hodně práce, těšíme se na všechny geokolegy i letos.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

54 Logged Visits

Write note 5     Archive 1     Will Attend 21     Attended 23     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Announcement 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 20 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated: on 3/1/2018 6:46:04 AM (UTC-08:00) Pacific Time (US & Canada) (2:46 PM GMT)
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page