Skip to Content

<

Kunčice pod Ondřejníkem - Vlaková stanice

A cache by jamescz Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/04/2017
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vlaková stanice v Kunčicích pod Ondřejníkem leží na železniční trati Ostrava - Valašské Meziříčí o délce 72 km (v jízdním řádu pro cestující je uváděná v oddíle číslo 323). Trať byla vybudována ve dvou etapách mezi léty 1869 - 1888. Samotná vlaková stanice v Kunčicích pod Ondřejníkem byla postavena v roce 1887.


Fotografie z roku 1910


První část trati byla vybudována akciovou společností K. k. priv. Ostrau-Friedlander Eisenbahn (Císařsko-královská privilegovaná Ostravsko-frýdlantská železnice) v letech 1869–1870 mezi Ostravou a Frýdlantem nad Ostravicí a nesla přiléhavý název Ostravsko-frýdlantská dráha. Tento úsek byl uveden do provozu roku 1871.

Druhá část trati, tj. úsek Valašské Meziříčí-Frýdlant nad Ostravicí, byla vybudována roku 1888 jako součást vedlejší větve Severní dráhy císaře Ferdinanda z Kojetína přes Těšín do Bílska. V roce 1885, byla totiž prodloužena koncese Severní dráze (a tím i její monopol na železniční spojení přes Moravu), ale současně jí byla uložena povinnost vybudovat síť paralelních a navazujících tratí. Rakousko-Uherská vláda si totiž uvědomovala, že hlavní spojnice Vídeň – Krakov vede nepříjemně blízko pruského území a v případě další války s Pruskem může být velice rychle přerušena. Severní dráha proto dostala mj. za úkol vybudovat paralelní spojení s Haličí, které bude více ve vnitrozemí. V roce 1887 proto Severní dráha císaře Ferdinanda odkoupila již existující železnice na plánované trase: úseky Kroměříž – Bystřice pod Hostýnem Valašské Meziříčí – Krásná a Frýdlant – Frýdek. Současně zahájila dobudování úseků Kojetín – Kroměříž, Bystřice pod Hostýnem – Valašské Meziříčí, Krásná – Frýdlant a Frýdek – Bílsko. Stávající úseky byly opraveny a dřevěné mosty byly nahrazeny ocelovými. Provoz na celé trati v délce 180 km mezi městy Kojetín – Bílsko byl slavnostně zahájen 1. června 1888 jako tzv. Moravsko-slezská dráha měst.Budoucnost trati
Začátkem června 2015 byla zahájena rozsáhlá revitalizace trati mezi Frenštátem pod Radhoštěm a Frýdlantem nad Ostravicí. Cílem bylo zvýšit bezpečnost (rekonstrukce 26 přejezdů) a rychlost na trati ze 70 km/h na 100km/h. Největší změnou však prošla vlaková stanice v Kunčicích pod Ondřejníkem. Bylo postaveno zbrusu nové nástupiště s podchodem, a opraven byl také nedaleký Viadukt z roku 1885. Celá revitalizace stála 1 miliardu korun.V letech 2021 by měla být zahájena další etapa revitalizace trati, a to mezi zastávkami Ostrava-Kunčice a Valašské Meziříčí. Mezi stanicemi Ostrava-Kunčice a Frýdlant nad Ostravicí se počítá s dvoukolejnou dráhou a elektrifikací tratě. Plánovaný rozpočet je 17 miliard korun.

O keši
V žádném případě nevstupujte do kolejiště, pro odlov keše to není potřeba!

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.