Skip to Content

<

HRNCIRSKY KAMEN

A cache by braxaaspol Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/08/2017
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato keš vás zavede do jedinečné geologické lokality k lomu na Zadním Hutisku "který není zcela vytěžen", kde se těžila hornina zvaná KRUPNÍK.

ZADNÍ HUTISKO:
Jedná se o opuštěný nedotěžený lom, který je po lokalitě Smrčina u Sobotína druhým největším tělesem krupníku v České republice (jeho složení je přibližně 70% mastku, 20% dolomitu a 10% chloritu a akcesorií) . Lokalita se nachází asi 3,5 km sv. od Vernířovic na jižním svahu kóty Homole v údolí potoka Merta. Přístup je po asfaltové silnici z Vernířovic (žlutá turistická trasa) stále proti proudu potoka. Za osadou Kosaře se pokračuje po téže cestě, ale po modré turistické značce. Vstup do lomu je vpravo, hned vedle cesty a je označen informační tabulí. Od roku 1982 je lokalita chráněným přírodním výtvorem. Opuštěný lom dostatečně odkrývá těleso metamorfovaných ultrabazických hornin sobotínského masivu. Krupníku se říkalo hrnčířský nebo také mýdlový kámen. Krupník se používal k výrobě žáruvzdorných nádob (hrnčířství) a cihel, ale i plastik, dekoračních předmětů a obložení. Znát ho můžete také jako součet lékových tablet, papíru i asfaltu nebo jako onen prášek, který si na ruce před svými pokusy nanáší vzpěrači a vzpěračky.

GEOLOGIE:
Geologická charakteristika: Významné krupníkové těleso a jeho doprovodné horniny se nachází v sobotínském amfibolitovém masívu (stáří devon). Krupník je tvořen třemi čočkovitými tělesy, uloženými těsně vedle sebe při celkových rozměrech 100 x 100 m. Čočky krupníku jsou obklopeny polohami mastkové, aktinolitické a chloritické břidlice obdobně jako na Smrčníku. Krupník byl těžen stěnovým lomem v 19. a začátkem 20. století. Ložisko není zcela vydobyto. Též botanicky významná lokalita - společenstva mokrých skal (četné druhy játrovek ap.).


ÚKOLY:
1. Najdi stěnu a změř kámen dle obrázku.

2.Napiš vlastními slovy, jak ti kámen krupník připadá na dotek.
3.Přírodní památka Zadní Hutisko je nejmenší zvláště chráněné území v CHKO Jeseníky. Jakou má rozlohu? Informaci naleznete na místě..
4. Pořiď foto z lomu (pokud chceš, vyfoť i sebe).
Odpovědi zašlete přes profil jako email, foto přidejte k logu.
Logovat můžete ihned.

NEPOŠKOZUJ NIJAK TOTO CHRÁNĚNÉ MÍSTO!

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

17 Logged Visits

Found it 16     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 17 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.