Skip to Content

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.

This cache has been archived.

Geodib: Bohužel archivace, z osobních důvodů bych nemohla být přítomna a event bez ownera je mi proti srsti.
Děkuji za pochopení.

Geodib

More
Event Cache

ZULOVSKA PROCHAZKA

A cache by Geodib Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Sunday, January 14, 2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

aneb

Pochod do neznáma II

 

¡Hola pěškomilové!

dovolte mi, abych vás pozvala na další z řady turistických eventů pořádaných spřátelenou skupinou kačerů. Do nového roku jistě všichni vstupujeme s velkými ambicemi a proto neotálejme dokud jsou naše touhy ještě dostatečně silné. Začněme si plnit sny již v lednu a využijme jednu z prvních příležitostí k odbourání vánočních tukových zásob. Samotná trasa, jak už mám ve zvyku, je do poslední  chvíle tajná, ale žádný strach, odstartujeme zvolna a pohodovým tempem absolvujeme přibližně 20km kolečko Žulovskou pahorkatinou.

Žulovská pahorkatina leží poněkud ve stínu známějších Rychlebských hor a Zlatohorské vrchoviny, přesto vás však nejvyšší vrchol při výletování po Jesenicku jistě na první pohled upoutá. Ostatně, nejen Boží hora stojí za návštěvu, kromě ostrovních hor zmiňme např. oblíbené zatopené lomy či ojedinělý kostel v Žulové vybudovaný na místě středověkého hradu Frýdberk.

 Na úvod, poněkud netradičně, stručný historický exkurz... (kdo nemá rád dějiny, přeskočí)

Pro přehlednost si dovolím zpracovat formou zaužívaných dějepisných pojmů "pravěk/starověk/středověk/novověk" s předponou "G-" jako symboliky geocachingu. Zároveň zdůrazňuji, že jsem své bádání omezila na území Moravy a Slezska. Výčet zahrnuje pouze turistické eventy pro pěší chodce s nabízenou trasou délky nad 15 km včetně, nikoliv populární výstupy na vrcholky hor (bo těch je habakuk a tak dlouhý listing byste číst nechtěli). Akce konané opakovaně v rámci jedné historické éry zmiňuji jen jednou, pakliže mě nevedou zvláštní pohnutky k udělení výjimky. Pokud jsem něco přehlédla, budu ráda za doplnění.

G-pravěk je jakýmsi tajemným obdobím. Nepodařilo se mi dohledat písemné doklady, které by na studovaném území potvdily existenci eventů dle výše uvedené charakteristiky.

EDIT: Při první studii bych málem byla bývala opomněla svůj rodný jižanský kraj. A hle, nejnovější průzkumy přitom jasně dokazují, že absolutně nejstarší doloženou akcí ve zkoumaném prostoru jsou Tulave topanky III-Bile Karpaty (Velka Javorina) ze dne 4/7/2009 (jeden z dílů stejnojmenného seriálu našich východních sousedů, jehož start je datován již v 3/2009, ovšem první 2díly  dle písemných zpráv ještě nesplňovaly minimum 15 km). Bohužel, poslední dění na jihu není příliš uspokojivé (osobní poznámka: viz akce s titulkem "100km", ve skutečnosti však směšné 2km).

První doložené Pozitivní zprávy přichází v období G-starověk, které bychom mohli jinak nazvat též "éra GPR" (GeoKoPr) či "éra BK" (Beskydské Kopečky), neboť se ponejvíce opakují právě tyto dva turistické eventy. Rýpal by snad namítnul, že Beskydské Kopečky jsou výstupem na vrcholy, avšak navzdory lehké kontroverzi jsem se rozhodla zařadit je do své historické rešerše s přihlédnutím k jejich hlubokým kořenům a popularitě v kraji. Navíc to nejsou kopce jen tak ledajaké a jejich zdolání je vpravdě slušným turistickým výkonem.

Na počátku G-starověku byl GeoKoPr 11/7/2009, kde attended logovalo 8 nicků (kdo skutečně došel, odkazuji na samostudium). O rok později přebírá ownerskou štafetu od kačera CykloDav Gelda, který ji nese dodnes a zároveň se akce přesouvá na tradiční červen.  

Již na podzim se objevuje Smrk-Lysa 9/2010 v podání dua Polerok a Quick-Slow-Man, následován historicky vůbec prvním zimním turistickým eventem  Smrk --> Lysa 2011 (W.E.) 5/2/2011 . Termín Beskydské kopečky je prvně použit při edici 9/2011, kdy organizátoři zahrnují do trasy dokonce 3 vrcholy (Travný, Smrk, Lysá hora), při zimním pokračování následujícího roku (již pod stávajícím názvem) navštíví účastníci vrcholy Travný a Lysá hora. Mezitím proběhne 5/2011 ojedinělá akce Gorolski turista-Sebedestrukce 2011, na niž budou vzpomínat ještě budoucí generace. S jarem vstupuje na scénu nová tradice 4BP 5/2012, jež spojuje nerozlučnou dvojici turistika-pivo a brzy nachází širokou základnu pravidelných účastníků. Závěrem G-starověku se dění přesouvá po dlouhé pauze na jih: Od soumraku do úsvitu 6/2012, netradiční Nordic Walking Event 6/2012. Poslední doloženou akcí této éry je Od úsvitu do soumraku 12/2012.

G-středověk začíná významným historickým milníkem - seznámením se prvních členů naší tlupy na akci Ze Skřítku na Praděd 2/2013 (osobní poznámka: zde jsem ještě nebyla, bo jsem myslela, že nejsem dost tvrďák). Následuje jižanský Kačer turista II. 5/2013, Nikitův KS2KS 5/2013 (osobní poznámka: můj historický milník, zařazuji se do party), sémě (či pomyslný předvoj) současné nové vlny Tour de Pálava 7/2013, znovuzrozené Beskydské kopečky 2/2014. Éru G-středověku pomyslně uzavírá opět juraf369 se svou poutí Z Pradědu na Skřítek 3/2015, jen pár dní před pověstmi opředenou "ďábelskou myšlenkou".

G-novověk pak přináší snahu o jakousi systematičnost v zaměření tras na jednotlivé geomorfologické celky. Prvotní myšlenka prý vznikla součinností několika mozků při setkání Jarní Kraličák 2015 (osobní poznámka: nebyla  jsem v tu chvíli mezi nimi nebo si nevzpomínám, nemohu proto potvrdit pravdivost tvrzení), každopádně realizace se daného roku ujal jedinec, s první vlaštovkou přichází VasaM - Hostýnská procházka 6/2015. Až následující sezónu se přidává Jesenická procházka 5/2016. Dosud největší rozkvět, pomyslný "zlatý věk turistických eventů", i navzdory rostoucím GS zákonným překážkám, to je rok 2017.

A tak si s přicházejícím podzimem společně vzpomeňme kde všude jsme letos byli/mohli být: Chribska 50 1/2017, Jesenicka prochazka 2017 Winter Edition 2/2017, Beskydské kopečky 2017 4/2017, Velikonocni smajd 4/2017, Rychlebska prochazka 5/2017 (osobní poznámka: mé dílo:)), Jesenicka prochazka 2017 5/2017, Hostynska prochazka 2017 6/2017, GeoKoPr 2017 6/2017, Beskydské kopečky 2017-summer 6/2017 (podruhé v historii opět trojboj: Lysá hora, Smrk, Čertův mlýn), vzpomínka na G-starověk v podobě MEM DETRUO-SEBEDESTRUKCE, reloaded 10/2017

Je toho hodně, že? A co na tom, že teď máme turistické eventy spojené s určitým výkonem ohodnoceny befelem shora jako T1. Dokud nezakážou "neoficiální část", věřím, že stále budou a cestu si k nim vždy najdeme...

A nyní již to podstatné, co vás zajímá:

Sejdeme se v neděli 14/1/2018 v 8:00 na vyhlídkové plošině před hrado-kostelem Frýdberk v Žulové, odkud snadno dohlédneme případné opozdilce. Vyčkáme do 8:30, povinných 30 min dle platných GS zákonů už se nějak budeme muset zabavit (CWG nepodporuji) a tímto budou oficiality za námi. 

Pro zájemce o část neoficiální, kterážto je smyslem celého setkání a brzkého nedělního probuzení bude připraven podrobný fahrplan. Je před námi zmiňovaných cca 20 km, trasa tvoří okruh (mapy odhadují 5,5 hod cesty, ale do tmy to snad zmákneme), bo eště po vánocích, že ano. Žádné náročné stoupáky, pohodový terén převážně po turistických značkách - inu, ideální nedělní rodinný výlet. Možná se nám zadaří držet se po většinu cesty společně a povyprávět si třebas o vánočních zážitcích (pokud už jste tak ovšem neučinili na Bradle). Tentokrát vás nebudu strašit ztrátou signálu mobilních operátorů, ale je zima, možná bude zima, tak se dobře oblečte a teplé tekutiny i dostatek jídla s sebou, ať to s tím spalováním zásob zase příliš nepřeženeme.

Věřím, že napodruhé se "tajnou" trasou nenecháte zastrašit, o výzvě tu snad nemůže být řeč, tohle je rajská zahradawink

  

Těším se na vás!

Additional Hints (Decrypt)

irz abul n hcnyhw:)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

4 Logged Visits

Write note 1     Archive 1     Will Attend 1     Publish Listing 1     

View Logbook

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated: on 12/20/2017 11:56:33 AM (UTC-08:00) Pacific Time (US & Canada) (7:56 PM GMT)
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page