Skip to content

TB-7 Mystery Cache

Hidden : 10/12/2017
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Slēpnis sākotnēji satur standarta piederumus - viesgrāmatu un rakstāmo.


1934. gadā tika uzsākta pirmā padomju tālās darbības četrmotoru bumbvedēja projektēšana. Tas bija plānots kā atbilde ASV veiksmīgajam projektamBoeing B-17 Flying Fortress. Pirmais lidojums notika 1936. gadā. Kā galvenās priekšrocības tika plānoti tā laika iznīcinātājiem un zenītartilērijai neaizsniedzamais lidojuma augstums – 10-12 km un pārāks lidojuma ātrums.

Gaisa kuģa dzīves ceļš ir bijis likteņa līkločiem bagāts. Tā ražošana sērijveidā vairākas reizes tika uzsākta, un tad atlikta. Tad atkal turpināta, un kopā tika uzbūvēti tikai 93 bumbvedēji.  Salīdzinājumam – triecienlidmašīnas IL-2 tirāža bija vismaz 36183 vienības, bet kopā ar pēcnācēju IL-10 tā sasniedza vismaz 42330 eksemplārus. Tas liecina par milzīgo rūpniecisko potenciālu, kas toreiz pagāja garām TB-7.

TB-7 tika izmantoti arī aviācijas dīzeļdzinēji, kas gan izrādījās nedroši, un no tiem atteicās. Lai sasniegtu plānoto lidojuma augstumu, konstruktori lidmašīnas korpusā ievietoja piekto dzinēju, kas darbojās kā gaisa turbīna un retinātajā atmosfērā apgādāja pārējos 4 dzinējus ar gaisu. Tika izgatavots tikai neliels šo gaisa kompresoru skaits, no tālākas ražošanas izgatavotājs kategoriski atteicās, un turpmāk bumbvedējs tika komplektēts ar 4 parastajiem dzinējiem, kas būtiski samazināja plānoto ātrumu/augstumu.

Nepastāvība izskaidrojama ar padomju administrācijas kara plāniem. Gatavojoties iebrukt Eiropā, tālās darbības aviācijai bija nosacīts pielietojums, krietni pieprasītāki bija frontes iznīcinātāji, triecienlidmašīnas un pikējošie bumbvedēji. Turklāt TB-7 bija materiālietilpīgs un dārgs gaisa kuģis, tā ražošanā plaši tika izmantots toreiz deficītais dūralumīnijs, ko padomijas rūpniecība ražoja ļoti ierobežotā apjomā un kara laikā to piegādāja ASV.

Stingri ņemot, TB-7 bija absolūtais ierocis. Ja padomijas administrācija vēlētos saglabāt Eiropā mieru, nevis to iekarot, bija jāizdara trīs vienkāršas lietas: Pirmkārt, jāsaražo 1 vai 2 vai labāk 3 tūkstoši šo bumbvedēju (kā redzams, potenciāls to ļāva), Otrkārt - jāuzaicina Eiropas valstu valdību delegācijas uz kādu aviācijas poligonu, lai nodemonstrētu - katrs borts nes 5 tonnas ar trotilu un nomet tās tieši mērķī. Katrs borts ir Eiropas iznīcinātājiem un zenītartilērijai neaizsniedzams, tātad pēc uzdevuma izpildes tas nesodīts atgriežas mājās. Un Treškārt - jāpaskaidro - šādus uzlidojumus ar vairākiem bumbvedēju tūkstošiem padomijas administrācija ir gatava piedāvāt jebkurai Eiropas galvaspilsētai, ja nu kāds neprātis plāno uzbrukt gaišās komūnistiskās nākotnes cēlājiem. Tā būtu kodollaikmeta saruna par trotila kilotonnām ilgi pirms atomieroču laikmeta sākuma. Tomēr tā nenotika, jo miers Eiropā nu nekādi neiekļāvās proletāriešu internacionāles vispasaules revolūcijas scenārijā....

Sākoties Blitzkrieg, lielu daļu no TB-7 Vērmahts likvidēja jau uz zemes, atlikušie tika saformēti atsevišķā aviācijas vienībā, un 1941. gada augustā steigā plānotā operācijā tie cēlās bumbu triecienam Berlīnei. Operācija pilnībā izgāzās. No 10 bortiem bumbas virs Berlīnes nometa seši, bāzē atgriezās tikai divi. Operācijā piedalījās arī divmotoru bumbvedēji ER-2. Viens ER-2 un viens TB-7 avarēja paceļoties, jo bija pārkrauti ar bumbām un degvielu un apkalpēm nebija vajadzīgās pieredzes pacelties pārslodzes apstākļos, kā arī nebija izvēlēts atbilstoša garuma skrejceļš un lidlauks.

Gan operācija, gan jaunie bumbvedēji bija tik slepeni, ka Sarkanās armijas ierindas sastāvam par to nebija nekādas informācijas. Toties gan iznīcinātāju piloti, gan zenitartilēristi labi pazina vācu četrmotoru bumbvedēja Focke-Wulf Fw 200 Condor siluetu, pa ko arī veiksmīgi atklāja uguni.

Borts Nr. 42035. Virs vācu okupētās teritorijas aizdegās kreisais dzinējs, liesmas tika apdzēstas, lidojums turpinājās, zaudējot augstumu. 370 km no Berlīnes bumbas tika nomestas nekurienē un atgriežoties atteica vēl viens dzinējs. Apkalpei izdevās nosēsties savā teritorijā.

Borts Nr. 42045. Pēc bumbu nomešanas virs Berlīnes atteica viens no dīzeļdzinējiem, tas gan netraucētu apkalpei mierīgi atgriezties. Tomēr, virs Baltijas jūras bumbvedēju visai veiksmīgi sacaurumoja sarkanās armijas zenitartilēristi, trāpot arī tieši korpusā un nosēžoties, lidaparāts tika sadragāts.

Ar kārtīgi izpildīta pienākuma sajūtu sarkanarmijas iznīcinātājs I-16 notrieca arī vēl vienu ER-2, kas atgriezās no Berlīnes bumbošanas. Apkalpe izglābās, izlecot ar izpletņiem.

Nākamais ER-2 pazuda bez vēsts.

Borts Nr. 42055. Atceļā no Berlīnes bumbošanas vairākas reizes atteica dīzeļdzinēji, ar pēdējām degvielas lāsēm borts piezemējās savā teritorijā.

Borts Nr. 42046. Virs Vācijas to ķēra prasmīgs zenītartilērijas uguns, bojājumu dēļ tas nometa bumbu kravu nekurienē un apgriezās mājupceļam. Eļļas trūkuma dēļ atteica divi dzinēji, notika piespiedu nosēšanās Somijā. Piezemējoties pieci cilvēki gāja bojā, pārējie gāja uz frontes līnijas pusi, kur krita somu armijas gūstā.

Borts Nr. 42036. Vēl pacelšanās laikā tam uzbruka vairāki sarkanarmijas iznīcinātāji, tomēr borts sasniedza plānoto mērķi, un nometa bumbu kravu. Atgriežoties, virs Vācijas, zenītartilērijas sašauts un ar bojājumiem piezemējās Igaunijas teritorijā. Bumbvedējs tika sadragāts, apkalpe izglābās un, pateicoties otrā pilota igauņu valodas zināšanām, pārgāja fronti. Pārējie apkalpes locekļi slēpās un nekontaktējās ar “draudzīgajiem” vietējiem iedzīvotājiem.  

Borts Nr. 42016 nometa bumbu kravu virs Berlīnes, tika sašauts un atgriežoties, avarēja.

Lidlaukā, no kura startēja operācija, atgriezās tikai viens TB-7.

Galvenais atbildīgais par šo izgāšanos, protams, ir Sarkanarmijas virspavēlnieks biedrs Džugašvili (arī Staļins; krimināli bandītiskās jaunības laikā pagrīdē saukts arī Koba, īpaši Tiflisas bankas aplaupīšanas laikā) un augstākie aviācijas ģenerāļi, kuri nespēja, nemācēja vai arī baidījās pateikt Saimniekam, ka tik nopietnas operācijas nevar pienācīgi sagatavot pāris dienu laikā.

Plašāk skatoties, šī neveiksme bija dārga samaksa par pirmskara gadu meliem, kas plūda gan no augšas, gan no apakšas. Viltotas atskaites par it kā padarītajiem darbiem, tēlota it kā stingra uzraudzība no augšas, NKVD īstenotais terors pret pašu speciālistiem un profesionāļiem, tas viss nakts tumsā izgaismojās nāvējošo zenītprožektoru gaismās un trasējošo lādiņu tūkstošos gan virs Vācijas, gan virs “savas” teritorijas. Tik dziļi gan neviens rakt nevēlējās. Tādēļ norīkoja vainīgo – pazīstamu lidotāju Vodopjanovu, kam gan neatņēma dienesta pakāpi, bet atbrīvoja no amata, neliedzot turpmāk lidot.

Otrā pasaules kara beigu posmā vairākiem gaisa kuģiem tika konstatēta korpusa deformācija metāla noguruma dēļ, 1945. gadā attiecīgās aviācijas vienības tika pārapbruņotas ar ASV ražojuma lidmašīnām, un TB-7 ēra bija beigusies. Palikušie borti tika izmantoti polārajā un transporta aviācijā.

Par šo bumbvedēju TB-7 protams, ir vēl daudz, ko stāstīt, piemēram, par lidojumu uz Ameriku vai bumbām ФАБ-5000НГ, bet tas jau tiešām ir pavisam cits stāsts. Arī Interneta plašumos par to informācijas netrūkst.

(Tauta mēļo, ka viena no pēdējām šīm 5000 kg bumbām esot nomesta Afganistānā PSRS agresijas laikā noliktavu tīrīšanas ietvaros... )

Nu bet kad tad beidzot pie lietas, vai ne?

 

Tiešām, kāds tad te mums Liepājā sakars ar TB-7?

 

Pavisam vienkāršs – Tev jāatrod lidlauks, kurā joprojām “bāzējas” vismaz četri TB-7 un vismaz divi krietni mazāka izmēra lidaparāti.

Tālāka informācija čekerī. 

Additional Hints (No hints available.)