Skip to Content

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event! The date of the event has passed. We automatically archive events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived events, log trackables, and share their experiences.

More
<

HRDINOVÉ HEYDRICHIÁDY VI. – Emílie Pecháčková

A cache by Vlada67 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Thursday, 21 December 2017
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Během heydrichiády bylo zavražděno mnoho obyvatel Protektorátu Čechy a Morava. Každý z nich si zaslouží čest, vzdání úcty a vzpomínku.

Protože není možno věnovat každému z nich alespoň kešku, rozhodl jsem se některé z těchto hrdinů připomenout alespoň vzpomínkovým eventem.


Emílie Pecháčková, roz. Putíková

*21.12.1893, Praha

†26.1.1943, Mauthausen
Emílie Pecháčková, jíž se říkalo Milka, byla manželkou Františka Pecháčka, velkého Sokola, který byl i autorem sokolského strahovského vystoupení mužů, nazvaného „Přísaha republice“. Za války byl František Pecháček velitelem odbojové organizace Jindra. V jejich bytě, který se nacházel v prvním patře smíchovského domu, se v polovině února 1942, za přítomnosti kontroverzního odbojáře Ladislava Vaňka, odehrála prověřovací zkouška Jana Kubiše po jeho příchodu do Prahy.

V době heydrichiády byla Emílie Pecháčková i s manželem zatčena gestapem při návštěvě svého švagra u Nové Paky a oba byli převezení do věznice na Karlově náměstí v Praze, kde byli vyslýcháni.

Milka byla po základních výsleších propuštěna a gestapo ji pravděpodobně sledovalo s cílem zjistit další členy skupiny. Emílie Pecháčková se pokusila některé ohrožené členy odboje varovat. Po setkání s Ladislavem Vaňkem byla později znovu zatčena a oba manželé se již nikdy nesetkali. Stanným soudem byla dne 8.1.1943 odsouzena v nepřítomnosti k trestu smrti a dne 26.1.1943 v 16,15 hodin došlo k jejímu usmrcení v mauthausenské plynové komoře.

Na domě č.p. 1810 v ulici Jindřicha Plachty jsou manželé Pecháčkovi připomínáni pamětní deskou.

 


Detaily k samotnému eventu:

Kdy: čtvrtek 21.12.2017 v 17,30 hodin

 

Kde: V těsné blízkosti úvodních souřadnic.

 

Proč dnes: Protože se Emílie Pecháčková narodila dne 21.12.1893.

 

Proč zde: Místo konání eventu proto není zvoleno náhodně. Blízko odtud se nachází dům, kde Pecháčkovi za války bydleli.

 

Jak dlouho bude event trvat: Event začne v 17,30 hod. a skončí nejdříve v 18,00 hod. Nejméně po tuto dobu bude také k dispozici logbook.

 

CWG: Ano, budou za obvyklých 10,- Kč, a to systémem, kdo dřív přijde...

 

Co budeme na eventu dělat: Kromě připomenutí si Emílie Pecháčkové budeme pochopitelně klábosit o geocachingu, o keších, měnit CWG, TB, GC, atd.

 

Použitá a doporučená literatura:

Jaroslav Čvančara - ANTHROPOID, Jaroslav Čvančara – Heydrich, Pavel Šmejkal, Jiří Padevět – ANTHROPOID, Jiří Padevět – Průvodce protektorátní Prahou, Pavel Šmejkal – Protektorátem po stopách parašutistů, Jiří Padevět - Dotek Anthropoidu

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

76 Logged Visits

Write note 1     Archive 1     Will Attend 28     Attended 43     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Update Coordinates 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 12 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.