Skip to Content

<

Szlak Botanika #1 - Kokorycz

A cache by xbakusdaniox Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/26/2017
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Skrytka z serii „Szlak Botanika”, czyli leśnego trialu. W skład serii wchodzi 20 skrytek + skrzynka finałowa. Trial ma na celu zdobywanie skrytek, zachęcenie do pieszej wędrówki po leśnych ścieżkach oraz poznanie wielu gatunków roślin rosnących w Sudetach.


Kokorycz (Corydalis DC.) – rodzaj roślin z rodziny makowatych i podrodziny dymnicowych, podnoszonych w niektórych ujęciach systematycznych do rangi odrębnej rodziny. Liczy ok. 465 gatunków, rosnących przede wszystkim w strefie klimatu umiarkowanego na półkuli północnej, największe zróżnicowanie osiągając w Azji środkowej i wschodniej (w samych Chinachstwierdzono 357 gatunków, w tym 262 endemitów). Jeden gatunek spotykany jest w strefie okołobiegunowej, jeden w górach wschodniej Afryki, 3 gatunki rosną też w subtropikach Półwyspu Indochińskiego.Pokrój

Byliny, rzadziej dwuletnie i rośliny roczne o pędach miękkich i soczystych, zwykle nagich, wyrastających z podziemnych bulw lub korzeni palowych.

Liście

Wielokrotnie podzielone, o odcinkach zwykle pierzasto złożonych. Liście ułożone są zwykle skrętolegle.

Kwiaty

Z liściowymi, rzadziej błoniastymi przysadkami, zebrane w szczytowe grona. Kielich dwudziałkowy, z działkami zwykle ząbkowanymi i rychło opadającymi. Korona grzbiecista z dwóch okółków po 2 płatki. Zewnętrzny górny płatek ma koniec blaszki w górę odgięty (tworzy wargę górną), u nasady posiada ostrogę. Dolny płatek ma zwykle koniec blaszki wywinięty w dół (tworzy wargę dolną). Wewnętrzne płatki często szczytami lub u nasady tylko zrosłe, z kanciastymi lub rzadziej zaokrąglonymi grzbietami. Pręciki są dwa trójdzielne. Środkowa ich część jest dwupylnikowa, a boczne jednopylnikowe. U nasady środkowej części górnego pręcika znajduje się miodnik. Słupek z długą szyjką, ze znamieniem o zmiennym kształcie.

Owoc

Torebka zwykle co najmniej dwukrotnie dłuższa niż szersza, pękająca dwiema klapami, z trwałą szyjką słupka na końcu. Zawiera liczne soczewkowate nasiona opatrzone elajosomem.


O keszu:
Kesz ukryty jest na podanych koordynatach. Zawiera tylko logbook, więc weź ze sobą coś do pisania. W odnalezieniu pomoże Ci spojler, lecz jeśli chcesz mieć lepszą zabawę, nie otwieraj go. Jeżeli znalazłeś już skrzynkę – szanuj ją, odłóż w to samo miejsce i dobrze zamaskuj. Dziękuję :)

Uwaga! W skrytce może znajdować się liczba potrzebna do odnalezienia finału. Nie zapomnij jej zapisać!

Powodzenia :)

 

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

108 Logged Visits

Found it 101     Didn't find it 3     Write note 1     Publish Listing 1     Owner Maintenance 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 25 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.