Skip to Content

<

Szlak Botanika #12 - Lilia Złotogłów

A cache by xbakusdaniox Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/26/2017
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Skrytka z serii „Szlak Botanika”, czyli leśnego trialu. W skład serii wchodzi 20 skrytek + skrzynka finałowa. Trial ma na celu zdobywanie skrytek, zachęcenie do pieszej wędrówki po leśnych ścieżkach oraz poznanie wielu gatunków roślin rosnących w Sudetach.


Lilia złotogłów (Lilium martagon L.) – gatunek byliny z rodziny liliowatych (Liliaceae). Występuje w Europie i Azji. W Polsce jest rośliną rzadką.Łodyga

Nierozgałęziona, sztywna, naga lub owłosiona, w górnej części czasem purpurowo nakrapiana, wysoka od 40 do 150 cm.

Liście

Liście siedzące, podłużne, eliptycznie lancetowate, całobrzegie, szerokie na 2–5 cm, są wyraźnie unerwione. Ustawione na łodydze skrętolegle, tworzą zwykle 2–4 nibyokółki.

Kwiaty

Kwiatostan na wierzchołku łodygi stanowi luźne grono. Kwiaty barwy od ciemnoróżowej do brudnolila, ciemnopurpurowo nakrapiane, w liczbie od trzech do dwunastu, osadzone są na długich, łukowato zwieszających się szypułkach. Okwiat nie zróżnicowany na kielich i koronę, sześciodziałkowy, ze środka wystaje maczugowaty słupek otoczony przez sześć pręcików o dużych purpurowo-czerwonych pylnikach. W miarę dojrzewania mięsiste działki okwiatu odginają się coraz mocniej na zewnątrz, aż zawinięte dotkną nasady kwiatu. Środkiem każdego płatka biegnie rynienka, wypełniona nektarem.

Owoce

W formie dużej, trójkątnokulistej torebki z płaskimi, ciemnożółtymi, szeroko oskrzydlonymi nasionami. Nasiona rozsiewane są przez wiatr.

Część podziemna

Owalna, złotożółta cebula, złożona z licznych łusek.


O keszu:
Kesz ukryty jest na podanych koordynatach. Zawiera tylko logbook, więc weź ze sobą coś do pisania. W odnalezieniu pomoże Ci spojler, lecz jeśli chcesz mieć lepszą zabawę, nie otwieraj go. Jeżeli znalazłeś już skrzynkę – szanuj ją, odłóż w to samo miejsce i dobrze zamaskuj. Dziękuję :)

Uwaga! W skrytce może znajdować się liczba potrzebna do odnalezienia finału. Nie zapomnij jej zapisać!

Powodzenia :)

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

98 Logged Visits

Found it 95     Didn't find it 1     Publish Listing 1     Owner Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 47 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.