Skip to Content

<

Szlak Botanika #13 - Jastrzębiec Alpejski

A cache by xbakusdaniox Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/26/2017
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Skrytka z serii „Szlak Botanika”, czyli leśnego trialu. W skład serii wchodzi 20 skrytek + skrzynka finałowa. Trial ma na celu zdobywanie skrytek, zachęcenie do pieszej wędrówki po leśnych ścieżkach oraz poznanie wielu gatunków roślin rosnących w Sudetach.


Jastrzębiec alpejski (Hieracium alpinum L.) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Występuje na Grenlandii, na Syberii i w Europie. W Polsce jest dość pospolity w Sudetach, w Tatrach, na Babiej Górze i w Pieninach.Łodyga

Wniesiona, pojedyncza (tylko bardzo rzadko zdarza się, że rozwidla się nisko nad ziemią). Ma wysokość 5-25 cm i cała jest owłosiona trzema rodzajami włosków; prostymi, białego koloru ale o czarnych nasadach, gwiazdkowatymi oraz gruczołowymi (niezbędna lupa).

Liście

Głównie liście odziomkowe o lancetowatołopatkowatym kształcie, końcach tępych lub zaostrzonych, całobrzegie lub niewyraźnie ząbkowane. Brzegi liści i spodnia strona blaszki są pokryte licznymi i drobnymi gruczołkami. Całe liście są owłosione, szczególnie obficie po brzegach i na spodniej stronie. Na spodniej stronie oprócz włosków prostych występuje pewna ilość włosków gwiazdkowatych. Na łodydze zwykle 2-4 liście tuż przy ziemi, poza tym łodyga jest bezlistna i tylko pod koszyczkiem 1-3 malutkie listki o lancetowatym kształcie.

Kwiaty

Zebrane w pojedynczy, ciemny koszyczek na szczycie łodygi. Ma on długość 12-20 mm i pokryty jest prostymi, długimi włosami (brak włosów gwiazdkowatych). Listki okrywy koszyczka wyrastają w wielu szeregach dachówkowato zachodzących na siebie . Puch kielichowy składa się z 1-2 szeregów brudnobiałych, sztywnych i kruchych włosków. W koszyczku kilkanaście kwiatów języczkowych o cytrynowożółtej barwie i silnie, krótko orzęsionych ząbkach.

Owoc

Niełupka z puchem kielichowym, ucięta na szczycie.


O keszu:
Kesz ukryty jest na podanych koordynatach. Zawiera tylko logbook, więc weź ze sobą coś do pisania. W odnalezieniu pomoże Ci spojler, lecz jeśli chcesz mieć lepszą zabawę, nie otwieraj go. Jeżeli znalazłeś już skrzynkę – szanuj ją, odłóż w to samo miejsce i dobrze zamaskuj. Dziękuję :)

Uwaga! W skrytce może znajdować się liczba potrzebna do odnalezienia finału. Nie zapomnij jej zapisać!

Powodzenia :)

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

97 Logged Visits

Found it 95     Publish Listing 1     Owner Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 46 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.