Skip to Content

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event! The date of the event has passed. We automatically archive events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived events, log trackables, and share their experiences.

More
<

Za vuni Slovenska... 2

A cache by Etigo Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Tuesday, 12 March 2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

12 March 2019, 18:00 - 19:00

Hádám, že představovat tu Slovensko je zcela zbytečné. Však aby ne. Je to náš blízký soused a leží skoro co by keškou dohodil. Svojí rozlohou sice není tak velké, ale přesto je pro nás významné. Pěkně dlouho jsme to táhli společně. Sice teď už každý kopeme sám za sebe, ale zanechalo to v nás stopy. Třeba oblibu slovenské kuchyně u nás. A právě na její ochutnávku vás zvu.

Společně ochutnáme ochutnávkové menu skládající se z 3 menších porcí jídla. Jako první ochutnáme Valašskou kyselicu s klobásou, následovat budou plněné Lokše vepřovým masem s praženou cibulkou a to vše zakončíme lahodnými Beskdskými haluškami. To vše za příjemných 176 Kč. Tak zapište si do kalendáře 12. března 2019 od 18 hodin restaurace Skanzen a hlavně se nezapomeňte přihlásit.

Kdo si nechce nechat ujít tuto baštu, tak do will attend logu připojte, kolik porcí si objednávate. Platí se dopředu a to na můj účet 2000275599/2010. Do poznámky pro příjemce napište "Slovensko2 - nick" (bez uvozovek). To abych vás mohl identifikovat. Kromě slovenské kuchyně se též můžete těšit na dřevěná kolečka za 10 Kč. Ty objednávejte pomoci zápisu +1CWG.

Soupisku najdete pod timto odkazem.

Kdy: 12. března 2019 (úterý)
Kde: restaurace Skanzen
V kolik: 18 hodin
Délka trvání: 60+ minut
Co s sebou: dobrou náladu a hladové břicho
Objednaných CWG: 30ks

google_analytics

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

65 Logged Visits

Write note 7     Archive 1     Will Attend 22     Attended 30     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Announcement 3     

View Logbook | View the Image Gallery of 6 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.