Skip to content

Vratme okace skalniho do Prokopskeho udoli Cache In Trash Out Event

This cache has been archived.

MiroslavRouta: Archivace

More
Hidden : Sunday, 26 November 2017
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Ahoj kačeři! Doražte pomoci jednomu z nejvzácnějších střední Evropy!

Ano, je tomu tak, abychom viděli druhy, které jsou doslova na hodině dvanácté, nemusíme jezdit do Afriky za nosorožci, ale stačí nasednout na tramvaj dvanáctku a jet do Hlubočep na samý kraj Prokopského údolí, legendární Děvín.
Tam se do roku 2000 vyskytoval velevzácný okáč skalní, který však při absenci vhodné péče vymizel. U nás přežívá v jediné populaci v Českém středohoří na kopci Raná, kde přežil jen díky paraglaidingu, kterým je kopec proslulý. Motýl, resp. jeho housenky, totiž potřebuje ke svému životu dost specifické podmínky, tedy nízké sešlapávané trávníky. Taková místa mu v minulosti zajišťovali ledovce a velcí býložravci (pratur, zubr), před nedávnou dobou však především člověk díky chovu hospodářských zvířat.
Přibližně před padeáti až sto lety se člověk z krajiny ztratil, s ním i dobytek a postupně okáč, kterému již vysoké, nespásané trávníky přestaly vyhovovat. Proto se lidé ze společnosti Pražská pastvina rozhodli tohoto motýla Prokopskému údolí vrátit. Aktuálně jsou na to skvěle vybaveni, mají cenné zkušenosti z Rané, Německa i Rakouska, ale také mají motýly v chovu, ze kterého je pak budou vypouštět.

Než se tak stane, musíme lokalitu řádně připravit. Na akci se proto bude sekat a odklízet travní hmota. Součástí bude také povídání o tom, jak geocaching může pomáhat přírodě a exkurze lokalitou. Pokud půjde vše skvěle, první motýly by mohli být vypuštěni již v létě 2018.
Bláznivý nápad, který se snad jednou podaří zrealizovat, je v Prokopáku obnovit krajinný ráz jaký tu byl před sto lety, holé stráně se stádečky koz, tísíci vzácných motýlů a Prahou stověžatou v pozadí.
Ke konání CITA:
Kdy to bude probíhat: 26. 11. 2017 od 10:00 do 15:00. Není nutné být na CITU po celou dobu jeho trvání, nicméně pravděpodobně celé CITO započne zajímavou exkurzí. Pánové z Pražské pastviny vám však budou celou dobu k dispozici, budete-li mít různé dotazy.
Kde to bude probíhat: V okolí úvodních souřadnic, konkrétně viz mapka:

Co s sebou: Svačinku, pracovní oblečení, chuť do práce, dobrou náladu a pokud máte, vezměte si s sebou vlastní hrábě. Pokud nemáte, nezoufejte, budou k zapůjčení. Stejně tak si můžete přinést křoviňák. Těch ale bude také k dispozici zhruba pět od hradnika. EDIT: Křovinořezy zas tak potřeba nebudou, ale co bude třeba, to jsou pytle/plachty/nůše na odnášení trávy na hromady.
Jak se na místo dostat? Pro motoristy je nejjednodušší dojet autem a zanechat ho na některém z parkovacích WP. Pro ty, kteří jsou závislí na hromadné dopravě, je pak nejjednodušší dojít z tramvajové zastávky Zlíchov (jezdí tam tramvaje č. 5, 12 a 20 ze Smíchovského nádraží) nebo dojet vlakem na stanici Praha - Žvahov a to z "Hlaváku" nebo Prahy Smíchova - (!)severní nástupiště(!). Romantici pak mohou autobusem 120 nebo 231 z "Na Knížecí" (= stanice metra Anděl) dojet na zastávku Pod Konvářkou a přes přístupový WP "pro romantiky" přijít horem přes kopec Děvín skýtající nádherný pohled na Prahu.
Jak to proběhne: Jak jsem psal, není třeba být na CITU celou dobu jeho trvání. Pracovat se bude především na sekání trávy a jejím odklízení. DO LOGU, PROSÍM, UVÁDĚJTE ZDA BUDETE OCHOTNI PRACOVAT S KŘOVINOŘEZEM A TAKÉ ZHRUBA OD KDY DO KDY, ABY NÁM TU NESTÁLY KŘOVIŇÁKY NEBO NAOPAK NEPŘEBÝVALI LIDI, KTEŘÍ S NIMI MOHOU PRACOVAT A HEZKY SE TO DO TĚCH PĚTI LIDÍ ROZLOŽILO.
V případě opravdu ošklivého počasí si vyhrazujeme právo akci zkrátit či něco podobného, ale vynasnažíme se, aby to nebylo třeba.
Křovinořezači:
10:00 - 11:00
1) anajbi
2)EP79
3)katboh
4)Viburnus
11:00 - 12:00
1)
2)
3)
12:00 - 13:00
1)happy.ov
2)
3)
13:00 - 14:00
1)
2)
3)
14:00 - 15:00
1) jezevecjezevec
2) BaryBal
3)
Dlouhodobým cílem je dosáhnutí zhruba tohoto:


Tato akce by nevznikla nebýt obrovské podpory ČAGeo, děkujeme za ni!


Co je to ta Pražská pastvina, která si to zde vlastně celé vymyslela?
Jsme lidi, které napadlo začít zachraňovat vzácné přírodní bohatství v okolí Prahy. A tak jsme začali, začali jsme pást ovce a kozy. A ono to šlo a z toho ničeho, co jsme měli na začátku se nám podařilo opravdu mnoho. Brzy jsme začali brát lidi ven, pořádat výstavy, seznamovat člověka s krajinou...
Chceme zachránit louky a stepní společenstva v okolí Prahy, kterým chybí potřebná péče. Zachraňujeme kytky a motejly pastvou. Ale to není všechno! Chceme dostat člověka do krajiny, krajinu do člověka. Budujeme komunitu lidí, kteří chodí ke kozám relaxovat, pomáhají při práci, v budoucnu budou moci dojit vlastní mléko... Nechceme být místem, kam se lidé chodí jen dívat, ale kde mohou sami realizovat, mít vlastní zvířata, starat se o zvířata, která patří komunitě...

Additional Hints (No hints available.)