Skip to content

<

Mārtiņš Rudzītis

A cache by alvis&egita Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/28/2017
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Piemiņas vieta varoņa nāvē kritušajam Ziemeļlatvijas partizānu vienības cīnītājam - Mārtiņam Rudzītim. Slēpnis ir zaļa plastmasas kārbiņa.


Glāznieki ir apdzīvota vieta Suntažu pagastā, Jugla - Turkalne - Ogre autoceļa malā, kur 1943.gadā 43 gadu vecumā varoņa nāvē krita Ziemeļlatvijas partizānu vienības cīnītājs Mārtiņš Rudzītis. 

Glāzniekos 18.gadsimtā ir bijusi neliela stikla kausēšanas fabrika, kurā tika izgatavoti dažādi stikla izstrādājumi - glāzes, pudeles un dažādi cita veida stikla trauki. Diemžēl šodien no visa tā nekas nav saglabājies - apkārtnē ir tikai meži un padomju laika dārzkopības kooperatīvs "Glāznieki".

Tā kā Juglas un Kangaru apkārtne stratēģiski ir tuvu Rīgai un to šķērso dažādi satiksmes ceļi uz Rīgu un ir ļoti mežaina un purvaina, vietām grūti pieejama, tad šajā apkaimē 2.pasaules kara laikā nereti ienāca un darbojās dažādas partizānu vienības, kas cīnījās pret vāciešiem. Kara laikā šeit bija ienākusi arī daļa no Ziemeļlatvijas partizānu vienības, kas 1943. gadā apkaimē nodarbojās ar sabotāžu, traucējot vācu pārvaldes orgāniem funkcionēt un slēpās apkārtējos mežos. Tā kā partizāniem regulāri bija nepieciešama pārtika, medikamenti, tad tika nodibināti sakari ar uzticīgākajiem apkārtnes iedzīvotājiem. Tomēr bija arī ziņotāji, kas slepeni informēja vācu varas iestādes par aizdomīgu cilvēku parādīšanos, saņemot par to atlīdzību pārtikas kartīšu vai reihsmarku veidā. Rezultātā Glāznieku mājās ienākušos partizānus pārsteidza vācu apsargi, kas tur bija ierīkojuši slēpni. Sākās sīva savstarpēja apšaude. Vairāki partizāni tika ievainoti, taču viņiem izdevās izbēgt un paslēpties mežā. Tomēr viens no partizāniem Mārtiņš Rudzītis tika nošauts, jo ar pretuguni piesedza savus biedrus, kas atkāpās meža virzienā. Vēlāk padomju varas gados pie autoceļa V968 Ogre-Jugla tika atklāta piemiņas vieta šim notikumam. 

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.