Skip to Content

<

Divci skok

A cache by Ejura Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 02/01/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


CZ

Dívčí skok


Když jsem chtěl jednoho dne ukrýt v Šárce Travel Bug, chtěl jsem ho ukrýt na pěkné a důstojné místo. Díval jsem se na mapu a zjistil jsem, že na Dívčímu skoku nic nebylo. Tak jsem toho využil a připravil tuto keš.

Pověst

Lesy Divoké Šárky jsou nerozlučně spjaty se starou českou pověstí o proradné Šárce a důvěřivém Ctiradovi. Pověst praví, že se Vlasta jednoho dne dozvěděla, že kníže Přemysl posílá vladyku Ctirada do osady Kopanina urovnat sousedský spor o pole. Vlasta, která Ctirada nenáviděla, vymyslela lest. Když vladyka a jeho dvacetičlenná družina projížděli údajně šáreckými lesy, zaslechli najednou ženský pláč. Ozval se zblízka, a když se udivený vladyka pustil po hlase, spatřil u nedaleké houštiny krásnou dívku. Ležela na mechu a byla svázána provazy na rukou i nohou. Vedle ní ležel lovecký roh a velká nádoba s medovinou. Ctirad dívku osvobodil a ta mu řekla, že se jmenuje Šárka a jala se vyprávět svůj příběh: „Dnes jsme se s otcem vydali lovit do tohoto lesa. Já se pustila za zvěří. Hnala jsem se tak daleko, až jsem se otci ztratila. Vzala jsem tedy lovecký roh a zatroubila, abych otce přivolala. Vtom vyrazila z houštiny tlupa ozbrojených dívek, strhly mě z koně, svázaly a hrozily, že mě odvezou na Děvín, pokud nepůjdu dobrovolně. Když ale náhle uslyšely hlas tvé družiny, rychle ujely i s mým koněm a mě tu nechaly. Dřív, než mě odvezete k otci, nechte mě prosím odpočinout a zatím se posilněte medovinou.“ Muži Šárku uposlechli a vypili omamující nápoj. Tehdy Šárka Ctirada poprosila, aby zatroubil na lesní roh. Jakmile tak vladyka učinil, z houští vyběhla Vlasta a její dívky a všechny omámené muže kromě Ctirada zabily. Ctirada poté odvlekly na Děvín a druhý den ho na vltavském břehu přímo proti Vyšehradu umučily. A to přímo před očima samotného knížete Přemysla. Smutný byl i osud Šárky, dle legendy podlehla výčitkám svědomí a svůj život ukončila skokem z nejvyššího šáreckého vrchu zvaného Dívčí skok.

Převzato z: http://m.taggmanager.cz/992

Ke keši samotné na kole nedojedete, ale dojdete si k ní cca 50 metrů.EN

Dívčí skok


When I wanted to hide a Travel Bug in Šárka, I wanted to hide it on nice and honorous place. During reading the map i noticed, that Dívčí skok is free. So I used that place and prepared this cache.

The legend

The Divoká Šárka forest is inseparably tied with the old Czech legend of treacherous Šárka and gullible Ctirad. The legend says that Vlasta learnt one day that Prince Přemysl was sending Zeman Ctirad to settle a neighbourhood field dispute in the settlement of Kopanina. Vlasta, who hated Ctirad, invented a stratagem. As the zeman and his company of twenty were allegedly passing through Šárka forest, they suddenly heard a woman weeping. It came from close by, and when the astonished zeman followed the voice, he saw a beautiful girl by some bushes. She was lying on the moss, with her arms and legs tied up with ropes. Next to her there was a hunter’s horn and a large vat of mead. Ctirad set the girl free and she told him her name was Šárka and started to tell him his story: “My father and I set out hunting in this forest. I followed a deer. I pursued it until I lost my father. So I took my horn and blew it to call my father. Suddenly a gang of armed girls rushed out of the bushes, pulled me off my horse, tied me up and threatened to take me to Děvín unless I came willingly. But when they hear your company’s voices, they departed quickly, taking my horse and leaving me behind. Before you take me to my father, please allow me to rest and refresh yourselves with some mead.” The men obeyed Šárka and drank the heady beverage. Then Šárka asked Ctirad to blow the horn. As soon as he did, Vlasta and her girls ran out of the bushes and killed all the intoxicated men except Ctirad. They dragged Ctirad to Děvín and tortured him to death on the bank of the Vltava directly opposite Vyšehrad. They did so before the eyes of Prince Přemysl himself. Šárka’s story also ended tragically: the legend says she succumbed to remorse and terminated her life by jumping of the highest point in Šárka, known as Dívčí skok (Girl’s Jump).
Works cited from http://m.taggmanager.cz/992

You can ride a bike, but you will have to walk 50 meters to the cache.DE

Dívčí skok


Ich wollte Travel Bug in Šárka verstecken und ich wollte den Travel Bug am schön und würdevoll Platz verstecken. Ich schaute in die Karte und ich habe frei Platz am Dívčí skok gefunden. So ich habe es benutzt und ich habe diese Cache vorbereitet.

Die Geschichte


Die Wälder von Divoká Šárka sind unzertrennlich mit der alten böhmischen Sage über die verräterische Šárka und den vertrauensseligen Ctirad verbunden. Nach der Sage erfuhr Vlasta eines Tages, dass der Fürst Přemysl den Wladika Ctirad nach Kopanina schickt, um einen Nachbarschaftsstre­it zu schlichten. Vlasta, die Ctirada haßte, erfand eine Hinterlist. Als Ctirad und seine zwanzigköpfige Gefolgschaft durch die Šárka-Wälder fuhren, hörten sie plötzlich ein weibliches Weinen. Der erstaunte Wladika fuhr nach der Stimme und sah unweit ein schönes Mädchen. Es lag mit Seilen an Händen und Füßen gebunden. Daneben lagen ein Jagdhorn und ein Behälter mit Honigwein. Ctirad befreite das Mädchen und es erzählte ihm: „Heute brachen wir mit meinem Vater auf, um hier zu jagen. Ich verfolgte das Wild bis hierher und verlor dabei den Weg. Also nahm ich das Jagdhorn und blies, um meinen Vater herbeizurufen. Plötzlich brach ein Haufen von Mädchen aus dem Jungwald, sie rissen mich vom Pferd zu Boden und banden mich. Als sie aber plötzlich die Stimmen deiner Gefolgschaft hörten, fuhren sie schnell weg und ließen mich hier. Bevor wir zu meinem Vater fahren, ruht ihr euch hier aus und trinkt den Honigwein als kleine Stärkung.“ Die Männer tranken das betäubende Getränk. Dann bat Šárka Ctirad, um das Waldhorn zu blasen. Als er dies tat, brach Vlasta mit ihren Mädchen aus dem Jungwald aus, und sie ermordeten alle Männer außer Ctirad. Er wurde nach Děvín abgeschleppt und am zweiten Tag auf dem Moldau-Ufer direkt gegenüber Vyšehrad zu Tode gefoltert. Und zwar direkt vor den Augen des Fürsten Přemysl. Traurig war aber auch das Schicksal von Šárka, nach der Sage erlag sie ihren Gewissensbissen und endete ihr Leben mit einem Sprung aus dem höchsten Berg, der nun Dívčí skok (Mädchensprun­g) heißt.
Informationsquelle: http://m.taggmanager.cz/992

Rad ist möglich, aber Sie müssen 50 Meter zu Fuß gehen.

Additional Hints (Decrypt)

PM: Oýiáiny wfrz ilšší
RA: V hfrq gb or gnyyre
QR: Vpu jne teößre

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

610 Logged Visits

Found it 589     Didn't find it 2     Write note 4     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Owner Maintenance 12     

View Logbook | View the Image Gallery of 77 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.