Skip to content

Podme sa otužiť 2018 Event Cache

This cache has been archived.

reci73family: Ďakujeme za pekné logy, dúfam, že ste sa dobre bavili. Už sme všetci zalogovaní, takže je čas na upratanie z mapy :-)

Bolo nás dosť , čo ma veľmi poťešilo a dúfam že na druhý rok nás vlezie do vody viac :-) . Nejake tie naše foto som dal na :
podme sa otužiť 2018

More
Hidden : Saturday, 03 February 2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Využite naše exkluzívne februárove zľavy! Celkom zdarma se môžete osviežiť vo vode, ktorá bude mať niečo mezi dvoma a piatimi stupňami Celzia! Ponuka je neomezena, nevahajte a prihlaste sa!


Zraz je 3.2.2018 na brehu na počiatočných súradniciach o 9:45 do 10:30 hod . Nie je povinnosťou vliezť do vody , je to na každom , ako sa cíti . Nepreceňujte svoje schopnosti za každú cenu !!!!!


chrobak


Otužovanie zakladné pokyny


Cieľom otužovania je zlepšenie telesnej zdatnosti a upevňovanie zdravia a pevnej vôle. Otužovanie môže byť rekreačné alebo športové. Pod rekreačným otužovaním rozumieme sprchovanie sa studenou vodou, saunovanie a športovanie po celý rok – aj v zime- vo voľnej prírode, napríklad behanie alebo bicyklovanie v ľahkom úbore. Pod športovým otužovaním chápeme plávanie v studenej vode pod 10 stupňov Celzia za každého počasia.


Kto sa môže otužovať?


Každý zdravý človek po zdravotnej prehliadke – na základe - odporúčania lekára. Plávať v zime v studenej vode môže každý zdravý človek ak má viac ako 17 rokov, u detí mladších udeľuje výnimku telovýchovný lekár. Najlepšie je začať do 40 roku veku. Po štyridsiatke sa dá začať so zimným plávaním po dôkladnej lekárskej prehliadke a len so súhlasom lekára.


Domáce otužovanie a sprchovanie


Základom otužovanie sa je domáce otužovanie. Začiatočníci sa majú denne sprchovať studenou vodou. Najlepšie je začať vlažnou vodou a postupne ju ochladzovať. Ak nemáme k dispozícií sprchu, nahradíme ju umývaním sa v studenej vode. Robíme to zásadne ráno. Studenou vodou sa môžeme otužovať aj večer, no tým nenahrádzame ranné otužovanie, ale iba dopĺňame. Ráno sa treba otužovať dvakrát tak dlho ako večer. V zime sa odporúča sprchovať 1-3 minúty, v lete 3-5 minút. So sprchovaním v studenej vode môžu začať už 2-3 ročné deti. Pri sprchovaní sa stále pohybujeme, nestojíme na jednom mieste. Sedavý kúpeľ v studenej vode sa neodporúča. Pod sprchou sa snažíme o dobrú náladu a duševnú pohodu, aby sme si posilňovali pevnú vôľu. Po dosprchovaní sa utrieme suchým uterákom. Hlavu si nenamáčame, dáme si kúpaciu čiapku, aby sme si nezamokrili vlasy. Po dokonalom osušení vykonávame zahrievacie cviky aby sa naše telo zohrialo pohybom.


Otužovanie a choroby


Pravidelným otužovaním si zvyšujeme prah citlivosti na bakteriálne a vírusové choroboplodné zárodky a organizmus si dokáže sám oveľa lepšie s nákazou poradiť ako neotužilý. Ide o zvyšovanie všeobecnej imunity čím eliminujeme mnohé alergény ktorými sme obklopení. Podchladzovaním dochádza k sťahovanou ciev následným zahriatim k ich roztiahnutiu, čím zvyšujeme ich elasticitu a odďaľujeme starnutie. Plávaním v studenej vode si upevňujeme pevnú vôľu vyplavujú sa endorfíny – hormóny šťastia- a adrenalín , takto sa naučíme lepšie prekonávať každodenný stres a zlú náladu, depresie hlavne na jeseň a v zime.


Odev a obuv zimného plavca


Samozrejmé sú plavky , nie je rozhodujúce z akého materiálu, u žien by mali byť jednodielne. Dôležitá je čapica. V zime je dobrá z hrubšieho materiálu silikón, neoprén a pod. Koža hlavy je bohato prekrvená a nechránená odovzdáva teplo rýchlejšie do vody, okrem toho v záhlaví je umiestnené dôležité termoregulačné centrum organizmu ktoré si musíme chrániť. Práve preto mnohí plavci si v zime pri plávaní nenamáčajú hlavu aj za cenu toho , že plávu pomalšie. V jazerách a riekach plávame v ľahkej plaveckej obuvi, aby sme si neporanili chodidlá úlomkami skla alebo odpadkami, ktoré sú veľmi často hádzané do týchto vôd. Takisto ľad v zime neprespieva bosým chodidlám.


Desatoro otužilca


1.otužilec pravidelne konzultuje svoj zdravotný stav s lekárom a najmenej raz za rok absolvuje komplexnú prehliadku.
2.otužuje sa postupne a sústavne.
3.nepreceňuje svoje sily.
4.dodržuje pravidelný biorytmus.
5.vyhýba sa alkoholu , cigaretám a drogám.
6.otužovanie kombinuje s iným športom.
7.pôsobí osvetovo na iných, získava ďalších adeptov otužovania.
8.pestuje si pevnú vôľu.
9.snaží sa o duševnú pohodu a vždy má dobrú náladu.
10.vie, že otužovanie je najlepší prostriedok ako sa vyhnúť chorobám.


Pred plávanim je nevhodne pit alkohol !!! Po plávani môžete. ! ! ! ÚČASŤ VO VODE JE NA VLASTNÚ ZODPOVEDNOSŤ ! ! ! Počet SWG závisi od počtu logov :-) 1SWG = 0,20€ . Snad sa stihnu upiecť :-)



Additional Hints (No hints available.)