Skip to content

<

Droga Gemmologa #3 - Szmaragd

A cache by wiolinka Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/10/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kesz należy do serii "Droga Gemmologa*". Seria składa się z 15 keszy tradycyjnych oraz dodatkowego quizowego kesza finałowego. 
Zdobycie wszystkich skrytek, to szansa na:
-wyrwanie się z domu
-poznanie tej części Jeleniej Góry
-zapoznanie się z kamieniami szlachetnymi (i tymi trochę mniej), których część można znaleźć w Sudetach

 


SZMARAGD - Minerał należący do grupy krzemianów. Jest odmianą berylu, posiada charakterystyczną zieloną barwę wywołaną podstawieniami jonów chromu, rzadziej wanadu i żelaza. Często zawiera inkluzje gazowe, ciekłe oraz mineralne, których charakter zdradza miejsce pochodzenia danego okazu. Czysty szmaragd to niezwykła rzadkość, zwykle zawiera jakieś wtrącenia i inkluzje uznawane przez wielu za dowód naturalności pochodzenia.
Najlepszej jakości szmaragdy o najładniejszym odcieniu zieleni wydobywa się w Kolumbii i ostatnio również w afrykańskiej Zambii. Najważniejszym dostawcą szmaragdów na rynki światowe jest Brazylia. Ważnymi ośrodkami wydobycia szmaragdów były swego czasu Egipt i Austria. W starożytnym Egipcie kamień cieszył się niezwykłą estymą jako rzadki i trudny w wydobyciu. Pozyskiwano go między innymi w słynnych kopalniach Kleopatry.
W Polsce występują szmaragdy nie nadające się do celów jubilerskich, jako jasnozielone słupki do kilku centymetrów długości w skałach pegmatytowych. Znajdowane są na Dolnym Śląsku w okolicach Strzelina i Strzegomia.
Nazwa szmaragd pochodzi od greckiego słowa "smarados" oznaczającego kolor zielony. 

 


Kesz:
to mikrus zawierający tylko logbook. Weź coś do pisania. (BYOP).
Proszę zwracać uwagę na dobre zamknięcie pojemnika, oraz o dobre zamaskowanie.
W razie problemów ze znalezieniem, możesz wspomagać się fotopodpowiedzią.

Ważne! W keszu (na logbooku, wieczku i denku) znajdziesz liczbę potrzebną do odnalezienia finału. Nie zapomnij jej zanotować!

* Gemmologia - nauka o kamieniach szlachetnych i ozdobnych stosowanych w jubilerstwie i zdobnictwie, zaś sam "Gemmolog" to znawca kamieni szlachetnych :)

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.