Skip to content

<

Droga Gemmologa #9 - Topaz

A cache by wiolinka Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/10/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kesz należy do serii "Droga Gemmologa*". Seria składa się z 15 keszy tradycyjnych oraz dodatkowego quizowego kesza finałowego. 
Zdobycie wszystkich skrytek, to szansa na:
-wyrwanie się z domu
-poznanie tej części Jeleniej Góry
-zapoznanie się z kamieniami szlachetnymi (i tymi trochę mniej), których część można znaleźć w Sudetach

 


Topaz – należy do grupy krzemianów. Jest kruchy i przezroczysty, bardzo twardy (8 w skali Mohsa). Charakteryzuje się ogromnym bogactwem barw powstałych na skutek domieszek żelaza, chromu, wanadu i tytanu. Nazwa pochodzi od greckiego τοπάζιος (topázios) = poszukiwać i sanskryckiego słowa topas = ogień, co nawiązuje do pomarańczowo-złotej barwy i blasku szlachetnych odmian tego minerału. Najbardziej ceniony topaz to tzw. Imperial, który ma barwę złoto-pomarańczową. W jubilerswstwie najczęściej wykorzystuje się topazy błękitne.
Miejsca występowania to głównie: Brazylia – Minas Gerais (kryształy kilkudziesięciocentymetrowe o wadze 150–300 kg: największy okaz znaleziono w 1986 r. mierzył 2x1,8 m i ważył 5 ton), Sri Lanka, Pakistan, Ural, Nigeria i Madagaskar, Mozambik (znaleziono kryształ o długości 1 m i wadze 2,5 t), Indie, Japonia, Rosja, Czechy, Niemcy, Norwegia (żółty kryształ o wadze 80 kg), Ukraina.
W Polsce występuje w Górach Izerskich, Karkonoszach oraz okolicach Strzegomia i Strzelina .
 


Kesz:
to mikrus zawierający tylko logbook. Weź coś do pisania. (BYOP).
Proszę zwracać uwagę na dobre zamknięcie pojemnika, oraz o dobre zamaskowanie.
W razie problemów ze znalezieniem, możesz wspomagać się fotopodpowiedzią.

Ważne! W keszu (na logbooku, wieczku i denku) znajdziesz liczbę potrzebną do odnalezienia finału. Nie zapomnij jej zanotować!

* Gemmologia - nauka o kamieniach szlachetnych i ozdobnych stosowanych w jubilerstwie i zdobnictwie, zaś sam "Gemmolog" to znawca kamieni szlachetnych :)

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.