Skip to Content

<

Pałac Łomnica

A cache by zygafam Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 02/04/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Pałac w Łomnicy

Najwcześniejsze informacje dotyczące dóbr w  Łomnicy pochodzą z lat  ok. 1475-1654 kiedy to majątek pozostawał w rękach rodziny Zedlitzów.  Przebudowa dworu na barokowy pałac miała miejsce w latach 1705-1725. . Ostatnia zasadnicza modernizacja  pałacu miała miejsce w latach 1838-1844, po przejęciu pałacu przez rodzinę Küsterów. Jej projektantem i realizatorem był Albert Tollberg. Obecny kształt budynku niewiele zmienił się od czasów baroku, całość otacza park krajobrazowy, który według ostatnich ustaleń powstał w 1835 r. z wykorzystaniem naturalnego nadrzecznego ukształtowania terenu.

Obecny pałac jest trzykondygnacyjną budowlą z użytkowym poddaszem. Od frontu w skrajnych narożnikach wydatne ryzality – alkierze. Korpus główny przekrywa dach czterospadowy. Do wnętrza pałacu  prowadzi balkonowy portal z narożnymi kolumnami.   Wewnątrz zachował się niezmieniony układ przestrzenny, w tym hol z doryckimi kolumnami oraz duże fragmenty malarstwa ściennego z  klasycystyczna dekoracja malarska sufitu i fasety. W pobliżu pałacu znajdują się zabudowania folwarczne.

Dom Wdowy

Dwór wybudowany został przez rodzinę Mentzlów w latach 1803-1804 w pobliżu łomnickiego pałacu – zwany Witwenhaus, czyli „Domem Wdów”.

Budynek wchodzi w skład kompleksu pałacowego w Łomnicy. Budowla oparta została na rzucie prostokąta. Bryła dwukondygnacyjna nakryta czterospadowym dachem z lukarnami. Wnętrza zachowały pierwotny układ na parterze i na piętrze. Holl jest sklepiony krzyżowo, z gurtami sklepiennymi spływającymi na filar.

Przy pałacu działa Fundacja Dominium Łomnica. Organizacja ta postawiła sobie za cel ochronę zagrożonego krajobrazu kulturowego, wspieranie działań miejscowych i ponadregionalnych instytucji które o ten krajobraz dbają.  Elementem działalności jest organizacja wystaw, koncertów i imprez kulturalnych. W pałacu znajduje się stała wystawa „Dolina zamków i ogrodów- Kotlina Jeleniogórska- wspólne dziedzictwo”  oraz wystawy czasowe. W skład założenia wchodzi także niedawno odremontowany folwark, który także jest udostępniony zwiedzającym. Stan zachowania obiektów bardzo dobry.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

197 Logged Visits

Found it 193     Write note 2     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 14 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.