Skip to Content

This cache has been archived.

VJeczny: tak zase za rok

More
<

Dönerstag in Bruntál 2018

A cache by VJeczny Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Thursday, 05 April 2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:
A co že to ten "Dönerstag" je?

První Dönerstag (Den kebabu) se konal 5. dubna 2007, jednalo se o event Döner's Tag 2007 u občerstvení s kebaby v Berlíně. Místo bylo vybráno záměrně, protože se předpokládá, že právě tam se zrodil Dönerkebab a tak byl event poctou tomuto rychlému občerstvení, protože Německo je díky silné turecké komunitě těmito občerstvovnami vydatně pokryto. Autoři eventu měli v plánu uspořádat celoněmecký Mega-event, který ovšem nebyl Groundspeakem schválen. Termín 5. 4. také nebyl vybrán náhodně, byl to totiž Zelený čtvrtek, který se v němčině jmenuje Gründonnerstag což je velmi podobné onomu Dönerstag. A právě na počest tohoto prvního "mega-eventu" se v Německu konají Dönerstagy dodnes, a nejen tam.

Setkáme se 5.dubna od 18:00 do 18:30 na výše uvedených souřadnicích.Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.