Skip to Content

<

Park 3 Maja - Staw

A cache by Aldavar Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 02/10/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Park powstał na terenie lasu miejskiego, pozostałości po dawnej Puszczy Łódzkiej, który na początku wieku zajmował kwadrat sięgający południa ulicy Rokicińskiej, był więc trzykrotnie większy niż obecny teren parku. Podczas I wojny światowej okoliczni mieszkańcy wycięli znaczną część drzew na opał. Wówczas to przestała istnieć część lasu położona na południe od linii kolejowej Łódź Fabryczna - Koluszki (przeprowadzonej przez te tereny w 1864 roku). Po zakończeniu wojny na części lasu leżącej po północnej stronie torów założono park według projektu l. Kołaczkowskiego. Część leśną pozostawiono bez zmian, natomiast zaczęto przekształcać fragment od frontu, tj. od ul. Kopcińskiego oraz część przeznaczoną w projekcie pod tereny sportowe. Na początku lat 20. XX wieku w części środkowej parku, urządzono plac zabaw i boisko dla młodzieży szkolnej. Od 1923 roku, aż do wybuchu II wojny światowej organizowano tu półkolonie letnie dla dzieci, zadomowiły się tu także organizacje sportowe. W 1928 roku wykopano w parku staw, a na początku lat 30. zaprojektowano ogródek jordanowski i plac zabaw dla dzieci, a poszczególne fragmenty parku rozdzielone zostały szpalerami drzew. W 1955 roku prowadzono kolejne prace przy rozbudowie obiektów sportowych, m.in. ogrodzono je siatką oraz usypano nasyp na trybuny. Wycięto wówczas około 100 dębów okazałych rozmiarów. W ostatnim czasie, we wschodniej części parku na terenie tzw. Parku Rozrywkowego, oddano do użytku halę sportową Centrum Zajęć Sportowo - Rekreacyjnych.

Park ma kształt nieregularnego czworokąta wydłużonego w kierunku wschód-zachód. Od strony południowej przylega do linii kolejowej. Północną jego granicę wyznacza ulica Małachowskiego. Od wschodu ograniczony jest ulicą Niciarnianą, a od zachodu Kopcińskiego - tu znajduje się główne wejście do parku. Park ma charakter sportowo-rekreacyjny, obok licznych terenów sportowych i placów zabaw znajdują się tu tereny typowo leśne. Równolegle do dłuższych boków parku biegną dwie aleje spacerowe obsadzone dębami. Są to głównie mieszańce dębu szypułkowego i bezszypułkowego.

 

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.