Skip to Content

This cache has been archived.

MiroslavRouta: Archivace

More
<

Zachranme okace metlicoveho v Prokopskem udoli

Hidden : Sunday, March 18, 2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Milí kačeři, na podzim jsme byli pracovat na přípravě k vrácení okáče skalního na legendární Děvín (Vratme okace skalniho do Prokopskoho udoli a instalovali jsme novou kešku tak, aby sešlap lovců pomohl utvořit místa pro vývoj housenek. Letošní rok se nám tohoto motýla snad společně podaří vypustit.

Nicméně v Prokopském údolí stále přežívá druhý velmi vzácný okáč - okáč metlicový. Ten mizí z celé republiky i střední Evropy. Je to motýl lesostepí, tedy něčeho mezi suchou loukou a lesem, což je samo o sobě prostředí, na které jen tak nenarazíte, neboť se takováto místa již nevyužívají a mění se v buš hustých křovin, kde již světlomilné druhy nemají šanci. Ten hlavní vtip je ale v tom, že motýl potřebuje rozsáhlá území, kde tvoří takzvané metapopulace. Je to v podstatě síť populací, které mezi sebou přelétávají a navzájem se geneticky obohacují.

Český kras společně s Prokopským údolím je unikátním územím, kde metapopulační dynamika stále funguje, a proto jsme se společně se spolkem Pražská pastvina rozhodli jí podpořit ještě v době kdy je tady na tom motýl relativně nefatálně. V Prokopském údolí tak vznikne další kus krajiny, kde bude moci dobře fungovat další populace. Práce budou opět probíhat hned vedle Děvína, kde budeme v létě vysazovat okáče skalního. Pokud se vše dobře podaří, budou se oba “naše” druhy potkávat při cestách za nektarem. Kromě záchrany motýla se zase o něco přiblížíme romantické podobě Prokopského údolí na začátku 20. století, kdy se zde proháněla stáda koz a na stráních létaly doslova tisíce okáčů i jiných motýlů.
Ke konání CITA:
Kdy to bude probíhat: 18. 3. 2018 od 11:00 do 16:00. Není nutné být na CITU po celou dobu jeho trvání, nicméně pravděpodobně celé CITO započne zajímavou exkurzí a povídání nejen o motýlech. Pánové z Pražské pastviny vám však budou celou dobu k dispozici, budete-li mít různé dotazy.
Kde to bude probíhat: V okolí úvodních souřadnic, konkrétně viz mapka:

Co s sebou: Svačinku, pracovní oblečení, chuť do práce, dobrou náladu a pokud máte, vezměte si s sebou vlastní hrábě. Pokud nemáte, nezoufejte, budou k zapůjčení. Dále můžete donést případně plachty, nůše či jiné běci na odnášení klestí a trávy. U plachet ale počítejte s tím, že se velmi pravěpodobně poškodí.
Jak se na místo dostat? Pro motoristy je nejjednodušší dojet autem a zanechat ho na některém z parkovacích WP. Pro ty, kteří jsou závislí na hromadné dopravě, je pak nejjednodušší dojít z tramvajové zastávky Zlíchov (jezdí tam tramvaje č. 5, 12 a 20 ze Smíchovského nádraží) nebo dojet vlakem na stanici Praha - Žvahov a to z "Hlaváku" nebo Prahy Smíchova - (!)severní nástupiště(!). Romantici pak mohou autobusem 120 nebo 231 z "Na Knížecí" (= stanice metra Anděl) dojet na zastávku Pod Konvářkou a přes přístupový WP "pro romantiky" přijít horem přes kopec Děvín skýtající nádherný pohled na Prahu.
Jak to proběhne: Jak jsem psal, není třeba být na CITU celou dobu jeho trvání. Pracovat se bude především na odklízení posekané trávy a pokosených křovin na určená místa, bude to podobné tomu, co jsme dělali posledně.
V případě opravdu ošklivého počasí si vyhrazujeme právo akci zkrátit či něco podobného, ale vynasnažíme se, aby to nebylo třeba.

Tato akce by nevznikla nebýt obrovské podpory ČAGeo, děkujeme za ni!


Co je to ta Pražská pastvina, která si to zde vlastně celé vymyslela?
Jsme lidi, které napadlo začít zachraňovat vzácné přírodní bohatství v okolí Prahy. A tak jsme začali, začali jsme pást ovce a kozy. A ono to šlo a z toho ničeho, co jsme měli na začátku se nám podařilo opravdu mnoho. Brzy jsme začali brát lidi ven, pořádat výstavy, seznamovat člověka s krajinou...
Chceme zachránit louky a stepní společenstva v okolí Prahy, kterým chybí potřebná péče. Zachraňujeme kytky a motejly pastvou. Ale to není všechno! Chceme dostat člověka do krajiny, krajinu do člověka. Budujeme komunitu lidí, kteří chodí ke kozám relaxovat, pomáhají při práci, v budoucnu budou moci dojit vlastní mléko... Nechceme být místem, kam se lidé chodí jen dívat, ale kde mohou sami realizovat, mít vlastní zvířata, starat se o zvířata, která patří komunitě...

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

73 Logged Visits

Write note 7     Archive 1     Will Attend 26     Attended 34     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Announcement 3     

View Logbook | View the Image Gallery of 28 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.