Skip to Content

This cache has been archived.

Zi.raficky: Studánky jsou otevřené a event jde do archivu.

More
<

Den otevirani studanek 2018

A cache by Zi.raficky Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Thursday, May 31, 2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


31. květen = DEN OTEVÍRÁNÍ STUDÁNEK


Je těžké vysledovat dobu znovuobnovení tradice, kdy dívky z jara obcházely studánky ve svých i přilehlých vesnicích a čistily je. Modlily se za čistou vodu, úrodu a vše bylo zakončené tancem a hudbou. Je nad slunce jasné, že vodu potřebujeme pro život i dnes. Už ji ale bereme jako samozřejmost, která tu byla a bude. Možná by nám prospěla trocha pokory našich předků…

Pokud se chcete dozvědět něco o historii otevírání studánek, mrkněte např. na wikipedii, pusťte si kantátu Otvírání studánek od Bohuslava Martinů, nebo si zajeďte na Vysočinu odkud tento zvyk pochází, nejlépe na Tři Studně. My si otevírání studánek letos připomeneme setkáním u jedné z nich.

Studánka Leoše Janáčka nedaleko Bílovic

Janáčkovu sudánku najdeme na okraji městečka Bílovice nad Svitavou. Nachází se na zelené turistické značce 100 metrů napravo od hájovny Lišky Bystroušky. Tato cesta je velice oblíbeným místem turistů, kteří z Bílovic putují přes hrad Obřany na okraj Brna do městské části stejného jména.
Studánka byla vybudována tehdejší Vysokou školou zemědělskou v Brně podle návrhu Ing. Ivana Otruby a byla slavnostně předána veřejnosti 8. 10. 1978. Bronzové desky jsou dílem brněnského výtvarníka Josefa Kaduly. Na studánce je notový úryvek z této opery. Na hlavní bronzové desce je výrok revírníka z opery: JAK JE LES DIVUKRÁSNÝ a doplňující nápis LIŠKA BYSTROUŠKA MONOLOG REVÍRNÍKA. Pod výrokem je Janáčkův autogram.
Leoš Janáček, český hudební skladatel, žil v letech 1854 – 1928. U nás i v zahraničí je ceněn především pro nezvyklou melodiku, vycházející z lidové hudby moravských regionů. Je mimo jiné autorem opery Příhody Lišky Bystroušky, jejíž děj se odehrává v bílovických lesích, jako námět posloužila kniha Rudolfa Těsnohlídka – Příhody Lišky Bystroušky.


PROGRAM EVENTU


Kdy a kde?... Sejdeme se 31.5.2018 v 18:00 přímo u studánky, zdržíme se minimálně do 18:30.

Co s sebou?... Dobrou náladu, vlastní razítko, CWG, TB/GC, ti odvážnější hrníček či lahev (za kvalitu vody neručíme).

Program u studánky bude neřízený - otevření studánky a poděkování za vodu, výměna CWG i TB, poklábosení s přáteli a kamarády a samozřejmě zapsání do logbooku.

Eventová CWG budou standardně za 10 Kč/kus. Objednávejte dopředu, nebudeme dělat žádnou velkou rezervu, díky.

Těšíme se na vás!

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

64 Logged Visits

Write note 4     Archive 1     Will Attend 27     Attended 30     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 3 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.