Skip to content

<

Vychazkova/Cista Vysocina

A cache by Strikt Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/27/2018
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Čistá Vysočina

V letošním roce (2018) se konal jubilejní 10. ročník osvětové úklidové akce Čistá Vysočina probíhající každoročně během dvou týdnů na jaře na území Kraje Vysočina, a to u příležitosti oslav Dne Země (22.4.). Do akce se zapojuje široká veřejnost - zaměstnanci soukromých společností, neziskových organizací, státní zaměstnanci, žáci ZŠ a studenti SŠ, členové zájmových kroužků, občané obcí a měst atd. Též místní geokačeři nezůstávají stát opodál a v rámci akce svolávají CITO eventy (Cache In Trash Out).
Sběr odpadu probíhá nejen podél cest, silnic, řek a na veřejných prostranstvích, ale také z loděk na řekách (prozatím Sázavě a Oslavě). K zapojení se do akce stačí, najde-li se ochotný organizátor - vedoucí skupiny dobrovolníků, který na internetu pomocí interaktivní mapy zjistí, na úklid kterého úseku je možné se přihlásit, a prostřednictvím elektronického přihlašovacího formuláře nahlásí místo a termín úklidu jeho skupiny. Ke sběru si dobrovolníci musí sami obstarat ochranné pracovní pomůcky vč. reflexních prvků oděvu, protože ke sběru dostanou k dispozici pouze igelitové pytle pro sběr odpadu - na čisté plasty průhledné a na vše ostatní černé.
Při sběru je po naplnění pytle tento ponechán zavázaný v blízkosti cesty v místě, kde neohrožuje bezpečný provoz na komunikaci. Ze silnic I., II. a III. tříd provádí svoz odpadu do sběrných dvorů krajská správa a údržba silnic, v případě komunikací v majetku obce je to společnost, která v obci zajišťuje svoz komunálního odpadu.
Akce je organizována krajským úřadem coby součást projektu Zdravý Kraj Vysočina a také regionálního systematického plánu pro udržitelný rozvoj Místní agenda 21 (MA21).

A jaký druh odpadu se podél cest nachází? Nejčastěji jsou to nedopalky cigaret, obaly od potravin a nápojů, v nemalém množství také jednorázové plenky a části automobilů. U lesních a polních cest a na jejich odbočkách je to odpad ze staveb, části nábytku a vybavení domácností, pneumatiky. Občas vyloudí úsměv na tváři dobrovolníka u cesty odpad v podobě spodního prádla. K tomu lze snad jen podotknout, že některé letní dny v roce jsou opravdu pekelně horké ;-)

Chtěl bych vás, vyznavače geocachingu a geokolegy, touto cestou poprosit, když se tak při hledání keší "potulujete" českými luhy a háji, vezměte někdy s sebou pytel, tašku nebo kýbl a cestou do nich sbírejte odpadky, na které narazíte. Zkuste si najít důvod, proč to udělat. Z osobní zkušenosti mohu konstatovat, že je jich v přírodě ažaž.

Cache

Tahle nenáročná multicache je vytvořena předně pro všechny milovníky procházek v přírodě. Při cestě za "finálkou" absolvujete zhruba 3,5 km dlouhou trasu v okolí vrcholu Kamenného kopce (651 m n. m.), donedávna místními zvaného Steinhübl, u něhož, jak z názvu patrno, nepřekvapí, že je poset kameny rozličných velikostí, což však není na Vysočině jev nikterak výjimečný. Na geoobjekt vhodný pro umístění finální cache jsem narazil při jedné z pravidelných procházek a hned jsem věděl, že je to ten pravý.
Na úvodních souřadnicích se nachází stanoviště č. 1. K němu dorazíte od parkoviště uvedeného ve waypointech po žluté turistické značce. K získání indicií potřebných k výpočtu souřadnic finální cache je zapotřebí navštívit celkem 3 stanoviště. Podrobnosti k výpočtu jsou uvedeny níže. Trasa je navržena pro pěší, ale věřím tomu, že náruživí cyklisté, co neradi sesedají z kola, se jistě odradit nenechají. Doporučuji navštěvovat stanoviště v pořadí dle jejich číslování. Část trasy vede úzkou nenápadnou pěšinou, která je vyznačena waypointy a upřesněna jejich popisy.
Děkuji tímto svému geokolegovi XARICK za provedený betatest, který pomohl najít pár počátečních nedostatků.

V sousedství můžete navštívit keše Stribrne pomezi (26), Lesni studanka pod Vysokou a Panorama z Vysoke.

Výpočet souřadnic

Souřadnice finální cache obsahují neznámé P, Q, R (a vzorec z nich vytvořený), jejichž hodnoty zjistíte na stanovištích z odpovědí na položené otázky. Vzhledem k tomu, že krabička finální cache je minimálního objemu 100 ml, je určena pouze pro vkládání GC, menších TB a občas nějakého toho CWG. Jiné předměty prosím nevkládejte.
Pro malé kačery a kačírky je na výměnu předmětů kus za kus určena jiná, větší krabička, kterou najdete poblíž stage 3 na souřadnicích N 49° 22.596' E 15° 31.263'.

Stage 1 - Hájek
N 49° 22.798 E 015° 31.780
Na místě se nachází hájek tvořený mladými stromy:
a) habru P = 4
b) buku P = 5
c) javoru P = 6
d) břízy P = 7

Stage 2 - Plot
N 49° 22.424 E 015° 31.546
Na místě se nachází objekt vodojemu, kolem něhož je oplocení tvořené:
a) betonovými sloupky a pozinkovaným pletivem Q = 6
b) pozinkovanými sloupky a pozinkovaným pletivem Q = 7
c) ocelovými sloupky a poplastovaným zeleným pletivem Q = 8
d) poplastovanými zelenými sloupky a poplastovaným zeleným pletivem Q = 9

Stage 3 - Co tu je?
N 49° 22.603 E 015° 31.243
Na místě se nachází:
a) krmelec R = 2
b) skalka R = 3
c) studánka R = 4
d) mraveniště R = 5

Finální souřadnice
N 49° 22.PQR
E 015° 31.Q^2*P + R^2 + 2*P

Je libo kontrolní výpočet pro ověření souřadnic?
P^3 - Q^2 - R^2 + P + Q + R = 62

Additional Hints (Decrypt)

qringranpgfrgqrinqrfngpglev

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.