Skip to Content

<

Hradisko Chochel a upir v kostoliku

A cache by TTturista Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/01/2018
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Keška z cyklu Neobjasnená história


Hradisko Chochel a upír v kostolíku

Ozaj bol vo vnútri svätyne na hradisku Chochel pochovaný upír?

Na kresbe sú všetky najdôležitejšie atribúty veľkomoravského hradiska – palisády, strážne veže, kostolík, obytné a hospodárske stavby. Obrázok prevzatý zo stránky http://velka-morava.eu/cs/lokality/znojmo-hradiste a upravený.


Stručná história:

Pozvoľna klesajúci terén od vrcholu Skalky bol odpradávna využívaný obyvateľmi tohto okolia pre svoju obrannú funkciu. Na tejto vyvýšenine o rozmeroch približne 190 x23-39m, ľudovo nazývanej Chochel, bolo vybudované hradisko už v dobe bronzovej, neskôr tu bolo keltské sídlo ľudí púchovskej kultúry, po nich v dobách rímskych tu bývali Germáni:

Letecká snímka vrchu Skalka s vyznačením priebehu hradiska

Z obdobia raného stredoveku, kedy územie Považia obývali Slovania našli archeológovia základy kostolíka, cintorín a menšie sídliskové objekty. V strednej časti lokality bol vybudovaný sakrálny objekt- približne štvorcový kostolík polblúkovitým výklenkom- absidou, kde býval umiestnený oltár. Pre predrománske a románske obdobie sú typické veľmi malé rozmery tohto priestoru, kde bolo miesto len pre kňaza.

Objavená kamenná podmurovka sakrálnej stavby na Chochli            Hypotetická rekonštrukcia kostolíka podľa R. Erdélyi a B. Vachovej

Objekt sa zachoval v podobe jedného až dvoch riadkov základového muriva, vybudovaného z lomových kameňov, spájaných maltou. Dlážka bola pokrytá plochými pieskovcovými kameňmi. Podľa nálezovej situácie sa predpokladá, že steny sakrálneho objektu boli vybudované z dreva a omietnuté. Kostol bol pravdepodobne postavený už v období existencie Veľkej Moravy v 9. storočí a v priestore za jeho apsidou sa začalo pochovávať:

Veľkomoravský pohreb na hradisku

Viaceré okolnosti okolo kostolíka na hradisku sú tak trochu záhadou. Okrem už spomínaných nejasností okolo jeho veku, konštrukcie, najväčšou je hrob starca nachádzajúci sa vo vnútri svätyne.

Základy kostolíka s pochovaným nebožtíkom

Významnejších jedincov v danej dobe bolo zvykom pochovávať do sakrálneho objektu. Opomenieme lákavú, no nepravdepodobnú možnosť, že tu spočinul svätý Benedikt, pustovník z jaskyne na Skalke, vzdialenej odtiaľto iba 800m. Tu pochovaný nebožtík mal však po smrti z hrobu odstránenú lebku s krčnými stavcami a jeho trup bol zaťažený jedenástimi kameňmi. Aj pohanskí Slovania boli presvedčení o existencii iného sveta, v ktorom žijú duše mŕtvych. Ak sa nebožtík zaživa dopustil niečoho zlého, alebo spáchal sebevraždu, hrozilo nebezpečie, že sa bude vracať na náš svet. Preto účelom podobných protiupírskych praktík bola snaha zaistiť, aby nebožtík nemohol vstať z hrobu a páchať zlo na živých.


Ale stále sú to iba dohady, písomnosti z tej doby nič nehovoria, a naši archeológovia tiež nepovedali rozhodné slovo. Aj preto, ako s obľubou hovorieval spisovateľ Pavel Dvořák:
„A možno to bolo všetko inak!"


Po dokončení listingu vytvoril Dwarf digital archeology vydarenú vizualizáciu tohto kostolíkaInformácie čerpané:
  • http://www.hradiska.sk/2011/10/skalka-nad-vahom.html
  • http://www.ohrozenekostoly.sk/db/
  • http://putnickemiestoskalka.sk/wp-content/uploads/2017/07/OKNO-2017-WEB-verzia.pdf

Ako na kešku

Na úvodných súradniciach je stred hradiska, ktoré je však veľmi zarastené. Kešku nájdete na mieste, odkiaľ je pekne viditeľný zalesnený vrchol tohto opevnenia.
Jej súradnice si vypočítate, keď odpoviete na otázky:

  • Kedy bol pravdepodobne postavený kostolík na Chochli: 9. stor.- A=0, 12. stor.-A=4, 16.stor.-A=8
  • Absida je: okno-B=3, oltár-B=5, výklenok-B=8
  • Akú plochu mal približne vnútorný priestor kostolíka (viď obrázok): 18m2- C=2 , 28m2- C=5 , 48m2- C=8

Finál je na súradniciach: N 48°55.ABC E018°04.230

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

36 Logged Visits

Found it 33     Write note 2     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 15 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.