Skip to Content

<

Kolhozs "Lāčplēsis"

A cache by Catanic Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/11/2018
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kolhozs  “Lāčplēsis”.

Šis mistēriju slēpnis veltīts savulaik slavenajam kolhozam “Lāčplēsis” un tā cilvēkiem. Vērtības iespējams atrast divos veidos – norādītajās posmu vietās atrodot simbolu G ar skaitli, vai arī šī bibliogrāfiskā retuma – 1988.g izdotā bukleta “Kolhozs Lāčplēsis” lappusēs. Rekomendēju pirmo variantu.

Slēpnis ir 300 ml lock-lock tipa kārba. Piekļuve pāris maršruta punktiem sniegotā ziemā var būt apgrūtināta.

Šogad aprit 70 gadi, kopš 1948. gadā tika dibināts kolhozs “Lāčplēsis”, ar kuru pusgadsimtu saistījās daudzu lielvārdiešu likteņi un kas Lielvārdi darīja slavenu ne tikai Latvijā vien. Pateicoties leģendārā priekšsēdētāja Edgara Kauliņa, kuram tikko (26.04.2018.) atzīmējām 115. dzimšanas dienu, un viņa līdzgaitnieku talantam, uzņēmībai un prasīgumam, tā bija neliela, bet spēcīga daudznozaru saimniecība, kurā strādājošie arī padomju laikā varēja baudīt salīdzinoši pārticīgu dzīvi un latviskumu.

Ar centību un godīgu attieksmi pret darbu visās nozarēs tika sasniegti augsti rezultāti, kas strādājošiem deva pieklājīgas algas un piekļuvi deficītajām precēm (pārtikas un citām). Kolhozniekiem tika uzceltas daudzdzīvokļu mājas, speciālistiem – privātmājas, viņi devās ceļojumos pa visu Padomju Savienību. Latviskumu palīdzēja saglabāt tautas mākslas kolektīvi – deju ansamblis un koris. Arī aizliegtie Jāņi tika svinēti vienmēr – kā kolhoza dibināšanas diena. Negribētos glorificēt, bet jāsaka, ka arī vēlīnajos padomju laikos dzīve šeit nemaz nebija tik draņķīga.

Diemžēl pārmaiņu laikus kolhozs, vēlāk paju sabiedrība, kā viens vesels nepārdzīvoja – pietrūka vēlmes sadarboties un prasmes pielāgoties. Paju sabiedrība “Lāčplēsis” oficiāli tika likvidēta 2016. gada decembrī, bet joprojām turpina darboties uzņēmumi, kas ir bijušo nozaru mantinieki.

  1. A. Augkopības komplekss “Čuibas”.

Augkopība, protams, bija katra kolhoza darbības pamatnozare. “Lāčplēsī” ieguva vienas no augstākajām graudaugu ražām Latvijā. “Čuibu” kompleksu nodeva ekspluatācijā 1975. gadā. Šeit tika uzglabāta un pārstrādāta laukkopības produkcija – graudi, kartupeļi, zālāju sēklas, ražota kombinētā lopbarība. Pašlaik šeit atrodas SIA “Lāčplēša grauds”, kas ir kolhoza augkopības nozares mantinieks. Tepat līdzās reiz bija “Lāčplēša” siltumnīcas, no kurām pāri palikuši vien pamati.

Jautājums – Kāda bija graudaugu raža 1984. gadā (c/ha, bukletā-noapaļojot līdz veseliem centneriem)? (6. lpp).Vērtiba A

 

B Liellopu lielferma “Salas”

Otra saimniecības pamatnozare ar vairāk nekā 2300 liellopiem bija lopkopība – “Salas” bija lielākā un modernākā no saimniecības 6 fermām. Savulaik šeit tika uzstādīta viena no pirmajām automatizētajām slaukšanas iekārtām republikā.

Tagad šeit saimnieko SIA “Lāčplēša piens”.

Jautājums: Kāds bija vidējais izslaukums no govs 1987. gadā? (10. lpp.) Vērtība B (četru ciparu skaitlis)

C Biškopības, augļu un dārzeņu pārstrādes cehs – jeb vienkārši “Cehs”

Šī nu ir vieta, kuras dēļ “Lāčplēsi” pazina visā Latvijā un atminas vēl tagad – tieši šeit tika ražots slavenais “Lāčplēša” alus. Bet ne tikai – arī dažādi konservi, ziedputekšņi u.c. produkcija, kas tika pārdota gan Rīgā, gan eksportēta pa visu Padomju Savienību un aiz tās robežām. Iespējams, tieši šeit slēpās “Lāčplēša” pārticības atslēgas.

Diemžēl pēc privatizācijas ārvalstu investoru plāni atjaunot un modernizēt ražotni paputēja, no “Lāčplēša” alus palicis vien nosaukums un Cehs atrodas nosacīti iekonservētā stāvoklī.

Jautājums: Cik produkcijas veidus ražoja cehā 1987. gadā? (13.lpp) Vēriba C

D Kažokzvēru ferma “Lapsas”

Vēl viena ienesīga blakusnozare “Lāčplēsim” bija kažokzvēru – ūdeļu, polārlapsu, sudrablapsu audzēšana. Rentabilitāte, lasi – peļņa, sasniedza 79,4%! Tagad šeit darbojas SIA “Lāčplēsis ZF”.

Jautājums: Par cik miljoniem rubļu realizēta šīs nozares produkcija 1987. gadā? (12. lpp) Vērtība D

 

Vērtības vācot iesaku iegriezties arī Lāčplēša kapos (atsauces punkts) un pieminēt cilvēku, pateicoties kuram tas viss notika. Piemineklis (tēlnieks Andrejs Jansons) pats par sevi arī ir apskates vērts

Gala slēpnis atrodas:

N56 A-13.(B-2)/D-C*D+7

E024 C-D+1.(B-D/2)/5-A-C+7

 

Collective farm “Lāčplēsis”

This cache is dedicated to collective farm “Lāčplēsis” which was established there on 1948 and operated in this area for some 50 years. By efforts and talent of legendary director Edgars Kauliņš, skillful specialists and honest attitude to work (what was not common in USSR), collective farm become quite prosperous and well known in Latvia and also abroad. Despite regime, also Latvian traditions was kept alive. To say, even in late Soviet era, this was not so bad place to live.In 90-ties collective farm transformed and split in several smaller companies, some of them still operating on “Lāčplēsis” heritage.

To find the values you must visit former production sites and find geocaching symbol with number next to it. (If You are good in Latvian, values can be found in brochure, issued on 1988.)

A cahce is 300 ml plastic box. Access to some waypoints in snowy winter may be a bit harder.

A. Crop processing facility “Čuibas” – grain, potatoes, and grass seed was stored and processed there along with production of fodder.

Question: Average yield of cereals harvested in “Lāčplēsis” in 1984, c/ha? Value A

B. Cattle farm “Salas”- largest and most advanced cattle breeding facility of “Lāčplēsis”

Question: What was milk yield per cow in 1984? Value B (four number digit)

C. Fruit and vegetables processing plant – probably most known for famous “Lāčplēsis” beer, produced there before collapse of farm. Wide variety of canned food was also produced there both for local consumption and export.

Question: Number of product types manufactured there on 1987? Value C

D Fur-breeding plant “Lapsas”. Another highly profitable industry was breeding of mink and polar foxes and fur processing.

Question: Income from sales of fur in millions of rubles in 1987? Value D

I suggest visit also Lāčplēsis cemetery (waypoint) and pay respect to first director Edgars Kauliņš.

The cache is located at:

N56 A-13.(B-2)/D-C*D+7

E024 C-D+1.(B-D/2)/5-A-C+7

Additional Hints (Decrypt)

4. ab ynonf chfrf / 4gu sebz evtug raq

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.