Skip to content

Vlcice - Park Traditional Geocache

Hidden : 6/14/2018
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Krásný den milí keškaří,

ZAJÍMAVOST Z PARKU:

Není k dispozici žádný popis fotky.

Přijíždíte-li do Vlčic po komunikaci I/60 z Jeseníku do Javorníku je možno sledovat statné listnáče, které chrání velký palouk, dále tvoří hranici rodinná zástavba táhnoucí se za potokem. U hlavního vchodu do parku v centru obce (je v soukromých rukou) se střetává s potokem – Studená Voda. Východní hranice se kryje s potůčkem, který vytéká z Mariina rybníku. Jihovýchodní hranice je tvořena z části alejí lemující komunikaci vedoucí do parku a z části hustým plášťovým porostem.
Areál parku je uspořádán kolem podélné osy, kterou tvoří příjezdová komunikace k zámku a pokračující kolem hospodářského dvora a vedoucí až na hranici parku. Provozní cesta do hospodářského dvora je vedená z obce rovnoběžně s příjezdovou cestou k zámku. Vpravo od hlavní osy se nachází zámecký rybník od nějž jsou pěkné průhledy na nedaleko stojící zámek. V této lokalitě se zachovala část původních porostů. Nedaleko od osové cesty je torzo stavby, která sloužila pro uskladnění kočárů. Za ní stála stáj pro kočárové koně a obydlí podkoního. Jihovýchodně od zámku, téměř v centru parku, je situován hospodářský dvůr.

Není k dispozici žádný popis fotky.

Východně byla užitková zahrada o výměře téměř 1 ha. Poblíž vchodu do zahrady se nacházel tzv. palmák. Skleník sloužil jako oranžérie pro zdejší park. Za ní pokračovaly běžné pěstitelské skleníky. Oranžérie a skleníky měly vlastní kotelnu. Jihovýchodně za dvorem a zahradou byl zapěstován ovocný sad, jenž svou levou stranou navazoval na průhled od Mariina rybníku směrem na hlavní palouk. Mariin rybník(nyní značně zdevastován) tvořil prostředí i zázemí pro „Agatinu chýši“, která stála na břehu. Celé toto zákoutí je jedno z nejpůsobivějších ve zdejším díle. Rybník sám má velmi dokonale promodelované břehy a je tam rovněž vymodelován ostrůvek.

Není k dispozici žádný popis fotky.
 piknik, relax, odpočinek. Všechny vítáme v zámeckém parku ve Vlčicích. Všimněte si krásných mohutných starých stromů, některé jsou různě pokroucené, ale přesto je zde ticho a klid. Při večerním lovu kešky dávejte pozor na zvěř (srny, zajíce, divoká prasata). Vstup na vlastní nebezpečí!  

Není k dispozici žádný popis fotky.

Areál zámeckého parku se rozkládá na zhruba třiceti hektarech. Založen byl v roce 1845. Nacházejí se v něm dva rybníky a centrální louka obklopení prstencem dřevin. Jeho základ tvoří lípy, javory, buky a duby.

„Část parku, která patřila obci od začátku devadesátých let, je udržovaná."

Nacházíte v obci Vlčice pravděpodobné, že se právě Vlčic týká zakládací listina z roku 1248, kterou vratislavský biskup daruje rytíři Vracivojovi 40 lánů nad říčkou Vlčicí, aby na nich založil vesnici s polskými osadníky, ale na německém právu. S jistotou se dnešní Vlčice zmiňují až roku 1310. Jméno pochází od "Vlk", ale protože je poprvé spojováno s říčkou, možná byl původní metaforický význam „jako vlk divoké, rychlé vody“. Pozdější německý název Wildschütz, tedy v překladu „Pytlák“, vznikl zkomolením původního slovanského názvu.

 

Na obrázku může být: 1 osoba

Stromové patro
Stromy z 85 % tvoří listnáče a z 15 % jehličnany. Nejpočetnějšími domácími druhy dochovaného stromového patra, které tvoří dominantu parku, jsou lípa srdčitá 53 ks, javor mléč 30 ks , buk lesní 24 ks , habr obecný 21 ks, javor klen 18 ks, jasan ztepilý 17 ks a dub letní 12 ks.

Tento výčet dobových exemplářů je rozšířen o doplňující druhy, které tvoří 16 % dochovaných listnáčů: bříza bělokorá 6 ks, bříza bělokorá „Youngii“ 6 ks, buk lesní červenolistý 1 ks, dub letní „Fastigiata“ 3 ks, jilm habrolistý 1 ks, jírovec maďal 4 ks, moruše bílá převislá 1 ks, olše lepkavá 1 ks a platan javorolistý 1 ks.
Na zájmovém území se vyskytuje celkem 10 exemplářů významných původních dřevin, a to 5 jedinců lípy srdčité, 4 ks dubu letního a 1 ks buk lesní.
Není k dispozici žádný popis fotky.
Stromová skladba je doprovázena 16 zástupci jehličnanů: borovice lesní 1 ks, borovice vejmutovka 2 ks, cypřišek lawsonův 5 ks, cypřišek nutkajský 1 ks, jedlovec kanadský 5 ks, smrk omorika 1 ks a tis červený 2 ks.
Skladba krajinářské kompozice je dále tvořena novou výsadbou stromů, která obsahuje introdukované i zdomácnělé druhy: kaštanovník setý 3 ks, katalpa trubačovitá 1 ks, katalpa trubačovitá "Aurea" 1 ks, dřín obecný 1 ks, převislý buk lesní "Purple Fountain" 1 ks, ořešák černý 2 ks, štědřenec odvislý 2 ks, svitel latnatý 1 ks, liliovník tulipánokvětý 3 ks, šácholan 27.Soulangeův 3 ks, šácholan hvězdovitý 6 ks, okrasná jabloň "Evereste" 6 ks, "Golden hornet" 2 ks "Red sentinel" 1 ks, pavlovnie plstnatá 1 ks, třešeň Sargentova 11 ks. Solitérní keřové patro je zastoupeno cesmínou ostrolistou 3 ks, tisem červeným 2 ks, štědřencem odvislým 3 ks a dřínem obecným 1 ks, který je českou legislativou veden jako ohrožený druh.
Výsadba skupinových keřů tvoří směs azalek a pěnišníků, dřišťál Thunbergův, líska obecná, janovec metlatý, zlatice prostřední, hortenzie velkolistá, zákula japonská, pustoryl věncový, mochna křovitá, meruzalka alpská, růže svraskalá, tavolník japonský, svída krvavá, tis červený, kalina tušalaj, obecná a pražská, vajgélie hybrida a štědřenec odvislý.

Skladba stromů dle fyziologického stáří- Ze 72 % je obsazen stupeň 4 věkového stádia, jež představuje dospělou generaci stromů. Skladbu starých porostů, připadající ke stupni 5 a zaujímající necelé 3 % hodnoceného areálu, tvoří druhy lípa srdčitá, jasan ztepilý a buk lesní. Stáří těchto dominantních dřevin prostoru je kolem 100 až 150 let.

INFORMACE KE KEŠCE:
Dávejte pozor, keš je cca 4 metry vysoko !!! Keška je na vlastní nebezpečí! GPS nebude ukazovat přesně, doporučuji najít daný buk a hledat kešuli. 

Není k dispozici žádný popis fotky.

Additional Hints (Decrypt)

Yrm yrm yrm n qnirw cbmbe ng arfcnqarf - ohx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)