Skip to Content

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event! The date of the event has passed. We automatically archive events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived events, log trackables, and share their experiences.

More
<

MOBILIZACE 1938

A cache by Tacud 1 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Sunday, September 23, 2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Termín konání Eventu 23.9.2018 . Na úvodních souřadnicích. Doba konání 14 00- 14 30 hod.

23. ZÁŘÍ
ČESKOSLOVENSKO VYHLAŠUJE MOBILIZACI
Pátek. Československé síly znovu dobývají Šluknovsko, proti povstalcům podporovaným jednotkami SA a SS nastupují dva prapory čs. pěchoty s podporou útočné vozby. Britský premiér je v Bad Godesbergu nepříjemně překvapen stupňujícími se požadavky Adolfa Hitlera, který chce řešit také nároky Polska a Maďarska vůči ČSR, a také jeho ultimativním tónem. Sovětská vláda předává Polsku nótu, ve které hrozí okamžitým vypovězením smlouvy o neútočení, pokud by polská armáda překročila čs. hranice. Anglie i Francie zasílají do Prahy nótu, ve které se vyjadřují v tom smyslu, že již nadále nemohou doporučovat nemobilizovat čs. armádu. Ve 22:15 je vyhlášena mobilizace. Prvním mobilizačním dnem je stanovena neděle 25. září a hlavním velitelem armády jmenuje prezident Beneš armádního generála Ludvíka Krejčího. Celkem je povoláno osmnáct ročníků 1. zálohy a potřebných specialistů 2. zálohy. Jedná se o 1 250 000 osob a dále vozidel. Do činné vojenské služby musí nastoupit záložníci, kterým bylo 40 let a všichni mladší.

Člen družstva SOS:

Ráno. V 5 hodin ráno byl opět dán povel k postupu vpřed. Posíleni jednou pěší rotou máme za úkol znovu dobýt Varnsdorf. Je zřejmé, že budeme opět čelit velké přesile
nepřítele, který je podporován i hordami říšských SA a SS. Jsme však plně odhodláni za každou cenu vyhnat nepřítele z československého území.

Úředník kanceláře prezidenta:

Večer. Prezident obdržel důležitou depeši od ministra zahraničí Krofty. Když si ji přečetl, stál chvíli bez hnutí a díval se upřeně na ten kus papíru. Pak položil lístek na stůl, řekl „ano“ a začal přecházet po pracovně. Pak se zase vrátil ke stolu, znovu se podíval na lístek a opět několikrát opakoval „ano, ano“ a zase přecházel. Bylo na něm vidět vzrušení, jakého jsem u něj ještě nepoznal. Až po chvíli jsem se dozvěděl,
co je obsahem zprávy. Angličané radí mobilizovat. To znamená, že Chamberlain v Godesbergu ztroskotal. Znamená to také válku.

Desátník čs. hraničářského pluku:

S mobilizací jsou na objektu obě směny. Ve střeleckých místnostech držíme stálou pohotovost. U protitankového kanónu jsou stále střelec a nabíječ, pro dvojkulomet
je připraven střelec. Do pozorovacího zvonu se opět vrátil dělostřelecký pozorovatel. Z každého vyzařuje nepopsatelné vzrušení. Jsme připraveni!

 

26. ZÁŘÍ
PŘÍPRAVY NA VÁLKU POKRAČUJÍ
Pondělí. Armádní generál Ludvík Krejčí a brigádní generál Karel Husárek navštěvují Edvarda Beneše, aby zjistili, jaký je postoj spojenců republice na pomoc. Hitler v berlínském Sportovním paláci pronáší projev, ve kterém již zcela otevřeně žádá připojení Sudet k Německu.

Britský novinář:

Mobilizace byla tak rychle provedena, že v neděli večer měli Češi
připravenou armádu dvou milionů mužů… Roku 1937 odhadovali Francouzi dobu, za kterou by zmobilizovali dva miliony mužů, na deset dní. V září 1938 mobilizovali Češi dva miliony mužů za osmačtyřicet hodin. Vskutku obdivuhodný výkon československé
armády...

Úředník kanceláře prezidenta:

Ráno si k sobě prezident povolal náčelníka své vojenské kanceláře generála Silvestra Bláhu, aby s ním vyřídil náležitosti vojenské a přípravy válečné. Pokud víme, je dr. Beneš pevně rozhodnut setrvat během válečných operací se svou armádou za všech okolností jako její vrchní velitel. Na konci setkání dal prezident generálovi ještě závěrečné instrukce. Mimo jiné řekl: "Nakonec se u nás s Němci budou bíti
všichni, uniformovaní i neuniformovaní, muži i ženy. Ale budeme se bránit do posledního dechu a musíme jít až do konce, děj se co děj. Já zůstanu se svou vojenskou družinou stále u vojska. Zůstanu s těmi, kteří se budou bít doopravdy až do posledních chvíle, a pak padnu s nimi.“

Desátník čs. hraničářského pluku:

Na Smolkově nechal jeden z důstojníků vykopat před dělostřeleckým srubem okop pro
těžký kulomet, určený k vedení čelní palby. Jeden z poddůstojníků za ním prý ležel dva dny a odmítal se nechat vystřídat, jen aby jako první mohl na Němce vystřelit.

Britský novinář:

Hitler ve Sportovním paláci křičel a ječel v tom nejhorším stavu rozčilení, jaký jsem zažil. V projevu žádal předání Sudet do 1. října. Pokud k tomu nedojde, půjde do války. Co víc, měl tu drzost prohlásit, že zodpovědnost za válku či mír leží výhradně na Benešovi, proti kterému vykřikoval celý večer jednu osobní urážku za druhou!

 

Hint (Hint není k dispozici)

 
 
 
 

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

18 Logged Visits

Write note 1     Archive 1     Will Attend 7     Attended 6     Publish Listing 1     Announcement 2     

View Logbook

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.