Skip to Content

<

BIAŁY DWOREK

A cache by tomekwmj1983 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/21/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Karczmę w Zagórzu wymieniają zapiski z roku 1565 i 1627. W tamtym czasie pełniła ona rolę gospody, w której podróżni korzystali z noclegów i posiłków, a dla koni z obroku oraz stajni.
   Podczas pierwszej wojny szwedzkiej ok. 1629 roku karczma uległa zniszczeniu. Odbudowana później przyjęła formę zajazdu z pokojami noclegowymi i wozownią. W roku 1651 karczma miała m. in. zezwolenie na wypiek chleba. Jako ciekawostka wymieniona jest w wilkierzu informacja:

że pod groźbą kar na rzecz wsi nie było wolno w karczmie kląć i złorzeczyć, grać w karty i kości.

   W roku 1792 do karczmy należały dwa zabudowania oraz 32 łany ziemi uprawnej i łąk leżące również na Szmelcie. Po raz ostatni na mapach Zagórza stara karczma pokazana jest w roku 1826 o podobnym kształcie jak sąsiadujący z nią rumski tzw. zajazd Sobieskiego.
   W połowie wieku za starą karczmą w kierunku wschodnim powstaje dwuczęściowy obiekt nowej karczmy o dachu dwuspadowym usytuowany bokiem do drogi. W miejscu wiekowej karczmy wybudowano wozownię o konstrukcji szkieletowej w tzw. mur pruski. W późniejszym okresie na przedłużeniu budynku pobudowano przeszkloną letnią kawiarnię ogrodową o konstrukcji drewnianej. Jeszcze w XIX w. rozebrany został budynek nowej karczmy i wozowni. W jej miejsce dobudowano do letniej kawiarni parterową murowaną restaurację . Działo się to w okresie, kiedy od II połowy XIX w. Zagórze i Szmelta zaczęły odgrywać rolę miejscowości letniskowo-kuracyjnej. W tym czasie powstało kilka pensjonatów i domów kuracyjnych jak i restauracji leśnych, a nawet mała scena leśna z widownią w okolicy góry Markowcowej.
   W roku 1903 dobudowano do restauracji hotel Claassen ze znaną do dzisiaj nazwą „Biały Dworek”. Kawiarnia letnia przetrwała do końca lat trzydziestych, restauracja zwana później salą dancingową do lat pięćdziesiątych XX w. W powojennej polsce budynek przez krutki okres pełnił funkcję uniwersytetu, potem został przejęty i służyłjako regionalna siedziba zrzeszenia gospodarstw rolnych PGR. Dziś budynek hotelu po częściowej przebudowie nadal swoim wyglądem nawiązuje do tego z przed lat.

 

KESZ: skrytka znajduję się na zewnątrz budynku na terenie hotelu. Właściciel wyraził zgodę  na umiejscowienie skrytki. podjęcie nie wymaga kontaktu z personelem. odkładaj skrytke na miejsce aby służyła jak najdłużej

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

79 Logged Visits

Found it 76     Didn't find it 2     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 5 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.