Skip to Content

This cache has been archived.

THS92: Ďakujem všetkým zúčastneným. Dúfam, že sa páčilo a o rok sa môžeme vidieť znova :)

Posielam na archiváciu aby zbytočne nesvietila na mape.

More
<

Deň obetí banských nešťastí - pamätný deň

A cache by THS92 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Friday, August 10, 2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kedy a kde?

10. 8. 2018 o 1745 na úvodných súradniciach na Španej Doline na namesti v altánku.

Spolu sa vydáme na haldu šachty Maximilián (ochod z úvodných súradníc 1815).

Každý je vítaný! Prineste si dobrú náladu a starosti nechajte doma.

Po evente bude možné spolu s yogibeast-om ísť odloviť keš Stolna v Spanej Doline. Gumáky a čelovka sú samozrejmosťou, normálne gumáky pod kolena nikdy nestačili.

Keše v okolí

Typ Názov GC kód Náročnosť Terén
traditional Špania Dolina GCTV5Z 3.0 2.0
traditional Stolna Mann-Fajtlova GC2YCXY 2.0 2.0
mystery Stolna v Spanej Doline GC2YGHR 4.5 4.5
mystery FUTBALISTKA LUDOVIKA GC1XFA1 3.5 2.0
mystery Mikro permonika Ferdinanda GC2YJ67 1.5 1.5
mystery Permonikov poklad GC2YXKG 3.0 2.0
traditional Halda šachty Maximilián GC2048Q 1.0 2.0

Prečo tento deň?

Deň obetí banských nešťastí ako pamätný deň reaguje na najväčšiu tragédiu v dejinách slovenského baníctva, ktorá sa udiala 10. augusta 2009 v bani Handlová. V tento deň prišlo o život 20 baníkov. Pamätný deň má byť spomienkou na všetkých baníkov, ktorí pri výkone svojho povolania prišli o život - celkovo viac ako 470 obetí banských nešťastí v regióne horná Nitra a viac ako 300 doteraz historicky zmapovaných banských tragédií v slovenských baniach na ťažbu kovov.

Chronológia banských nešťastí v SR od roku 1979.

 • 31. decembra 1979 - Presne na Silvestra v prievale bahna sa skončil život 42-ročného manžela Márie Ružinskej a potom o sedem rokov neskôr, práve v čase osláv Dňa baníkov, zavalilo v tej istej bani jej 25-ročného syna.
 • december 1997 - Smrteľný úraz hlásili z Bane Dolina vo Veľkom Krtíši - 35-ročného baníka vážne poranil stenový kus, ktorý sa nečakane odvalil. Baník svojím zraneniam po troch dňoch podľahol.
 • 20. januára 1998 - Obeťou smrteľného úrazu v Bani Dolina vo Veľkom Krtíši sa stal 40-ročný D.K. Podľa dostupných informácií príčinou nešťastia bolo pretrhnutie reťaze zdviháka, pomocou ktorého prekladali viac než štvortonovú sekciu na plošinový voz. Hoci postihnutého pracovníka bane okamžite vyslobodili spod bremena, ktoré na neho spadlo, ťažkému zraneniu podľahol.
 • 26. apríla 1998 - V poradí druhé hlásenie v jednom roku o smrteľnom úraze prišlo z Bane Dolina vo Veľkom Krtíši. Pri závale prišiel o život 23-ročný O. R. Obvodný banský úrad v Banskej Bystrici oznámil, že okrem spomínaného smrteľného úrazu zranenie na 2. ťažobnom úseku Bane Dolina utrpel ďalší baník, ktorého previezli na pozorovanie do nemocnice. Tretí muž vyviazol zo závalu bez ujmy na zdraví.
 • 29. januára 2001 - V rudnej bani Rozália v Hodruši-Hámroch v okrese Žarnovica pri závale zahynul predák-lamač 28-ročný Erik B. a zranil sa 36-ročný Milan V. K závalu došlo na žile Mária pod XIV. obzorom, kde sa náhle uvoľnil nadrozmerný kus horniny dlhý 2,2 metra, široký 2,2 metra a hrubý 70 centimetrov.
 • 16. novembra 2006 - Pri prievale rozbahnených hornín v Bani Nováky zahynuli štyria baníci. Išlo o jednu z najväčších banských tragédií na Slovensku. Obeťami nešťastia sa stali 41-ročný Pavol Pápay, 32-ročný Vladimír Ondrejka, 41-ročný Jozef Nečey a 40-ročný Milan Zrnek.
 • 16. januára 2007 - V Bani Dolina vo Veľkom Krtíši prišiel po úraze o život 47-ročný baník Jozef Zaťko z Opatovskej Novej Vsi. Baníka privalil počas fárania na nočnú smenu kus uhlia z ťažobného piliera.
 • 19. septembra 2007 - V bani Siderit v Nižnej Slanej prišlo k lokálnemu vypadnutiu horniny. Uvoľnená časť horniny na mieste usmrtila 29-ročného Štefana F. z Gemerskej Polomy. Druhý zranený 35-ročný pracovník bol s otrasom mozgu hospitalizovaný v rožňavskej nemocnici.
 • 16. októbra 2007 - Kus uhlia, ktorý vypadol z uhoľného piliera v ťažobnom úseku Bane Handlová, zasiahol 41-ročného baníka. Napriek tomu, že zraneného kolegu spolupracovníci ihneď vyslobodili a poskytli mu prvú pomoc, a tiež rýchlemu zásahu banských záchranárov aj rýchlej zdravotnej služby, sa jeho život nepodarilo zachrániť.
 • 13. mája 2008 - V Nižnej Slanej v okrese Rožňava došlo k závalu v bani Siderit, pri ktorom sa vážne zranil jeden baník.
 • 12. júna 2009 - Na pracovisku ťažobného úseku Baňa Nováky prišlo k vážnemu pracovnému úrazu zamestnanca. Počas demontážnych prác na stenovom porube 45-ročný skúsený baník utrpel vážny úraz hlavy. Zraneného pracovníka transportovali letecky do nemocnice v Banskej Bystrici. Baník na druhý deň zraneniam podľahol.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

29 Logged Visits

Write note 1     Archive 1     Will Attend 11     Attended 14     Publish Listing 1     Announcement 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 6 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.