Skip to Content

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event! The date of the event has passed. We automatically archive events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived events, log trackables, and share their experiences.

More
<

Písecké okolí PO-01 Železniční nostalgie Vlastec

A cache by Feky4489 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Wednesday, August 15, 2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


  Vážení kamarádi a kamarádky kačeři. Po úspěšné serii PP eventů bych rád založil novou řadu s názvem: Písecké okolí. Představuju si to tak,že by se eventy konaly v blízkém okolí Písku na zajímavých místech a owneři by se střídali jako minule.

  Na první event bych vás chtěl pozvat na nádraží ve Vlastci. Téma se vztahuje (jak sám název napovídá) k již založeným keším,ale tentokrát bude možnost navštívit i jinak nepřístupné prostory a prohlédnout si tyto historické kousky pěkně zblízka a s výkladem.

  Začátek eventu bude v 16.00,oficiální konec v 16.45.,ale protože zůstávám na místě až do večera,v případě zájmu nebo pro ty kteří se dostaví později může být event prodloužen. Pro kačery kteří nemají vlastní odvoz nebo se chtějí dopravit stylově,se nabízí možnost přijet vlakem který odjíždí z Písku v15.32  ( Písek Město 15.39) a zpět do Písku jede vlak v 18.06.

  Zvu všechny železniční fandy, ale i ostatní kačery kteří by rádi viděli jak naši předci dokázali vymyslet a  sestrojit zařízení které funguje spolehlivě i po sto letech.

  Každý účastník obdrží drobný historický suvenýr. CWG budou za obvyklou cenu 10,-Kč

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

39 Logged Visits

Write note 1     Archive 1     Will Attend 18     Attended 17     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 25 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.