Skip to content

This cache has been archived.

Vilnis: Tiekamies uz slēpņu takas, vai ... novembrī! Paldies!

More
<

Zīmulis

A cache by Vilnis Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Thursday, 30 August 2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Zīmulis

Zīmulis ir rakstāmrīks, kas veidots no apvalka koka caurulītes veidā un grafīta serdeņa (grifeles). Rakstot grafīta serdenis izlietojas, un zīmuli ir regulāri jāuzasina. Mūsdienās ir automātiskie zīmuļi ar metāla vai plastmasas apvalku un maināmiem grafīta serdeņiem.

Zīmuļa vēsture

Zīmuļa vēsture ir sākusies Anglijā, XVI gadsimta vidū, kad tika atrasta nezināma minerālu atradne, kuru nosauca par grafītu. No šiem minerāliem gatavoja zīmuļa serdeņus, kurus aptina ar lenti. Kad serdenis bija nodilis, lentu attina un turpināja to lietot tālāk. Toreiz labs grafīts maksāja lielu naudu un nācās izgudrot jaunu grafīta serdeņu izgatavošanas veidu, lai tas būtu lētāks. Nirnbergā (Vācijā) tika radītas līmes, sēra un grafīta sajaukšanas tehnoloģija. Šādi zīmuļi bija lētāki, nekvalitatīvāki un bija grūtāk rakstāmi, bet bija pielietojami. Tā Nirnberga spēra lielu soli masveida zīmuļu ražošanā.

Zinātnieks un izgudrotājs Nikola Žaks Kontē pēc Konventa pasūtījuma izgudroja serdeņa izgatavošanas metodi - grafīta, māla cietes, kvēpu un ūdens maisījuma apdedzināšanu, kura ir saglabājusies arī līdz mūsdienām. Par svarīgāko tiek uzskatīta maisījuma proporciju mainīšana. Tā deva iespēju iegūt dažādas cietības serdeņus. XIX gadsimta vidū pastāvēja 17 melngrafīta serdeņu receptes, mūsdienās to ir 21.

Zīmuļu klasifikācija

Zīmuļus klasificē ar latīņu burtiem:

  • H-ciets
  • HB-vidēji ciets
  • B-mīksts

Interesanti fakti

Kāpēc zīmuli sauc par rakstāmpiederumu karali? – Tas netek un neprasa tintes uzpildi, viegli dzēšas ārā, nav toksisks, nevada strāvu, raksta, kad ir apgriezts kājām gaisā, var uzrasēt 56 km garu līniju, uzrakstīt 45 000 vārdu, var tikt uzasināts 17 reizes, iztur 255 atmosfēru spiedienu.

Katru gadu pasaulē saražo 14 miljardus zīmuļu. Ar to pietiks, lai ar zīmuļiem apliktu zemeslodi 62 reizes. No viena liela koka var izgatavot 300 000 zīmuļu.

Vēl no skolas laikiem visi atceras, ka grafīts un dimants ir vienas un tas pašas vielas – oglekļa formas.

Visgarāko zīmuli pasaulē izgatavoja kompānija Cumberland Pencil (Lielbritānija) 2001. gada maijā. Tā garums ir 7 metri un 91 centimetrs, zīmulis sver 446 kilogramus un 36 gramus.

Un vēl...

Par zīmuļiem mēdz saukt arī cilvēkus, kuriem patīk zīmēties. Zīmēties nozīmē izrādīties citu priekšā.

Bet, vai par to ir stāsts?

Pilnīgi un noteikti JĀ. Bet, varbūt tomēr nē? Nevienam jau nav noslēpums, ka blakus atrodošās telpas ir vairāk vai mazāk, oficiāli vai neoficiāli, bet tomēr piepildītas ar slēpņotājiem nepieciešamu lietu. Un tā ir - ZĪMULIS. Nešaubos ne mirkli, ka te iegriezīsies jebkurš slēpņotājs un sarūpēs saviem slēpņiem rakstāmo. Tad kādēļ gan to neizdarīt jau šodien, telpas atklāšanas dienā? Protams, visi esam darbā, tādēļ tikšanās laiks ir nolikts uz 19:00. Tā parastā doma ir oficiālo pusstundu parunāt par tādiem un šitādiem zīmuļiem. Kurš no mums lielāks zīmulis, kuram garāks zīmulis, kuram varbut izteiksmīgāks, jo meklē tikai ko īpašu. Kurš, iespējams, ir tik liels zīmulis, ka pārējie slēpņotāji to pat neapzinās. Pamērīsimies ar zīmuļiem.

Un tad? Ko tad? Pēc oficiālās pusstundas (un tie nav joki, jo events noteiktajās koordinātās beigsies precīzi 19:30) mums ir trīs iespējas. Patiesībā - četras, ja vien kādam nav vēl kas cits padomā.
1) Ejam kopīgi (vai domubiedru grupā) apmeklēt blakus esošo telpu, izvēlamies sev preci mājai un, protams, neaizmirstam par savu brīvā laika nodarbi - sarūpējam zīmuļus!
2) Ejam kopīgi (vai domubiedru grupā) uz ēdnīcu, kuru vietnes autori sauc par restorānu. Paēdam gardas vakariņas. Runā, ka te neesot dārgi un ievērības cienīgs ēdiens esot "meat balls".
3) Nožēlojami dodamies mājās. (es pat nezinu, ko te piekomentēt...)
4) Un te seko pats interesantākais. Varbūt parisināt un atrast kādu mistēriju un svinēt FTF?

Nobeigums

Lai vai ko jūs izvēlēsieties, būšu priecīgs, ja atnāksiet uz pasākumu. Vai nu kopā apskatīsim zīmuļu piedāvājumu, vai nu kopā paēdīsim, vai arī lūkosimies pēc kāda FTF. Atkarīgs no jums un no manis.

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.