Skip to content

This cache has been archived.

GeocachingPragueTeam: Tento gigaeventový doprovodný CITO event je vzhledem p řesunu gigaeventu na příští rok archivován. Pro květen 2021 bude publikován nový eventový listing.

This Meet&Greet event must be archived. New event listing will be published for May 2021.

More
<

CITO Prague 2020 Reloaded

A cache by Geocaching Prague 2020 Team & ČAGeo Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Sunday, 20 September 2020
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

20 September 2020, 08:00 - 12:00

 

V rámci giga eventu 20 Years of Geocaching Prague 2020 pojďme udělat i něco pro přírodu.

O CO JDE: Geocaching není jen o sbírání krabiček a získávání bodů, ale je také o pomoci přírodě a životnímu prostředí v rámci CITO eventu. Cache In Trash Out (CITO) je ekologická aktivita podporovaná komunitou hráčů Geocachingu. Od roku 2002 pomáhá CITO udržovat pořádek v přírodě. Více informací najdete na stránce http://www.cacheintrashout.org

KDY: v neděli 20. září 2020 od 8:00 do 12:00

KDE: sejdeme se v Braníku v ulici U Kempinku. Na místo se dostanete autobusem nebo tramvají do zastávky Nádraží Braník nebo vlakem do stanice Praha - Braník. Můžete přijet i autem a zaparkovat na doporučeném parkovišti.

CO BUDEME DĚLAT: Uklidíme břehy Vltavy od odpadků v úseku od Branického mostu (most Inteligence) k areálu GIGA eventu ve Žlutých lázních (viz WP).

CO SI VZÍT S SEBOU: Vezměte si s sebou rukavice. Pytle a odvoz odpadu zajistí Úřad městské části Praha 4.

LAB keše: V rámci CITO eventu si budeme moct odlovit 10 LAB keší, které se budou věnovat odpadkům v přírodě.

KDE CO NAJDETE: Pytle a kontejner na nasbíraný odpad budou k dispozici na úvodních souřadnicích. LAB keše budou rozmístěny v úseku úklidu.

Budeme se na vás těšit.


CITO 20 Years of Geocaching Prague 2020

 

Let's do something for nature during the GIGA event 20 Years of Geocaching Prague 2020.

WHAT IS GOING ON: Geocaching is not only about collecting boxes and earning points, but also about helping nature and the environment within the CITO event. Cache In Trash Out (CITO) is an environmental activity supported by the Geocaching player community. CITO has helped maintain order in the countryside since 2002. See more information at http://www.cacheintrashout.org

WHEN: Sunday, 20 September, 2020, from 08:00 – 12:00

WHERE: street U Kempinku, Braník; You can get there by bus or tram to the stop Nádraží Braník or by train to the stop Praha - Braník. You can also come by car and park in a recommended car park.

WHAT TO TAKE WITH YOU: Bring your gloves with you. The Prague 4 Municipal Authority will provide bags and waste transportation.

LAB caches: During the CITO event, you will be able to catch 10 LAB caches, which will be dedicated to the garbage in nature.

LOCATION: Garbage bags and container will be located on the above GPS coordinates. LAB caches will be placed in a cleaning area.

We are looking forward to seeing you.

Additional Hints (No hints available.)