Skip to Content

<

Poēma par Ormani

A cache by Aspal Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/14/2018
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Slēpnis neatrodas dotajās koordinātēs!Uzmanību! No 20.06.2019. mainīta slēpņa atrašanās vieta un atrisinājums!Vairāk MP

Rakstāmo, lūdzu ņemiet savu (BYOP), bet, ja piemirsies, tad foto logus, lūdzu sūtīt MP.

 

Poēma par Ormani

 

Ormaņus ar Rīgu saista apmēram 700 gadu ilga vēsture, jo avoti vēsta, ka ormaņu pakalpojumi Rīgā bija pieejami jau 13.gadsimtā. Pa šo laiku ir dažādi gājis, atstājot pēdas ne tikai vēstures hronikās, bet arī literatūrā. Šoreiz uzmanība pievērsta ormaņu dzīvei pagājušā gadsimta divdesmitajos un trīsdesmitajos gados. 1930.gadā sarakstītais Aleksandra Čaka liroepiskais darbs “Poēma par ormani”, kurā romantizēta ormaņa profesija, tapa laikā, kad Rīgā pieauga motorizēto transportlīdzekļu skaits, kas savukārt ievadīja ormaņu amata norietu. ”Man tava zirga pakavu klaudzieni, liekas, kā zvani no aizmirstas baznīcas, kurai jau visi iet garām”, kādā ormaņiem veltītā dzejolī rakstīja A. Čaks. Taču noriets bija lēnāks nekā A.Čaks un tā laika prese pareģoja. Patiesībā ormaņu pakalpojumi Rīgā bija pieejami vēl 20.gadsimta otrajā pusē.  Vērtība A - Kurā gadā no Rīgas pazuda pēdējie vieglie ormaņi?

 

1861.gadā vienu no Pārdaugavas ielām, kas veda uz Krūzes muižu (nav saglabājusies) nosauca par Ormaņu ielu, jo muižā bijuši lieli ormaņu jeb fūrmaņu staļļi.  No senajiem laikiem vēl saglabājusies 1875.gadā celta koka māja, kas atrodas Ormaņu ielas un Talsu ielas krustojumā. Rekomendēju šo ēku apskatīt klātienē arī tādēļ, ka ar Rīgas domes 2018.gada marta lēmumu ēka atzīta par avārijas stāvoklī esošu... Jūs jau saprotiet, kas var nākotnē notikt ar šo vēstures liecību.   Vērtība B  -  Cik stāvu ir šai ēkai? Tiem, kuriem ir šaubas par stāvu skaitu, noskatieties raidījumu “Ielas garumā”, kurā stāstīts par Ormaņu ielu.

 

A.Čaks ar nolīgto ormani pa Jelgavas šoseju devās uz “Rīgas Brodveju” un pa ceļam redzēja – “apkārt te nami ar lodziņiem šauriem kā ateju vietām, durvis ar sliekšņiem kā papēžiem augstiem. Grūti te piekļūt gar skursteņiem rietam”. Uz Akmeņu ielas un Valguma ielas stūra nama sienas izlocījies “skārda pelēkais makarons”, bet uz šī nama Valguma ielas fasādes redzams gadskaitlis. Vērtība C – gadskaitlis.

Blakus šim namam atrodas bijusī ratnīca (koka divstāvu nams).  Tās logiem vēl ir koka slēģi ar puķēm līdzīgiem kokgriezumiem. Vērtība D - Cik staru (ziedlapu) ir vienai puķei?

 

Liela nozīme ormaņu darbībai bija Rīgas prefektūrai. Rīgas prefektūra novērtēja ormaņa atbilstību amatam un izsniedza braukšanas atļauju, uzraudzīja vai ormaņi ievēro ceļu satiksmes noteikumus, t.sk., pareizi nosaka braukšanas takses, kā arī reizi gadā organizēja ormaņu apskates (kaut kas līdzīgs tehniskajai apskatei). Šeit ormaņi varēja nodot arī ekipāžā pasažieru aizmirstās mantas. Rīgas prefektūra izskatīja gan ormaņu pakalpojumu saņēmēju sūdzības, gan ormaņu sūdzības par pakalpojumu saņēmējiem. Pasažieri visbiežāk sūdzējās par nepamatoti augsti vai neatbilstoši aprēķinātām braukšanas taksēm. Samaksu par ormaņa pakalpojumiem varēja noteikt pēc divām metodēm – attāluma takse (Rīga bija sadalīta rajonos, lai varētu noteikt attāluma taksi) vai laika takse (brauciena ilgums). Rīgas viesiem pilsētas ceļvedī bija pat ietverts ieteikums ar ormani par brauciena taksi noteikti vienoties pirms brauciena!!! Savukārt ormaņi prefektūrā sūdzējās par pasažieriem, kuri “vizinās visu nakti ormaņa ratos, bet, kad ormanis prasa samaksu par sniegto pakalpojumu, tie samaksas vietā piesola ormanim sadot pa galvu”. Vispārzināms bija, ka ormaņa nolīgšana pie stacijas bija dārgāka nekā citviet Rīgā, par šo gan nestrīdējās. Satiksmes instrukcija paredzēja arī pasažieru skaita ierobežojumu ekipāžā, kā arī liegumu vadīt ratus neskaidrā prātā. Turklāt ratiem jābūt tehniskā kartībā un ormanim sakopti ģērbtam. Par sistemātisku satiksmes noteikumu pārkāpšanu varēja uz laiku atņemt ormaņa braukšanas atļauju. 

Prefektūras nams, kuram garām ar sirds nodrebēšanu pabrauca ne viens vien ormanis, atradās vienā no Rīgas bulvāriem. Vērtība E - Cik burtu ir bulvāra nosaukumā bez vārda bulvāris?

 

“Bet te – jau Kaļķu ielas gals.

Dzied auto aizsmakusī balss

Un vienās ugunīs viss priekšā mirdz”

 

Uz Kaļķu ielas 20. nama fasādes ir kāds atribūts (objekts), kas saistīts ar zirgiem. Kā sauc šo objektu? Vērtība F – Cik burtu ir šajā vārdā?

 

“Tur priekšā – tālāk – vilinošs un kārs

Kā odze dzeltena guļ bulvārs

Brīvības bulvārs,

Varēnās naudas un frizēto liepu

Vislepnākā parāde”

 

Brīvības bulvāra galā jau saskatāma “Rīgas Brodveja” galvenā artērija. Uz šīs artērijas ir kāds krustojums, un spriežot pēc vecām fotogrāfijām, uz tā, viens otram gandrīz blakus, vēl šodien izvietojās divi A.Čaka dzejā aprakstīti objekti:

 

 1)“Vai tas rīts, kad redzēt var bez svecēm,

 Aklā nakts, kad spuldzes zilgmē blāv,

 Tie zem bulvārkokiem veciem

 kā zem zaļiem lietussargiem stāv”

 

2) “Afišas, afišas – pilsētu dvēseles –

krāsainas, kliedzošas kā dāmu zeķes –

 asiņu sarkanas, melnas un dzeltēnas –

no katra stūra man, staba un pievārtes

 uzbāžas ciešāk kā netikles”

 

Tiem pretī – ielas otrā pusē atrādās trešais, bieži Čaka dzejā pieminēts objekts – krogs. Šis krogs vēlāk restorācija  savulaik bija ļoti iecienīta ormaņu izklaides vieta (bet ne vienīgā), tādēļ tautā ieguva neoficiālo nosaukumu “fūrmaņkrogs”. Krogam veicās labi, tādēļ veco koka ēku nojauca un tās vietā uzcēla jaunu mūra ēku. Ēka tur atrodas vēl šodien. Atrodiet fotogrāfiju, kurā redzama vecā koka ēka. Vērtība G – Aplūkojiet fotogrāfiju un saskaitiet, cik durvju ir ēkas pusē, kas atrodas tieši pretim abiem objektiem. 

 

1940.gadā 25.februārī Vienības laukumā notika nozīmīgs notikums vieglo ormaņu dzīvē. Vienības laukumā notika pirmā vieglo ormaņu ziemas skate (nevis apskate), kuru ierosināja valsts prezidents, jo “Rīgas ormaņiem satiksmes ziņā patreizējos apstākļos piekrīt svarīga loma”. Bija sanācis tā, ka latols bija kļuvis dārgāks. Attiecīgi pieauga pieprasījums pēc ormaņu pakalpojumiem, jo taksometru pakalpojumi kļuva dārgāki. Latols - 1931. līdz 1940. gadam Latvijā automobiļu un motociklu darbināšanai lietota biodegviela.

Viens no skates mērķiem bija “Atgriezt Rīgas ormaņu godību”. Presē rakstīja, ka dalībai šajā pasākumā pieteikušies 159 ormaņi. Skate esot parādījusi, ka “zirgi visumā bija labi vai pat ļoti labi un ka labākie zirgi pa daļai nākuši no mūsu rikšotāju zirgu zemes – Latgales”.  Mūsdienās Vienības laukumā sēž kāds kungs. Viņam pieder ļoti pazīstams citāts, kurā teikts kaut kas par transformēšanos, lai eksistētu (oriģinālā lietoti citi vārdi ar analogu nozīmi). Vērtība H - Cik vārdu ir literārā darba nosaukumā, kurā šis ikoniskais citāts tika radīts.

 

Par ormaņu tiesībām rūpējās 1881.gadā dibinātā Rīgas ormaņu biedrība, kurā uz 1940.gada sākumu bija iestājušies 660 ormaņi, galvenokārt vieglie. Piemēram, pēc Rīgas ormaņu biedrības lūguma, Rīgas prefektūra ikgadējo ormaņu ratu, zirgu un pajūgu apskati nolika tuvāk maija beigām, lai vieglie ormaņi varētu savest kārtībā savus ratus un pajūgus, jo šajā laikā mazāk noslogoti un pieejamāki ir attiecīgie amatnieki.  Savukārt ormaņa zirga tiesības aizstāvēja Dzīvnieku aizsardzības biedrība. Piemēram, pateicoties Dzīvnieku aizsardzības biedrības fonda savāktajiem līdzekļiem, tika sagatavotas pirmās zirgu ziemas segas, lai aukstā ziemā zirgiem būtu apmetņi utt. Abas biedrības rīkoja arī kopīgas sēdes, kurās tiks apspriesti ar ormaņu darba apstākļiem un zirgu labturību saistīti jautājumi.

Avoti vēsta, ka ģildes laikos ormaņi par savu aizbildni izvēlējās Svēto Ģertrūdi – ceļotāju aizgādni. Svētās Ģertrūdes dienā notika arī jaunu ģildes biedru uzņemšana. Atbilstoši senai ormaņu tradīcijai, pēc ierašanās pilsētā vai pirms došanās tālā ceļā, bija jāapciemo sava aizgādne.

Vērtība I - Ar cik metāla skrūvēm piestiprinātas abas durvju eņģes pie koka durvju kreisās viras Rīgas Vecās Svētās Ģertrūdes baznīcas ieejas durvīm, skatoties uz baznīcu no Brīvības ielas puses? Rombveida elementus neskaitīt.

Ormaņi savā starpā sacentās ne tikai Rīgas ielās par klientiem, bet arī Rīgas hipodromā par visnotaļ vērtīgām un praktiskām balvām. Tā 1925.gadā jūlijā “ormanis sacīkšu uzvarētājs saņēma firmas Bierich dāvātās “Continental” riepas 12000 rubļu vērtībā”. Ar gumiju apvilkti rati kļuva par vērtību drīz pēc tam, kad ielās sāka likt bruģi.  Vēl senākos laikos, “kad Elizabetes ielas vietā bija gandrīz purvs, bet Brīvības ielā smilšu ceļš, lietoja ar dzelzs stīpām apkaltus ratus. Bet, kad sāka ielas bruģēt, negals bij’ klāt. Nudien zobi krita ārā” atminējās, kāds vecs ormanis. Komforts piederēja pie konkurences ieročiem. Vērtība J - Cik gumijas riepu firma Bierich uzdāvināja ormanim sacīkšu uzvarētājam? 

Taču nākotnē ērts brauciens ormaņa ratos nelīdzēja “auzu motoram” konkurences cīņā ar auto, jo vēlākos gados ormaņiem pārmeta asfalta bojāšanu, kas radās no zirgu pakaviem. Aizradīja arī to, ka ormanis salīdzinājumā ar auto bija lēnais satiksmes dalībnieks, kurš satiksmi bremzēja un pat apdraudēja tās drošību. Ar laiku ormaņu atļautās stāvvietas pie Rīgas bulvāriem sāka ierobežot. Tā, piemēram, 1939.gadā pie Operas nama bija 24 vieglo taksometru stāvvietas, bet ormaņiem  - vairs neviena.

Likumsakarīgi pienāca arī laiks, kad ormaņi no Rīgas ielām pazuda pavisam...

Tālāk ceļš vestu uz bijušo Rīgas hipodromu, taču hipodroma sen vairs nav, tā aptuvenajā vietā tagad atrodas Arēna Rīga. Bet tā kā tur vairs no zirgiem nav ne smaršas, labāk pieiesim pie nama Hanzas ielā 4 vārtiem un paskatīsimies pāri ielai uz E.Melngaiļa ielas pusi. Tur uz pretējā nama sienas ir redzams visai pabālējis lielformāta zīmējums. Jums virtuāli jānoskaidro, kam veltīts šis zīmējums reklāma, jo tekstu un gadskaitļus, diemžēl vairs tikpat kā nav iespējams salasīt. Vērtība K –saimnieciskās vienības izveides gada pēdējais cipars.

Beidzamais uzdevums. Vērtība L - No cik A.Čaka dzejoļu krājumiem šajā uzdevumā izmantoti A.Čaka dzejoļu fragmenti? Tikai teksti slīprakstā. Skaitīt kā atsevišķas vienības arī dzejoļus “ārpuskrājuma” un poēmas. Skaitiet uzmanīgi!!!

Kā ierasts, kad vērtības apzinātas, laipni aicināti tās visas salikt formulā.

(AxBxCxExKxL)+Jx(G+D+F+H+I)= desmitciparu skaitlis

Desmitciparu skaitlis + 3613719880 =MNOPRSTWZX

 N056 MN.OPR E024 ST.WZX

GeoCheck.org

Additional Hints (Decrypt)

Trbpurpxre

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.