Príďte si vyskúšať rolu zdravotníka a zabaviť sa na bláznivom zdravotníckom evente. Fantázií sa medze nekladú a najlepšie oblečený doktor sa stane primárom. Veď ako sa u nás na oddelení hovorí: ,,Kto si prvý oblečie plášť, je doktor!"
Kde: Park pred nemocnicou NsP Považská Bystrica
Kedy: 26.10.2018 o 17:30 (30 min)
Povinné: Zdravotný záznam( na základe neho bude vypísaný recept na prevzatie SWG)
Liečba: Infúzie, injekcie, tablety, pitný režim, diétna strava
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako sa ľudia starali o svoje zdravie kedysi? Aké boli v minulosti podmienky v nemocniciach? A ako to funguje dnes ?
Nuž, medicína v 19. storočí ani zďaleka nemôže byť porovnávaná s dnešným štandardom. Na zdravotné sestry boli kladené vysoké nároky a mnohé z nich ani nesúviseli s výkonom ich povolania. Boli však povinné všetko robiť presne tak, ako sa od nich požadovalo. A pravidlá, ktorými sa museli riadiť, boli občas vskutku bizarné.
Kedysi: Dôležitou povinnosťou sestier bolo udržať správnu teplotu
Vzhľadom na to, že udržanie tej správnej teploty v miestnosti bolo kľúčové pre liečenie pacientov, táto povinnosť padla na plecia práve zdravotným sestrám. Každý deň museli v práci nosiť vedrá s uhlím. Museli sa uistiť, že každá miestnosť je vyhriata rovnomerne a teplota je akurátna.
Dnes: Našťastie dnešné dni sa musia sestry starať iba o ovládač od klimatizácie a funkčnosť jeho bateriek.
Kedysi: Udržiavanie poriadku a čistoty
Kvôli zlej finančnej situácii si nemocnice v 19. storočí nemohli dovoliť zamestnávať personál na upratovanie. Boli to zdravotné sestry, kto sa musel starať o to, aby boli v izbách čisté podlahy, ale aj všetko ostatné.
Dnes: Na udržiavanie poriadku a čistoty požívajú pomocný zdravotný personál.
Kedysi: Zapisovať poznámky pre lekárov
Ručne písané poznámky boli pre lekárov mimoriadne dôležité, keďže neskôr nahliadali práve do nich. Zdravotné sestry teda museli stáť pri každom vyšetrení, či operácii a všetko zapisovať.
Dnes: Každý si píše vlastné poznámky a potom to nikto nemôže prečítať.
Kedysi: Údržba olejových lámp a čistenie komínov
Vždy sa museli uistiť, že olejové lampy sú v plne funkčnom stave a pripravené na použitie. To znamenalo čistenie skla a napĺňanie lámp petrolejom každý jeden deň. Izby pacientov predsa museli byť patrične osvetlené. Po zabezpečení osvetlenia museli niektoré zo sestier kontrolovať a čistiť komíny.
Dnes: Musia pravidelne nútiť údržbárov k výmene žiaroviek.
Kedysi: Koľko vlastne pracovali?
V 19. storočí začínala práca zdravotných sestier o siedmej ráno a končila o ôsmej večer. Navyše, nemali povolené žiadne prestávky, museli byť neustále k dispozícii.
Dnes: Po 200 rokoch im pribudla pol hodinová prestávka. Pokrok nezastavíš!
Kedysi: Žiadne pitie alkoholu a cigarety po práci
Rovnako podozrievavo sa vedenie stavalo k zdravotným sestrám, ktoré fajčili cigarety, či pili alkoholické nápoje v akejkoľvek podobe. Návšteva salónu krásy bola taktiež známkou nespoľahlivosti. Ak by ste sa teda v tom čase rozhodli, že chcete zmeniť účes u kaderníka, riaditeľ by na vás zrejme pozeral veľmi škaredo.
Dnes: Sestry spokojne fajčia počas pracovnej doby v areáli nemocnice spolu s riaditeľom.
Kedysi: Šetrenie peňazí
V dnešných časoch sa zamestnávatelia príliš nestarajú o to, ako naložíte so svojou výplatou. Nezáleží im na tom, ak ju za týždeň miniete na nákupy šiat či kozmetiky. V 19. storočí si však sestry museli odkladať polovicu svojej výplaty. Konkrétne si ju šetrili na dôchodok, aby s nimi nemocnica nemala neskôr starosti.
Dnes: Majú také platy, z ktorých sa polovica v žiadnom prípade nedá odložiť.
Kedysi: Zvýšenie platu
Myslíte si, že zdravotné sestry mali v minulosti nádej na zvýšenia platu? Áno, mali. Sestra, ktorá pracovala ukážkovo a preukazovala zodpovednosť a spoľahlivosť po dobu piatich rokov práce v nemocnici mala nárok na zvýšenie platu. Nebola to však žiadna sláva, zvýšenie platu predstavovalo navýšenie o päť centov na deň.
Dnes: Ani odrobených 35 rokov nie je zárukou zvýšenia platu.
Zdroj:
https://psych.interez.sk/12-sialenych-pravidiel-zdravotnych-sestier/
|