Skip to Content

This cache has been archived.

SaMiNa: Uz je čas aby event nezavadzal na mape. Dúfam ze sa vidíme pri ďalšom ročníku :)

More
<

Nemocnica (kedysi) na okraji mesta

A cache by SaMiNa & Galky Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Friday, October 26, 2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Príďte si vyskúšať rolu zdravotníka a zabaviť sa na bláznivom zdravotníckom evente. Fantázií sa medze nekladú a najlepšie oblečený doktor sa stane primárom. Veď ako sa u nás na oddelení hovorí: ,,Kto si prvý oblečie plášť, je doktor!"Kde: Park pred nemocnicou NsP Považská Bystrica

Kedy: 26.10.2018 o 17:30 (30 min)

Povinné: Zdravotný záznam( na základe neho bude vypísaný recept na prevzatie SWG)

Liečba: Infúzie, injekcie, tablety, pitný režim, diétna stravaZamysleli ste sa niekedy nad tým, ako sa ľudia starali o svoje zdravie kedysi? Aké boli v minulosti podmienky v nemocniciach? A ako to funguje dnes ?

Nuž, medicína v 19. storočí ani zďaleka nemôže byť porovnávaná s dnešným štandardom. Na zdravotné sestry boli kladené vysoké nároky a mnohé z nich ani nesúviseli s výkonom ich povolania. Boli však povinné všetko robiť presne tak, ako sa od nich požadovalo. A pravidlá, ktorými sa museli riadiť, boli občas vskutku bizarné.

 Kedysi: Dôležitou povinnosťou sestier bolo udržať správnu teplotu

Vzhľadom na to, že udržanie tej správnej teploty v miestnosti bolo kľúčové pre liečenie pacientov, táto povinnosť padla na plecia práve zdravotným sestrám. Každý deň museli v práci nosiť vedrá s uhlím. Museli sa uistiť, že každá miestnosť je vyhriata rovnomerne a teplota je akurátna.

Dnes: Našťastie dnešné dni sa musia sestry starať iba o ovládač od klimatizácie a funkčnosť jeho bateriek.

 Kedysi: Udržiavanie poriadku a čistoty

Kvôli zlej finančnej situácii si nemocnice v 19. storočí nemohli dovoliť zamestnávať personál na upratovanie. Boli to zdravotné sestry, kto sa musel starať o to, aby boli v izbách čisté podlahy, ale aj všetko ostatné.

Dnes: Na udržiavanie poriadku a čistoty požívajú pomocný zdravotný personál.

 Kedysi: Zapisovať poznámky pre lekárov

Ručne písané poznámky boli pre lekárov mimoriadne dôležité, keďže neskôr nahliadali práve do nich. Zdravotné sestry teda museli stáť pri každom vyšetrení, či operácii a všetko zapisovať.

Dnes: Každý si píše vlastné poznámky a potom to nikto nemôže prečítať.

 Kedysi: Údržba olejových lámp a čistenie komínov

Vždy sa museli uistiť, že olejové lampy sú v plne funkčnom stave a pripravené na použitie. To znamenalo čistenie skla a napĺňanie lámp petrolejom každý jeden deň. Izby pacientov predsa museli byť patrične osvetlené. Po zabezpečení osvetlenia museli niektoré zo sestier kontrolovať a čistiť komíny.

Dnes: Musia pravidelne nútiť údržbárov k výmene žiaroviek.

 Kedysi: Koľko vlastne pracovali?

V 19. storočí začínala práca zdravotných sestier o siedmej ráno a končila o ôsmej večer. Navyše, nemali povolené žiadne prestávky, museli byť neustále k dispozícii.

Dnes: Po 200 rokoch im pribudla pol hodinová prestávka. Pokrok nezastavíš!

 Kedysi: Žiadne pitie alkoholu a cigarety po práci

Rovnako podozrievavo sa vedenie stavalo k zdravotným sestrám, ktoré fajčili cigarety, či pili alkoholické nápoje v akejkoľvek podobe. Návšteva salónu krásy bola taktiež známkou nespoľahlivosti. Ak by ste sa teda v tom čase rozhodli, že chcete zmeniť účes u kaderníka, riaditeľ by na vás zrejme pozeral veľmi škaredo.

Dnes: Sestry spokojne fajčia počas pracovnej doby v areáli nemocnice spolu s riaditeľom.

 Kedysi: Šetrenie peňazí

V dnešných časoch sa zamestnávatelia príliš nestarajú o to, ako naložíte so svojou výplatou. Nezáleží im na tom, ak ju za týždeň miniete na nákupy šiat či kozmetiky. V 19. storočí si však sestry museli odkladať polovicu svojej výplaty. Konkrétne si ju šetrili na dôchodok, aby s nimi nemocnica nemala neskôr starosti.

Dnes: Majú také platy, z ktorých sa polovica v žiadnom prípade nedá odložiť.

 Kedysi: Zvýšenie platu

Myslíte si, že zdravotné sestry mali v minulosti nádej na zvýšenia platu? Áno, mali. Sestra, ktorá pracovala ukážkovo a preukazovala zodpovednosť a spoľahlivosť po dobu piatich rokov práce v nemocnici mala nárok na zvýšenie platu. Nebola to však žiadna sláva, zvýšenie platu predstavovalo navýšenie o päť centov na deň.

Dnes: Ani odrobených 35 rokov nie je zárukou zvýšenia platu.

 Zdroj:

https://psych.interez.sk/12-sialenych-pravidiel-zdravotnych-sestier/

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

48 Logged Visits

Write note 4     Archive 1     Will Attend 24     Attended 16     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Announcement 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 88 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.