Skip to Content

<

Deň pôvodných odrôd jabĺk

A cache by CR(G)EO Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Sunday, October 21, 2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Cez týždeň som zahliadol nejaký článok ku dňu učiteľov. Čože? Teraz? Veď to býva v marci. Neveriacky som teda pozrel do kalendára rôznych dní – a veru bol tam. A nielen ten, dní je teda od výmyslu sveta. Ale mňa zaujal práve tento – deň pôvodných odrôd jabĺk.

Jabĺk je nespočetné množstvo druhov. Ale ako som sa dozvedel v jednom veľmi zaujímavom dokumente pred nejakým časom, v 60. rokoch minulého storočia prebehla veľká štandardizácia a všade sa pestuje teraz v podstate tých istých 5-6 odrôd. Tie, žiaľ, poväčšinou potrebujú na to, aby dobre vyzerali, intenzívnu (chemickú) starostlivosť. A čo chuť? V tom istom dokumente som videl zaujímavý pokus – na trhu predávali vedľa seba naleštené šľachtené odrody spolu s tradičnými, niekedy možno nie najlepšie vyzerajúcimi. Úplne logicky sa dobre predávali krásavice. Ale potom jabĺčka ostrúhali, pokrájali na kocky, a dali zákaznikom najprv okoštovať. A vy už asi tušíte, ako to dopadlo – a tušíte správne: z krásavíc boli ležiaky, a na dračku išli pôvodné odrody.

Preto keď som zbadal takýto deň v kalendári, hneď som začal hútať nad eventom – to by mohlo byť zaujímavé stretnutie. Oslovil som Kamioli, keďže robí vo fachu, či niekoho napozná, kto by sa tomuto venoval. A poznala, kontakt zohnala a kontakt súhlasil – teda súhlasila – venovať sa nám bude pani ing. Eva Šidová.

A tak nech sa páči - stretneme sa v Centrumku (eRKo) na Deň pôvodných odrôd jabĺk, teda 21.10.2018 o 15:30 a budeme minimálne do 16:30, predpokladám, že aj dlhšie. V Centrumku sa prezúva – kto nechce byť bosý, nech si donesie nejaké prezuvky/papučky.

Program:

  • dozvieme sa niečo o jablkách a ich odrodách
  • bude aj nejaká videoprojekcia
  • kto máte nejaké jabĺčka, o ktorých neviete, čo sú zač – doneste, p. Šidová vám ich môže určiť
  • prineseniu hocijakých dobrôt z jabĺk alebo jabĺčok samotných sa nebránime

Samozrejme, prinesenie čohokoľvek nie je nevyhnutnou podmienkou na zalogovanie eventu – stačí prísť v danom čase na dané miesto

Tí, čo by ste prišli z ďalej – môžete si ku nám na Hornú Nitru spraviť výlet s programom na celý deň. Pred eventom a či po,  môžete kľudne odloviť nejaké kešky v okolí, nie je ich tu málo :-)

Teším sa na ďalšie stretnutie s vami

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

20 Logged Visits

Will Attend 19     Publish Listing 1     

View Logbook

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.