Pre bezpečný príchod aj návrat si pribaľ čelovku, baterku či iné svietidlo.
Pre pozorovanie Geminíd po čase konania eventu si prosím pribaľ aj červené tienidlo na baterku-čelovku (červené sklo, filter alebo fóliu) a karimatku na ležanie, príp. deku, spacák na prikrytie (teplé oblečenie).
D1T3,5 Event - Geminidy
Stretneme sa v noci zo štvrtka na piatok 13./14.12. o 22,00 na uvedených súradniciach a po 30 minútach event podľa pravidiel HQ ukončíme.
Začiatok stretnutia: 22,00
Koniec stretnutia: 22,30
Bežné aktivity kešerov budú povolené, ale owner ich nebude organizovať. Stretnutie je otvorené pre každého záujemcu o sociálne stretnutie kešerov, hoci aj bez organizovaného programu.
Kto bude mať záujem, môže po evente voľne pokračovať v pozorovaní meteorického roja Geminíd. Tie majú tohtoročné maximum dňa 14.12. s maximálnym počtom preletu meteoritov pracdepodobne okolo 120 meteorov za hodinu, okolo obedňajších hodín 14.12.2018.
Teším sa na vás!
|
Koncom roka 2017 sa z môjho pohľadu významne zmenili možnosti pre organizovanie spoločných stretnutí kešerov, tzv. eventov. Technicky, teda softvérovo, je prednastavená obtiažnosť eventov na D1. Z môjho pohľadu ako organizátora event doterajšia dobrá prax, keď hodnota D závisela od programu a jeho obtiažnosti, stratila zmysel. Rovnako ako aj pojmy eventové aktivity či program eventu.
Vyššie popísané platí pre bežné ako aj pre CITO eventy (kde je to ešte viac zarážajúce, ako sa dá urobiť CITO bez programu? stačí ísť len v správnom čase okolo?).
Aby sa táto zmena neprehliadla alebo aby sa na update roku 2017 nezabudlo, chcel by som túto "zaujímavú" novinku pripomenúť minisériou stretnutí podľa aktuálnych eventových pravidiel.
|
Nie každý zdieľa môj pohľad na aktuálne GC pravidlá po americky. Ako dôkaz pripájam výber z dlhšieho Publish logu D1T1 Eventu (GC7HTBV) od FitReviewera, slovenského reviewera:
Difficulty 1
D1 pre eventy je odporúčanie, ktoré platí už veľmi dlho. Začiatkom roku bola spravená na webe technická zmena, ktorá neumožní vybrať pre event inú Difficulty ako 1. Je to logické - difficulty je náročnosť nájdenia samotného eventu - a to je spravidla veľmi ľahké, alebo by aspoň malo byť. Difficulty sa nevzťahuje na aktivity, prebiehajúce na evente, lebo tie sú len dobrovoľné - je na nás, hráčoch, či sa chceme hrať. Opäť - filozofia HQ je taká, že eventy sú inkluzívne, nie exkluzívne - owner by nemal klásť ľuďom rôzne umelé prekážky, ktoré by im bránili v účasti.
Program
Je to na ownerovi, môže byť, nemusí. Dôležité je sa stretnúť. Na stránke eventu nemôžu byť komerčné info, agenda, obsah nevhodný pre deti, ale inak je to v kompetencii ownera a hráčov, nech sa hráme ako nás to baví.
Trvanie
Minimálne trvanie eventu - 30 minút, bolo určené pred niekoľkými rokmi ako reakcia na takzvané Flash mob eventy, kde hostiteľ, alebo skupina len vyskočila niekde na parkovisku a po pár minútach ukončila "event" a zmizla zas ďalej. Ľudia, čo sa plánovali zúčastniť takéhoto eventu, odchádzali sklamaní, lebo ownerov nestihli. Takých eventov bolo stále viac a stále viac aj nespokojnosti. 30 minút je ozaj praktické minimum na akú-takú socializáciu, čo je zmyslom eventov.
Miesto konania
Opäť je to pravidlo, ktoré si vyžiadali praktické skúsenosti, viď vyššie. Účastníci musia mať akú-takú šancu na event trafiť a stihnúť ho. Turistické eventy tým nie sú vylúčené - stačí dať event samotný na začiatok, na koniec, alebo niekam uprostred, kde je šanca 30 minút počkať na jednom mieste.
Som si istý, že pre každú myšlienku na event sa dá nájsť riešenie, ako by sa dal spraviť. Guidelines nie sú umelé, riešia len praktické nevyhnutnosti.
FitReviewer, citát z logu, 1.2.2018
Eventy tak budú organizované podľa oficiálnych HQ pravidiel pre organizovanie eventov Geocaching events: Event Caches, najmä týchto častí:
· An Event Cache is a gathering of geocachers, focusing on the social aspect of geocaching.
· It is organized by geocachers, for geocachers and those interested in learning the game.
· Takes place at the posted coordinates.
· Includes start and end times.
· Lasts at least 30 minutes.
· Any Event Cache (including Mega-, Giga- and CITO Events) can be logged online if the geocacher has physically attended the event.
· Event Cache attendees are not required to sign a logbook.
Pri určovaní T kombinácie sa zase budem inšpirovať týmito pravidlami Ratings for difficulty and terrain (D/T)
Spoločnými črtami eventov budú (pôvodný zámer ownera):
Program: Program nebude
Logbook: Logbook nebude
Trvanie: Bude trvať presne 30 minúť a zalogovať si ho budú môcť iba priami účastníci
Miesto konania: Bude sa konať na presne určenom mieste konania
Je možné, že občas sa pritrafí nejaký "light" program; bez neho je to aj celkom nuda.
Našťastie sú stále v ponuke eventy s programom, účastníci jedných aj druhých si tak môžu ľahšie porovnať, aké by to bolo "super", držať sa len prednastavených oficiálnych podmienok. Čisté psycho.
Zároveň verím, že týmito eventami poteším nejedno bdhnc dychtivé srdiečko tých kešerov, ktorým ide v zásade iba o rýchly zápis lacného bodíka.
Ďalšia spoločna črta eventov:
Eventové SWG: Eventové SWG nebude
Ďalšie plánované stretnutia tejto minisérie:
február 2018 - D1T1
marec 2018 – D1T1,5
apríl máj 2018 – D1T2
máj 2018 – D1T2,5
jún december 2018 – D1T3
júl december 2018 – D1T3,5
august november 2018 – D1T4
september august 2018 – D1T4,5
október september 2018 – D1T5
Konečné poradie a termíny eventov sa môžu mierne zmeniť.
Teším sa na vás!
VIAC INFO K NIE PROGRAMU PO EVENTE
Geminidy patria k najaktívnejším a najpravidelnejším meteorickým rojom.
Sú zaujímavé nielen kvôli svojej vysokej aktivite, ale aj z dynamického hľadiska. Materské telesá väčšiny meteorických rojov sú kométy, ale u Geminíd to tak nie je. Materským telesom je tu blízko zemský, potenciálne nebezpečný asteroid 3200 Phaethon objavený v roku 1982, ktorý okolo Slnka obieha s periódou 1,4 roka. Je pravdepodobné, že Phaethon nie je obyčajným asteroidom, ale je to jadro vyhasnutej kométy (podobne ako u januárových Kvadrantíd).
Aktivita tohto roja trvá približne od 7. do 17. decembra.
Pre tento rok má predpovedanú hodinovú frekvenciu až 120 meteorov za hodinu v maxime, ktoré sa predpokladá v obedňajších hodinách 14. decembra, ale noc pred a po maxime bude určite na meteory stále bohatá.
Geminidy sú meteory, ktoré sa so zemskou atmosférou stretávajú rýchlosťou 35 kilometrov za sekundu.
Farba Geminíd je rôznorodá, od zelenkavej, cez bežnú bielu, modrú až žltú. Zo všetkých meteorických rojov Geminidy prenikajú najhlbšie do zemskej atmosféry.
Radiant roja sa nachádza v súhvezdí Blíženci pri hviezde Castor.
Tento rok Mesiac pred prvou štvrťou bude narúšať pozorovanie iba do polnoci.
Zdroj: http://vedanadosah.cvtisr.sk/pripravte-sa-na-vesmirne-divadlo-v-podobe-meteorickych-rojov-v-roku-2018