Skip to Content

<

Kocici 10 - Turecka kocka Van

A cache by Milhra60 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/14/2019
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vážené kolegyně a kolegové, tato série je prostě „Kočičí" a proč „Kočičí" , prostě proto, že kam se jen podívám, vidím zástupce tohoto živočišného druhu.
Cílem této série je pobavit, poučit, trošku roztočit mozkové závity a hlavně strávit co nejvíce času v krásném prostředí kolem lázní Klimkovice.
Předem upozorňuji, že zde nejde o power trail, keše nejdou za sebou kolem vyšlapané cestičky a při jejich lovu se budete pohybovat, prostě přírodou.

Kočky v mýtech a pověrách

Žije mezi námi řada lidí, kteří své denní rituály upraví, když jim zkříží cestu černá kočka. Méně pověrčiví jen zbystří, ale hrozbu plynoucí ze stále živých pověr přeci jen vnímají.
Tento příběh začíná v Egyptě.
Egyptská božstva byla natolik rozsáhlá a jejich vztahy natolik spletité, že dodnes nevíme jak to celé bylo.
Kočky, ale tady jsou jakousi výjimkou.
Egypťané věřili na spojení černých koček s bohyněmi Bastet a Sachmet.
Bohyně Bastet, zobrazovaná v podobě lvice (později kočky) byla považována za ochránkyni lidstva. Představovala hodnou a laskavou bohyni, a to i přes to, že měla i druhou tvář, s níž dovedla být zlá a krutá, podobně jako kočka?
V průběhu času došlo ke spojení bohyně Bastet s bojechtivou lví bohyní Sachmet a vzniklo tak jedno božstvo. Černé kočky poté zosobňovaly tyto bohyně a pro dům znamenaly ochranu a prosperitu.
Nelze nezmínit i vztah, který měl mít s kočkami egyptský bůh smrti Anubius. Černá kočka byla často zmiňována jako jeho oblíbenkyně. Lidé věřili, že pokud člověk zachází s černou kočkou dobře, bůh smrti se mu odvděčí.
Středověká křesťanská kultura však tyto egypské mýty vnímala jako čarodějnictví. Ze symbolu dobra se černá kočka poměrně rychle stala symbolem zla. Vazbu koček s čarodějnictvím asi posílilo i propojení černé barvy s temnotou, kterou svět lidí považoval za čas zlé moci a nebezpečných démonů. Věřili, že kočky jsou spojenkyněmi temnoty a tím i zla.
Pověry jsou různé a často i protichůdné.
V Anglii se traduje, že černá kočka v domě, neštěstí v lásce, ale kousek vedle ve Skotsku se objevuje protichůdná pověra v podobě, vidíte-li černou kočku před domem, znamená to, štěstí a prosperitu.
Do souvislosti s chováním koček je často dáváno i počasí. Jestliže se kočka dívá celý den z okna, přijde déšť. V Americe se věřilo, že pokud celý den leží kočka zády k ohni, přijde chladné počasí.
A co tak přeběhnutí kočky přes cestu?
Tuhle pověru jistě všichni dobře známe. Obecně se černým kočkám přisuzuje schopnost předvídat smrt. Špatné znamení. Mnoho lidí se tedy, pokud jim kočka přejde přes cestu, raději vrací domů a odchází z něj rituálně ještě jednou. To prý podle pověry neštěstí odvrací.
V Japonsku je tomu naopak. Přejde -li vám kočka přes cestu, čeká vás dobrý den.
V Anglii se pro změnu traduje, že pokud se k vám černá kočka blíží, přináší dobré věci, jestliže se vzdaluje, budete mít smůlu.
V Německu je to ještě složitější. Pokud přejde černá kočka přes cestu zprava doleva, je to špatné znamení. Přejde-li ale zleva doprava, přináší dobré časy.
Ať již pověrám věříte, nebo nadále nevěříte, nejsou vám po přečtení této části listingu přece jen trochu víc blízké ? Možná teď nabídnete domov opuštěné černé kočce a díky svým pozorováním zjistíte, jak to s těmi pověrami skutečně je.

Turecká kočka Van

Tak si mne tedy prohlédněte, mám impozantní vzhled a patřím k nejvzácnějším větším plemenům nás koček. Pocházím z jihovýchodního Turecka a jméno jsem dostala podle názvu jezera,u kterého jsme my kočky turecké od nepaměti žily. Toto jezero se jmenovalo Van. A protože ráda plavu, někdy nám vy lidé také říkáte “turecké plovoucí kočky”.

Jak se u nás povídá, dorazily někdy kolem roku 1955 k našemu jezeru dvě Angličanky, Laura Lushingtonová a Sonia Hallidayová, které tady hledaly naše kolegyně turecké angory.
Potkaly se však s námi “ plovoucími kočkami”.
Náš bílý hedvábný kožich s tmavočerveným motýlkem, kterým se pyšníme na hlavě a stejně zbarvený ocas jim prostě učaroval.
No a tak začala naše cesta do světa.
Nejdříve jsme se podívaly do Velké Britanie, později do Spojených států, ale navštívily jsme i Evropu.
V roce 1998 jsme byly přijaty světovou kočičí agenturou FIFe jako uznávané kočičí plemeno a od té doby se potulujeme po výstavách a vy lidé nás čím dál tím více obdivujete a nabízíte nám příjemné pelíšky u vás doma.
Přestože jsme velké a těžké, vážíme skoro 9 kilo, jsme velmi pohyblivé. Vyskočit si až 2 metry vysoko pro něco dobrého není žádný problém.
S našim hedvábným kožichem však nám vy lidé musíte pomáhat a vyžadujeme pravidelné vyčesávání zejména v období línání. Naše údržba je však jednoduší než u naší kolegyně perské kočky.
Máme neobvyklý charakter a zaujmeme vás nádherným mňoukáním.
Milujeme vodu, ale nepohrdneme ani sněhem.
Jsme nadšené, když jsme objektem zájmu našich páníčků. Někdy je i z lásky kousneme, ale skutečně z lásky, což někteří nesou dost nelibě. Dokážeme otevírat dveře, skříňky a dokonce i zásuvky.
Jsme sebevědomé a k získání nějaké té výhody umíme použít drobné lsti.
No a děti, my turecké kočky považujeme spíše za rovnocenné, než nadřazené členy domácnosti.

Poklad

Kočičí skrýš najdete na níže uvedených souřadnicích, ale chybějící číselka si bude muset vylouskat z mého kočičího ..... A to buďte rádi, že jsem Vám je nenapsala v našem rodném mňoukopise.

N 49°49.A

A

E 018°07.B

B

Při luštění této jednoduché šifřičky přeji bystrý zrak a hlavně dobrou zábavu.

Nezapomeňte si z logbooku opsat bonusové číslo, budete jej ve finále potřebovat.

Stupně vítězů :

Zkontrolujte si Vaše řešení :

Keše série

- Kočičí 1 - Ruská modrá
- Kočičí 2 - Thajská kočka
- Kočičí 3 - Kočka domácí -paneláková
- Kočičí 4 - Mainská mývalí kočka
- Kočičí 5 - Skotská klapouchá kočka
- Kočičí 6 - Kurilský bobtail
- Kočičí 7 - Perská kočka
- Kočičí 8 - Bengálská kočka
- Kočičí 9 - Sibiřská kočka

Zdroje :

1) Wikipedie - Turecká kočka van
2) Equichannel.cz Gabriela Rotová
3) Foto internet

Historie keše:

14.8.2019 Publikace keše
29.11.2019 Kontrola a údržba keše

Additional Hints (Decrypt)

Hzífgraí: I birebinpv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.