Skip to Content

<

100 Latvijas personības. Marģeris Zariņš.

A cache by eldars Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/07/2019
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Marģeris ZARIŅŠ;

1910–1993

Komponists, rakstnieks

Kaut nav man skapī vairāk bikšu, gan es pie naudas drīzi tikšu... Kaut zēniņš šis jums šķiet sīks knariņš, bet tomēr tas ir Marģer’s Zariņš.

/M.Zariņš/

 

Marģeris Zariņš ir viena no savdabīgākajām Latvijas radošajām personībām – divu mūzu kalps, jo par savējo viņu uzskata gan mūziķi gan arī literāti. Kā mūzikā, tā prozā M. Zariņš aizvien spēj aizraut ar neizsīkstošu optimismu, bagātu fantāziju, dažādu stilu perfektu pārvaldīšanu un stilizācijas meistarību, bet pāri visam – dzirkstošu humorista talantu visdažādākajās niansēs no vieglas ironijas līdz pat groteskai un parodijai. Spēle – tas laikam ir trāpīgākais vārds, lai raksturotu M. Zariņa personību un jaunradi.

Vispārsteidzošākais bija tas, ka M. Zariņš kā ļoti rets izņēmums bija bezpartijisks augsta ranga ierēdnis. Vairākkārt diplomātiski aizbildinādamies ar slimībām un nevaļu, M. Zariņš toreiz vienīgajā partijā tā arī neiestājās.

Būdams radoši vērienīgs, muzikāli oriģināls komponists, viņš arī bez partijnieka sarkanās grāmatiņas pakāpeniski ieguva pelnītu autoritāti ne tikai Rīgas, bet arī Maskavas kultūras darbinieku oficiālajās aprindās. 60. un 70. gados viņu bieži sūtīja ārzemju komandējumos. Varbūt arī tāpēc, ka PSRS Komponistu savienības sekretariātā bija gandrīz vai vienīgais, kas pārvalda vācu un orientējas vēl pāris citās svešvalodās.

M. Zariņa intensīvie radošie plāni prasīja konsekventu atslēgšanos no pelēkajiem ikdienas pienākumiem tiklab Komponistu savienības darbā, kā arī ģimenes dzīvē. Mūziku viņš sacerēja apbrīnojami veikli un žanru mainības ziņā bija hameolons – gluži kā Igors Stravinskis.
Viņam patika radoši strādāt ārpus mājas, ārpus Rīgas. Izmantodams regulāri piedāvātās daiļrades mītnes Ivanovā, Rūzā, Repinā un vēl citur, viņš prata gudri atrauties no nemitīgajiem sabiedriskajiem pienākumiem. Piedalījās vien Mūzikas fonda rīkotajos autorkoncertos un Ģederta Ramana iedibināto Mūzikas dienu izbraukumos, kur viņam pašam kārojās līdzdarboties.

M. Zariņš vienmēr jutās jauns. Simpātisks ar savu zēnisko asprātību un studentisko humoru. Savulaik Konservatorijas prorektors Nilss Grīnfelds mēģināja viņu pierunāt iesaistīties pedagoģiskajā darbā. M. Zariņš tikai smēja: “Es un skolmeistars! Tas nu gan būtu joks! Atskaitot kompozīcijas likumu aplamības un akadēmiskajam stilam neatbilstošas muzikālas delverības, es studentiem neko citu iemācīt nevarētu.”

Varētu likties, ka savu muzikālo vecāku ietekmē M. Zariņš vispirms izauga kā mūziķis. Viņa tēvs – pazīstamais skolotājs, ērģelnieks, kordiriģents Oto Atis Zariņš, tāpat kā māte – vokāliste, jaukto koru soprāna grupas soliste Austra Zariņa netaupīja pūliņus, lai tiklab vecākais dēls Marģeris, kā viņa brālis Oļģerts (1912–1944) kļūtu mūzikas mākslinieki.

Oļģerts kļuva par ārstu un gāja bojā netālu no Dancigas ostas 1944. gada rudenī, vīrišķīgi glābdams padomju zemūdenes sašautā latviešu bēgļu kuģa civilo pasažieru tūkstošus. Marģeris, delverīgi maisīdamies starp Jelgavas Skolotāju institūtu un Latvijas Universitāti, paspēja apgrozīties arī mūzikas augstskolas klavieru, ērģeļspēles un kompozīcijas teorijas klasēs.

Latviešu dziesmusvētku vēsturē zelta burtiem ierakstīts fakts, ka pirms VII Vispārējiem latviešu dziesmusvētkiem notikušajā komponistu sacensībā Latvijas, Igaunijas un Lietuvas žūrija godalgojusi toreiz plašākai sabiedrībai vēl nepazīstama mūzikas mācekļa M. Zariņa jauktā kora a cappella dziesmu “Līksme”. Pirmatskaņojums bija dzirdams 1931.gada 22.jūnijā Rīgā, Esplanādes estrādē, dižā virsdiriģenta Teodora Reitera vadībā.

Par nelielo jaundarbu jūsmodami, ne draugi, ne ģimene pat lāga neievēroja, ka Marģeris tiek godalgots ne tikai kā mūzikas, bet arī teksta sacerētājs. Izrādās, ka jau ģimnāzista gados izstīdzējušais, briļļainais padsmitnieks labprāt devis rakstus savas skolas literārajam žurnāliņam. Sarakstījis pat vairākas esejas, arī apceri par krievu mūzikas ģēniju Aleksandru Skrjabinu (1872–1915). Žēl, ka šie dažos eksemplāros hektografētie materiāli nekur vairs nav atrodami. Toties LU žurnāls “Universitas“ 30.gadu cēlienā ir pārpilns ar studenta – letoņu fukša – M. Zariņa Rīgas koncertdzīves apskatiem un arī dažiem plašākiem kulturāli politiskiem prātojumiem. Vēlāk Eduarda Smiļģa paspārnē M. Zariņš nāca klajā ar pāris it veiksmīgiem savas muzikāli literārās oriģināldramaturģijas piedāvājumiem.

Literārā domāšana neapšaubāmi ir krietni ietekmējusi Meistara nošu rakstus. Šajā ziņā pagaidam vēl nepētīta, piemēram, palikusi viņa mūzika Rīgas Kinostudijas 18 (!) mākslas filmām, starp kurām režisora Rolanda Kalniņa “Ceplis“ (1972) jāmin kā ģeniāls Pavila Rozīša slavenā romāna zariņiski muzikāls stilizējums.

Tā sešdesmito gadu beigās komponists aktīvi pievērsās literārai darbībai – radīja virkni oriģinālu, asprātīgu stāstu, noveļu, romānu. M. Zariņa prozu raksturo nosliece uz paradoksālām situācijām, to ironisku risinājumu, krāsainu, nereti savdabīgi stilizētu valodu – iezīmes, ko atpazīstam arī viņa muzikālajā daiļradē. Kritiķi viņu dēvē par latviešu postmodernisma tēvu literatūrā. Kopumā M. Zariņš arakstījis 10 stāstu krājumus, vairākas noveles un romānus.

Viens no populāriem M. Zariņa darbiem ir “Didriķa Taizeļa brīnišķīgie piedzīvojumi” kas 1978. gadā iznāk sērijā “Piedzīvojumi. Fantastika. Ceļojumi.”

Pēc nostāstiem, galvenā varoņa prototips ir zvejnieks Niks Freimanis (1845.–1908.).

Lai atrastu slēpni, Tev jānoskaidro Nika Freimaņa kapavieta un no tās jāveic projekcija 167.1 metri un 182.04 grādi.  

Rezultātu vari pārbaudīt šeit: GeoChecker.com.

Slēpnis sākotnēji satur viesgrāmatu, rakstāmo un vietu kādam ceļotājam, kā arī tradicionāli patriotisko suvenīru pirmajam atradējam. 

Additional Hints (Decrypt)

Rtyr, 2 z

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.