Skip to content

<

100 Latvijas personības. Andrejs Spāģis.

A cache by eldars Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/07/2019
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Andrejs SPĀĢIS

Andrējs Spāg

1820 – 1871

Latviešu skolotājs un publicists, viens no jaunlatviešu kustības aizsācējiem. 

 

"Krājat zināšanas un apgaismojiet tautu!"

(Uzraksts uz pieminekļa Andrejam Spāģim)

Andrejs Spāģis dzimis 1820. gada 2. janvārī Kurzemē, Aizputes apriņķa Dunalkas pagasta Spāģu mājās, zemnieku Andreja un Ortes Spāģu ģimenē. Ģimenē aug divi bērni – jaunākais Jannis un vecākais Andrejs.


1833. gadā Spāģu ģimene no Dunalkas pārceļas dzīvot uz Raibenieku pagastu. Šajā gadā A. Spāģis uzsāk skolas gaitas, sākumā mācās Raibenieku, tad – Durbes skolā. 1834. gadā Spāģis sāk mācīties Dzērves–Cīravas skolā, ko Cīravas dzimtskungs nodibinājis Dzērves muižā. Šo skolu vada Andrejs Bergmanis, un tajā sagatavo tautskolotājus darbam Kurzemē.

Skolā Spāģis izpelnās īpašu ievērību – Cīravas mācītājs Kurzemes skolas lietu komisijas locekļa uzdevumā viņu izraugās par to Bergmaņa audzēkni, kas vēlāk, iespējams, ieņems paša Bergmaņa vietu. Skolu Spāģis beidz 1837. gadā, bet ar Meldzeres muižnieka Dortēzena atbalstu viņš paliek skolā vēl vienu gadu par palīgu.


1838. gadā 18 gadu vecumā Spāģis kļūst par skolotāju Meldzeres muižā. Skola ir iekārtota muižkunga Dotēzena dzīvojamā ēkā. 1841. gadā Dortēzens pārceļ skolu uz Mazo krogu, kas atrodas netālu no muižas ēkas, ceļā no Meldzeres uz Nīgrandi. Spāģis augstu vērtē Dortēzenu un viņa attieksmi pret zemniekiem.


Strādādams skolā, Spāģis 1844. gadā uzraksta mācību grāmatu „Bērnu prieks jeb maza grāmatiņa, caur ko bērni viegli, ātri un skaidri var iemācīties lasīt”. 1847. gadā Spāģis saraksta vācu valodas mācību grāmatu „Pārcēlājs”.

Pēc muižnieka Dortēzena nāves starp viņa īpašuma mantiniekiem, muižas pārvaldnieku un Spāģi izveidojas konflikts, kā rezultātā 1853. gadā Spāģim skolu nākas atstāt. Šajā gadā viņš Aizputes apriņķa tiesā iesniedz civilprasību pret Meldzeres muižas īpašnieci Dortēzena atraitni par to, ka ticis atlaists no skolotāja darba bez pietiekama pamatojuma, un skolas dibināšanas aktā teiktais par viņa atalgojumu, dzīves vietu un pensiju nav izpildīts. 1854. gadā tiesas spriedumā viņa prasība tiek apmierināta tikai daļēji, viņam piešķir atlīdzību par nepamatotu atlaišanu no skolotāja amata un atlīdzību par dzīvesvietu. Spāģis tajā pašā gadā iesniedz apelācijas prasību Kurzemes galma virstiesā.


1854. gadā Spāģis dodas uz Krieviju, līdz 1859. gadam strādā par kādas muižas pārvaldnieku. 1855. gadā Kurzemes tiesa noraida viņa apelācijas prasību. Spāģis gan šo spriedumu turpina apstrīdēt citās instancēs līdz pat 1860. gadam, bet viņa centieni ir neveiksmīgi.

No 1859. līdz 1860. gadam Spāģis uzturas Vācijā un apgūst zemkopību. 1860. gadā Leipcigā viņš anonīmi publicē vienu no saviem pazīstamākajiem darbiem, brošūru „Zur Emancipationsfrage des russischen Volkes. Die Zustände des freien bauernstandes in Kurland”. Šis darbs top kā atbilde uz Baltijas zemnieku dzīves apstākļu attēlojumu Kēnigsbergas avīzē, kurā šie apstākļi parādīti ievērojami labāki nekā patiesībā.
No Vācijas Spāģis dodas uz Pēterburgu, kur apmetas pie K. Valdemāra un kopā uzraksta darbu divās daļās: „Baltische, namentlich livländische Bauernzustände” un „Die Zustände des freien Bauernstandes in Kurland nach dem Gesetze und nach der Paraxis im Lichte des modernen Russlands”. Darbs iznāk 1863. gadā Leipcigā.

No 1863. līdz 1867. gadam Spāģis Razaņas guberņā ir degvīna darītavas vadītājs. Pēc tam viņš dodas uz Maskavu un strādā par raugu fabrikas pārvaldnieku. No 1867. līdz 1869. gadam viņš uzturas Maskavā un strādā pie F. Brīvzemnieka gatavotās „Krievu-latviešu-vācu vārdnīcas”.


No 1869. līdz 1871. gadam Spāģis ir pārvaldnieks kņaza Meščerska muižā Smoļenskas guberņā. Pēc tam viņš īslaicīgi uzturas Maskavā, Ņižņij-Novgorodā, Kazaņā, Samārā, Sarātovā.


Sarātovā 1871. gada 17. jūlijā Spāģis mirst no holeras.

Lai atrastu slēpni, Tev jāapmeklē dotie punkti un jānoskaidro vērtības. Dotajās koordinātās iespējams atstāt auto.

  1. Piemineklis A. Spāģim. Tas atklāts 1938. gadā. Visu skaitļu summa ABCD.
  2. Gājēju iela. Starp ēkām ir viena no īsākajām gājēju ielām, ko nācies redzēt. Skaitlis uz elektrības kastes EFGH.
  3. Pasts. Skaitlis uz pastkastītes, aiz Nr. IJKL.
  4. Skola. Burtu skaits uz koka plāksnes MN. Skola nu ir slēgta. Plāksne zudusi. Vērtība ir 30
  5. Dunalkas muzejs.  Muzejam ir interesanta vēsture. Muzeja ēka - magazīnu klēts, celta 1896. gadā, graudu saglabāšanai. Sākotnējo muzeja krājumu veidoja Dunalkas skolas vēstures skolotājas Mildas Mihailovas savāktie materiāli. Tā skolotāja M.Mihailova īstenoja savu mūža sapni - aizejot pensijā skolai veltīt savāktos materiālus kā aizsākumu muzeja ierīkošanai. Ekspozīciju iekārtoja skolas vēstures kabinetā. Kad kabinets kļuva par mazu materiālu eksponēšanai, muzeja vajadzībām kolhoza "Cīņa" valde 1974. gadā nodeva veco ēku - magazīnu klēti, kura līdz tam tika izmantota kā dzīvoklis. Labiekārtošana prasīja daudz līdzekļu un lielu darbu. To paveica kolhoza būvbrigāde un ar lielu entuziasmu skolotāji un skolēni. 1975. gada 1. maijā svinīgi atklāja 2 telpas. Tālāk muzeja pilnveidošanu turpināja jaunā vēstures skolotāja Līga Ošeniece. Te noderēja arī skolotājas lieliskās prasmes noformēšanas darbu veikšanā. Tad nāca trešā atmoda ..... Šai sajūsmas un jaunu ieceru laikā izveidojās situācija - muzejs nav vajadzīgs, jo savu pagātni sākām noniecināt ... - "visu veco" atmest, likvidēt ... Klusi tika aizslēgts muzejs, neļaujot krājumu nolikvidēt.

No cik vertikāliem tumši krāsotiem dēlīšiem veidots “Ziņojumu dēlis” pie muzeja durvīm? OP.

Slēpnis atrodas šeit:

 

56 EO.(I+K)(C+D)(F+H)

21 F(J+K).(E+F)(P-F)(M+K)

Risinājuma pareizību vari pārbaudīt šeit: GeoChecker.com.

Slēpnis ir paliela kaste, sākotnēji satur viesgrāmatu, rakstāmo, dažus ceļotājus un tradicionāli patriotisko suvenīru pirmajam atradējam. 

 

Additional Hints (Decrypt)

Qbohzf, mrzh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.